118. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tady. Dnes tu máme výběr 17 zajímavých lokalit pro krajináře, spolupráci Red Bullu a Elinchrom při focení extrémních sjezdů kajaků, hledání podobností lokalit z různých konců světa, efektové protisvětlo v portrétní fotografii a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

17 zajímavých lokalit z celého světa pro krajináře

Fotograf Marco Grassi sdílí svůj seznam oblíbených krajinářských míst a pokud rádi za fotografií cestujete, možná zde najdete inspiraci pro vaše budoucí výpravy. Některá místa vám asi budou neznámá (jako například Toskánsko, levandulová pole u Valensole nebo Dolomity), zatímco jiná (a často odlehlejší) možná znát nebude. Článek doprovázejí poutavé fotografie, které probouzejí touhu hned sbalit fotoaparát a vyrazit na cestu.


Fotky kajakářů z týmu Red Bull (video)

Red Bull dbá nejen o to, aby pod jeho značkou vystupovali špičkoví sportovci, ale také aby se jim dostávalo náležité mediální pozornosti. Často k tomu využívá spolupráci s talentovanými fotografy a snahu o vytváření netradičních fotografií, jak ostatně dokazují mimo jiné i některé odkazy, které jsem zde již publikoval dříve. Čerstvým příspěvkem do této kategorie je spolupráce Red Bullu s výrobcem studiové techniky značky Elinchrom, při které vznikly netradiční fotografie extrémních kajakářů. Ačkoliv tady jde nepochybně hodně o marketing obou značek, výsledky jsou zajímavé a inspirativní i z našeho pohledu.


Podobnosti z různých konců světa

Chanel Cartell a Stevo Dirnberger procestovali 40 zemí a při nich našli podobnosti různých míst ze zcela odlišných konců světa – některé očekávané, jiné netušené – a tuto podobnost nyní prezentují ve svých fotografických kompozicích. Podobný nápad na spojování dvou svým způsobem nesouvisejících snímků jsme tu už párkrát měli, ale myslím, že většinou nikoliv v podobě krajinářské nebo cestovatelské fotografie. Zajímavý nápad a některé dvojice mě opravdu baví.


Protisvětlo v portrétní fotografii

V tomto článku je řeč především o dramatickém protisvětle, které si sami vytvoříte, nejčastěji pomocí blesku. Jedná se o způsob svícení, které bych zařadil mezi efektové – cílem tedy není v tomto případě vytvořit fotografii s přirozeným vzhledem, v němž blesk není vidět, ale spíše výraznou stylizaci. I z diskuse pod článkem je vidět, že někomu se tato technika líbí, jinému méně, ale tak už to bývá. Podstatné nicméně je, že pokud vás zaujme, najdete v článku nejen dobré ukázky, ale také řadu různých tipů, co si při takovémto focení pohlídat.

Krátce

Po čase opět jedna ukázka toho, co lze vyfotit s ultralevným dětským fotoaparátem – výsledky jsou zajímavé, ale nutno podotknout, že zřejmě s nezanedbatelnou dávkou postprodukce ・ V jedné fotografické soutěži mezi portréty zvítězil fotogram kresbiček, které vytvořila babička fotografky – a protože většina z nás si představuje portrét jako poněkud konkrétnější zachycení osoby, vzbudilo to samozřejmě velkou kontroverzi. Hodně lidí dané dílo šmahem odsuzuje – pro mě osobně je otazník spíš v kontextu dané soutěže, jinak se mi ale nápad autorky líbí a rád bych jej viděl rozvinutý dál. ・ EyeEm – fotografická sociální síť a tržiště v jednom – ohlásila finalisty své soutěže, která je údajně dle počtu přihlášených prací největší na světe. Přiznám se ale, že z nich mám podobně rozpačité pocity, jako ze Sony World Photography Awards. ・ Dramatické portréty se stripboxy (video) ・ LED z mobilního telefonu tu už coby zdroj světla při focení byla několikrát, ale další povedená ukázka neuškodí – někdy stačí pro výborný výsledek opravdu málo. ・ Uvnitř kvádru aneb seriál Laws of Light pokračuje problematikou nasvícení typické místnosti (video) ・ Jak naplánovat úspěšné focení s dronemNěkolik rad pro focení se zvířaty (video) ・ Rada, že tmavý subjekt na tmavém pozadí je třeba oddělit přisvícením zezadu, je dobře známá, ale Andrew Boey vysvětluje použití techniky „rim light“ opravdu skvěle a srozumitelně (video)