Pravidelný přísun inspirace je tady. Dnes tu máme kreativní multiexpozice z ulic New Yorku a Paříže, působivý dokument příběhu rodiny zasažené těžkou nemocí, zamyšlení na potřebou konzistence ve fotografických sériích, zhmotnění dětských vzpomínek prostřednictvím fotografií a mnoho dalšího.
Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!
Články a zajímavosti
Split Second – kreativní multiexpozice z ulic New Yorku
Život v ulicích se dá zachytit nejrůznějšímu způsoby, jak ostatně dokazuje řada příkladů, které již Lepšími fotkami prošly. Multiexpozice Christiana Stolla z New Yorku (a Paříže) „zhušťují“ dění do jedné fotografie a jejich vyznění je natolik odlišné, že nepochybně mezi ostatními nezapadnou. Ačkoliv oba soubory mají dohromady jen 11 fotografií, stojí myslím za to se na ně podívat. Pokud vás podobné pojetí zaujme, doporučuji dřívější příspěvek z podobné kategorie s fotografiemi Granta Legassicka.
Příběh těžké nemoci rodičů očima a objektivem jejich dcery
Fotografie zachycuje subjektivní vnímání reality, která nemusí být vždy veselá. Jedním z nejsmutnějších momentů, které mohou člověka potkat, je nemoc blízkého člověka. Nancy Borowick to prožila krutou souhrou osudu dvojnásobně, když byla oběma jejím rodičům diagnostikována rakovina. Nancy se rozhodla této situaci čelit s fotoaparátem v ruce a zachytila průběh nemoci až po poslední dny svých nejbližších. Výsledkem je velmi působivá série, která vás nemůže nechat klidným, ale která zároveň nezachycuje ani tak bolest a utrpení, jako spíš lásku a vzájemnou podporu dvou lidí a jejich rodiny.
Proč je důležitá konzistence ve fotografických sériích?
Zajímavé zamyšlení nad tím, proč je ve fotografických sériích důležitá konzistence – a to obsahová i technická. Fotograf Ty Poland popisuje vznik svého projektu leteckých fotografií domů na miniaturních ostrůvcích v jezerech u New Jersey a také vysvětluje, proč a jak se snažil o dosažení co nejpodobnějšího vyznění jednotlivých snímků, aby společně mohly fungovat jako soubor. Jedná se samozřejmě o konkrétní případ, v němž funguje absolutní podobnost snímků, ale i v jiných situacích je určitě dobré se zamýšlet nad prvky, které fotografie prezentované společně divákovi určitým způsobem propojí.
Thomas Friedrich Schaefer zhmotňuje ve fotografiích vzpomínky z dětství
Fotograf Thomas Friedrich Schaefer v sérii Experiential Spaces vytváří a fotografuje obrazy, které si pamatuje ze svého dětství. Jak sám říká: „čokoládová zmrzlina už nikdy nechutná stejně, jako si to pamatujete z doby, kdy vám bylo pět let“. Jinými slovy, věci se možná děly a vypadaly jinak, ale cílem bylo vydolovat a zhmotnit přímo tu vzpomínku, která je uložena hluboko ve fotografově hlavě. Zajímavé je, že v diskusi pod článkem je autorovi vyčítána přílišná inspirace Gregorym Crewdsonem a nepřirozená „prkennost“ postav (způsobená záměrně nutností modelů vydržet bez hnutí relativně dlouhé expoziční časy), ale z mého pohledu to právě v kontextu toho, co se Thomas snaží zachytit, výborně funguje.
Krátce
Vše, co jste chtěli vědět o svícení pomocí beauty dish a navíc trik, jak si vytvořit vlastní skládací za pár korun (video) ・ Víte, že přílišnou lesklost předmětu můžete potlačit nastříkáním levným deodorantem? (video) ・ V poslední době se hned několik vývojářských studií snaží přijít s inovativním přístupem k editaci fotografií a zvrátit tak současnou hegemonii Adobe Lightroom – jedním z nich je Luminar od MacPhun, který je nyní v betaverzi dostupný i pro Windows ・ Několik tipů pro fotografování pomocí dronů – jde o rady určené spíše začátečníkům (video) ・ O výhodách a nevýhodách LED světel pro fotografickou práci (video) ・ Zajímavá technika retuše pleti – profesionální retušérka Zoe Nöble pracuje neobvykle s klonovacím razítkem a soustřeďuje se především na maximální zachování textury pleti (video) ・ Chcete pochopit princip hyperfokální vzdálenosti? Toto video vám s tím pomůže. ・ A zase něco pro začínající filmaře – jak správně vybrat snímkovou frekvenci? (video) ・ Kratičké video trvající méně než tři čtvrtě minuty vám ukáže, jak oblečení fotografovaného i fotografa může ovlivnit vzhled portrétu – tak pozor na to! ・ Při zakázkovém focení se občas stane, že počasí nevyjde tak, jak potřebujete, a přesto musí fotografie vzniknout. Můžete buďto změnit koncept a nebo podmínky focení. Fotograf Pye Jirsa vám ukáže pět způsobů, jak vytvořit slunce v zamračeném dni