Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme povídání o krajinářské fotografii s Garym Randallem, inspirativní přednášku „4 lekce kreativity“, několik rad k focení architektury, nádhernou práci legendárního Alberta Watsona při focení tanečníka Sergeje Polunina a mnoho dalšího.
Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!
Články a zajímavosti
O krajinářské fotografii s Garym Randallem
Server Fstoppers si povídal o krajinářské fotografii s Garym Randallem, renomovaným fotografem z amerického Oregonu, a je to povídání velmi příjemné, z nějž je cítit, že Gary fotografii opravdu miluje. Řeč se točila jak okolo začátků a fotografování na film, o digitální současnosti a úpravách fotografií, ale také třeba o kurzech a pomáhání jiným fotografům. Prima čtení o zajímavém člověku, které navíc doprovází řada poutavých fotografií.
Čtyři lekce kreativity (video)
Mnoho fotografů, kteří chtějí překročit hranice „solidní průměrnosti“, přemýšlí o kreativitě a o tom, kde se bere. Myslím, že je téměř nemožné vyhnout se úvahám, zda ti lepší mají talent daný shůry nebo jde o výsledky píle, vůle a tvrdé práce, případně o kombinaci obojího. A často také o tom, že zrovna vám okolnosti nepřejí, chybí vám technika, čas nebo příznivé okolnosti – sám bych o tom mohl hodně vyprávět. Náš mozek tak ale asi funguje – selhání se lépe snášejí, když si je umíme obhájit pomocí „objektivních“ faktů. Myslím, že se za to není třeba stydět, ale je dobré se tomu postavit. Julie Burstein se svém TED talku 4 Lessons in Creativity snaží ukázat, že kreativita ve skutečnosti znamená pracovat s tím, co máme k dispozici a v přijetí našich omezení i limitů okolností, za nichž tvoříme. Ony čtyři lekce demonstruje na okolnostech vzniku díla několika úspěšných umělců – příkladem za všechny budiž spisovatel Richard Ford, držitel Pulitzerovy ceny, který uspěl navzdory dyslexii. Doporučuji toto 17minutové video shlédnout, i když vám nemohu slíbit, že se bezprostředně poté stanete lepším fotografem. V hledání cesty, jak se posunout dál, vám ale pomoci může. Článek, který přednášku doprovází, doplňuje k jednotlivým lekcím další zajímavé inspirace.
Několik rad k fotografování architektury (video)
Peter McKinnon je poměrně svérázný fotograf a expresivní projev v jeho výukových videích dělí podle komentářů publikům do skupin „Láska“ a „Nenávist“, ale pokud mohu osobně posoudit, většinou to nemá co dělat s jejich samotným obsahem – ten bývá velmi užitečný. Platí to i pro video, v němž Peter radí, jak na zajímavé fotografie architektury. Jelikož spadá do série Two Minute Tuesday, čekejte tak trochu kulometnou sérii rad a ukázek, ale přesto bych řekl, že zvláště pro začátečníky v tomto žánru stojí za shlédnutí – ostatně, nezabere vám to mnoho času.
Albert Watson fotí Sergeje Polunina (video)
Když se při focení setkají dvě špičky ve svých oborech, je zaděláno na mimořádně zajímavý počin. Albert Watson si označení legenda bezpochyby za svou práci zaslouží – ať už stovkami titulních stránek prestižních časopisů nebo portréty celebrit, jako jsou David Bowie, Steve Jobs či Alfred Hitchcock, z nichž mnohé lze bez přehánění nazvat kultovními. Sergej Polunin je fenomenální tanečník, který se už v 19 letech stal hlavní hvězdou Královského baletu v Londýně, a v mnoha ohledech narušuje zažitá klišé o „baleťácích“ – ostatně, ne nadarmo se mu někdy říká „James Dean baletu“. Desetiminutové video z jejich společného focení (v produkci značky Profoto) stojí rozhodně za shlédnutí nejen proto, že ukazuje způsob práce Alberta Watsona ve studiu, ale také jako zdroj výborných nápadů a inspirace.
Krátce
Užitečná ukázka, jak úpravou barev v postprodukci dosáhnout jednotného vizuálního stylu i u různorodých fotografií (video) ・ Dalším uchazečem o přízeň fotografů v oblasti postprodukce a správy fotografií je ACDSee Photo Studio Ultimate 2018, které se snaží nabídnout sadu nástrojů umožňujících v některých případech nahradit nejen RAW konvertor, ale i pokročilý fotografický editor s vrstvami. Varianta pro Mac je zatím ve stádiu volně dostupné betaverze ・ Sbírka fotografických tipů a triků, z nichž část jste už mohli vidět někde jinde (včetně Lepších fotek) a část bych asi doporučil vynechat (třeba srdíčkový bokeh), ale některé se přeci jen hodit mohou ・ Nedávno jsem tu odkazoval sadu návodů k provádění barevných korekcí s lehkou výhradou, že mezi nimi chyběl návod čistě pro Lightroom – tak to napravuji teď: Jak vytvořit výrazně stylizovaný portrét pouze s pomocí Lightroom (video) ・ Fascinující timelapse video 30denní plavby kontejnerové lodi ・ ON1 Resize 2017 je nová verze nástroje, který umožňuje patentovanou technologií Genuine Fractals zvětšovat digitální fotografie kvalitněji než algoritmy jako je bikubická interpolace. Do konce září si jej můžete pořídit s 25% slevou. Sám jsem s jeho pomocí připravil velkoformátové tisky pro několik výstav a mohu jej vřele doporučit. ・ Několik častých chyb v kompozici s radami, jak se jim vyhnout – užitečné video, ale myslete na to, že ne vždy musí být ony „chybné“ kompozice špatné ・ Andrew Marr je nadaný krajinář, jehož práci sleduji rád, i když se tomuto žánru věnuji jen okrajově. Proto jsem s chutí shlédl jeho video o focení vodopádů Lesmurdie Falls. Andrew není v Lepších fotkách poprvé, doporučuji, doporučuji také starší video o focení v mlze ・ COOPH přináší výběr zajímavých urbex fotografií britského fotografa Jamese Kerwina