Pravidelný přísun inspirace je tady. Dnes tu máme unikátní snímky vzdálených planet vytvořené v ateliéru, výsledky soutěže IPPAwards, rady k postprodukci podvodních portrétů, hledání zajímavých pohledů na nezajímavém místě a mnoho dalšího.
Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!
Články a zajímavosti
Snímky vzdálených planet vytvořených v dílně šikovného fotografa
Fotografy–modeláře jsme tu už měli několikrát – tvoří a fotí auta, scény z Hvězdných válek, wildlife a mnoho dalšího. Focení vzdálených planet ve studiu tu ale, myslím, ještě nebylo. Fotograf Adam Makarenko vyrábí vesmírná tělesa z nejrůznějších materiálů, doplňuje je o další rekvizity, poradí si i s planetárními prstenci a výsledky výborně fotografuje. V jeho portfoliu najdete jak fotografie zcela realistické, které jako by vypadly z objektivu vesmírné sondy či teleskopu, až po Sci-fi krajiny, které by výborně doplnily nejednu klasickou knihu žánru. Moc pěkná práce.
Výsledky soutěže iPhone Photography Awards 2017
Drtivá většina fotografií v současnosti vzniká pomocí mobilních telefonů. Většina z nich sice nepřekračuje rámec čistě dokumentačních či rodinných fotografií bez jakýchkoliv ambicí, ale s rostoucí kvalitou fotoaparátů přibývají i fotografové, kteří s nimi tvoří velmi zajímavé fotografie. Nepřekvapí proto, že existují fotosoutěže, které se na tuto kategorii zaměřují. Jednou z nich je iPhone Photography Awards, která představuje to nejlepší, co fotografové vytvořili s pomocí iPhonů a iPadů. Ne všechny oceněné fotografie mi tak docela sedí (přestože reprezentují trendy v oboru – nebo možná právě proto), ale najde se tu i řada takových, které mě zaujaly.
Úpravy barev a další tipy pro podvodní portréty
Boudoir fotografka Jennifer Tallerico se s námi rozhodla podělit o další zkušenosti – tentokrát z poměrně netypického oboru fotografování podvodních portrétů. Ve svém posledním článku se zabývá především postprodukcí, neboť fotografování pod vodou (a zvláště asi v bazénech) přináší potřebu poměrně výrazných barevných korekcí. Kromě toho se dozvíte i další rady, které se vám při případném podvodním focení mohou hodit.
Hledání zajímavých pohledů na zdánlivě nezajímavém místě
Jedním z nejčastějších stesků (nejen) začínajících fotografů je, že nežijí na zajímavém místě nebo se okolo nich nedějí zajímavé věci. Proto mám rád články, které ukazují, že řada poutavých fotek vzniká na docela nudných místech. Tento napsal úspěšný fotograf Marius Vieth (nyní pracující pod pseudonymem Vijce) a zvolil v něm asi tu nejpřímočařejší cestu – vybral konkrétní lokalitu a pořídil zde sérii 10 různě pojatých fotografií, k nimž přidal doplňkové informace o tom, proč a jak fotil právě takto. Z některých jeho nápadů lze určitě načerpat nějakou tu inspiraci i pro vaše focení.
Krátce
Focení středoškolských ročenek u nás nemá asi takovou tradici, jako v USA, ale přesto neškodí podívat se pro inspiraci na ty zajímavější nápady pro maturitní portréty (video) ・ Základy focení aut mobilem – a vlastně nejen jím, řada tipů se dá uplatnit i pro jinou techniku (video) ・ Praktická připomínka jednoho opomíjeného rozdílu mezi blesky a stálými světly – velikosti zorniček portrétovaného (video) ・ Některé zoom objektivy mají tendenci měnit samovolně ohnisko při naklonění směrem dolů nebo nahoru – jednoduchým řešením je gumička (video) ・ A ještě jednou gumička coby pomůcka fotografa – tentokrát jako pojistka kabelu proti vytažení při focení přes USB ・ Fotografové urbexu se nezřídka pohybují na hraně zákona. Většinou se to odehrává v rovině „kde není žalobce, není soudce“, je ale dobré počítat s tím, že pokud se žalobce najde, může vás focení opuštěných budov přijít třeba na více než 2000 eur ・ Minimalistické fotografie ptáků nad řeckými městy ・ Portréty wrestlerů mokrým kolodiovým procesem – musím říct, že to k sobě docela dobře pasuje