Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme fotografa, který bojuje s nastupující slepotou, ale přesto tvoří vynikající portréty, vtipné kompozice propojující nesouvisející prvky v projektu Coincidence, vlastními silami vyrobené vynikající světelné strip modifikátory pro systémové blesky a mnoho dalšího.
Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!
P. S. V průběhu listopadu bude newsletter pravděpodobně vycházet jen sporadicky, neboť se budu pohybovat v oblastech s omezeným přístupem k internetu. K obvyklé periodicitě se vrátím opět v prosinci.
Články a zajímavosti
Ian Treherne – (téměř) slepý fotograf
Ian Treherne se narodil částečně hluchý a jako by toho nebylo dost, v pozdějším věku se u něj projevila nemoc očí zvaná retinitis pigmentosa, která postupně zhoršuje jeho zrak a nakonec povede k úplnému oslepnutí. Kombinace problémů se sluchem i zrakem vede ke značné izolaci a strachu, s nimiž se Ian rozhodl bojovat pomocí fotografování portrétů – díky němu si dle svých slov udržuje spojení se světem a lidmi kolem sebe. Jednoho dne Ian nejspíš nebude moci ve své práci pokračovat, ale portfolio, které vytváří, určitě zanechává výraznou stopu a stojí za shlédnutí. V odkazovaném článku najdete krátké video a především odkazy na Ianovy galerie.
Shodou okolností – vtipné kompozice Denise Cherima
O fotografii se často říká, že je to umění zachycení jedinečného okamžiku – Denis Cherim rozšiřuje tuto definici o perfektní úhel pohledu, když v projektu Coincidence spojuje zdánlivě nesouvisející a vytváří tak velmi chytré a vtipné kompozice. Koruna skutečného stromu se stínovým kmenem, zábradlí v perfektním zákrytu s ruským kolem, lampa ležící na vodní hladině, perfektní rámování domu výhledem z okna a mnoho dalších nápadů, z nichž přinejmenším některé vás donutí obdivovat autora za jeho „oko“, nápaditost a pravděpodobně i trpělivost.
Jak na vlastní strip modifikátory za pár korun
Různé „samo–domo“ vyráběné pomůcky mám rád, ale většinou jim poskytuji jen krátkou zmínku na konci vydání. Projekt levných strip modifikátorů Joea Edelmana mi nicméně připadá natolik zajímavý, že jsem se rozhodl dát mu prostor v hlavní části. Ve svém okolí jsem zaznamenal u portrétních fotografů rostoucí oblibu různých „světelných mečů“, tedy dlouhých a úzkých zdrojů světla. Nabízejí zajímavé možnosti nasvícení a mají některé užitečné výhody (např. výrazně vyšší odolnost proti větru ve srovnání s klasickým softboxem nebo deštníkem). Hlavním negativem bývá buď vysoká cena nebo nízký výkon. S obojím se Joe vypořádal velmi elegantně, když vyrobil „striplighty“ z levných a poměrně snadno dostupných materiálů, jako je kartonový tubus, bílá průsvitná fólie či suché zipy, poháněné systémovými blesky. Postup výroby nevyžaduje žádné speciální vybavení a vystačíte při něm s průměrnou šikovností.
Krátce
Dobrá zpráva pro všechny příznivce fotografických pluginů Nik Collection: od Googlu, který ukončil jejich vývoj, je odkoupila společnost DxO Labs. Ta je známá svými testy objektivů a snímačů digitálních fotoaparátů, ale především tvoří vlastní RAW konvertor DxO PhotoLab (dříve DxO Optics Pro). Akvizice se už projevila integrací oceňované technologie kontrolních bodů U Point právě do PhotoLabu, ale ani na samotné pluginy se nezapomíná – novou verzi můžeme prý očekávat v polovině roku 2018. Nezodpovězenou otázkou je, jestli zůstanou zdarma – rád bych se mýlil, ale spíš bych si na to nevsadil. ・ Zajímavý článek na netradiční téma – strategie pro fotografy pracující ve více žánrech. ・ Chytrý způsob zviditelnění vad pleti pomocí vrstvy úprav pro převod do černobílé ・ Velmi kratičké video vás seznámí s konceptem napětí ve fotografii – a tentokrát se tím nemyslí kompoziční či vizuální pnutí, ale opravdové napětí, které vás nutí přemýšlet o tom, co se událo zlomek vteřiny po stisknutí spouště ・ Proč by se měli fotografové zajímat o video? 8 odpovědí nabízí (jak jinak, než pomocí videa) COOPH. Nenechte se odradit tím, že je to tak trochu reklama na DJI Osmo – samotné postřehy jsou užitečné. ・ Možná vás překvapí, že volně žijící ptáci – a zejména menší pěvci – se velmi často fotografují u krmítek s pomocí návnady v podobě potravy. Jak na takové focení ptáků poradí Simon Roy (video) ・ Povedený vhled do práce fotografa Nigela Dansona, který předvádí, jak vytváří náladu v černobílé fotografii krajiny, a přidává i pár tipů z focení za špatného počasí (video) ・ K předchozímu videu mi jako související vypadlo další, které stojí za shlédnutí: černobílá krajina Marcina Lewandowskeho ・ A do třetice užitečné video pro krajináře: jak pracovat s popředím v krajinářské fotografii ・ Photographers against wildlife crime je kniha, která se snaží o velmi důležitou věc – bojovat prostřednictvím fotografií proti zločinům, které se lidstvo přímo dopouští na divokých zvířatech, od ilegální lov až po obchod s exotickými zvířaty. Velmi důležité je, že kniha dorazí po Evropě a Asii také na čínský trh.