Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme neobvyklý pohled do zimních zahrad a skleníků, pět kompozičních rad pro krajináře, spojení architektury a freerunningu, rady, jak se poprat s šedou oblohou v krajině a mnoho dalšího.
Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!
P. S. Rád bych vás všechny pozval na právě probíhající výstavu X-PHOTOGRAPHERS v pražském Czech Photo Centre, kterou tvoří práce 9 českých a 18 zahraničních fotografů – ambasadorů značky Fujifilm, mezi něž mám tu čest patřit. Výstava je koncipována jako srovnání stylů trojic autorů v devíti žánrech, takže je tématicky velmi pestrá a zajímavá. Každý fotograf přispěl pěti nebo šesti fotografiemi, takže jde celkem zhruba o 150 děl – v mém případě se můžete těšit na zvířecí sérii ze Srí Lanky. Budete–li mít čas, budu rád, když se zajdete na výstavu, která trvá do 14. ledna, podívat :)
Články a zajímavosti
Samuel Zeller – Botanical
Můj kolega Fujfilm x-photographer Samuel Zeller se už v Lepších fotkách jednou objevil se svými skvělými postupy pro postprodukci interiérové fotografie. Nyní mě ale zaujal jeho fotografický projekt Botanical, v němž fascinujícím a současně zcela odlišným způsobem zachycuje rostliny ve sklenících a zimních zahradách. Realitu „ohýbá“ pomocí průhledů skrz vzorovaná a reliéfní skla, díky čemuž se fotografie posouvají do výtvarné roviny a mají spíše blíže k malbě. Celkový efekt pak pro mě umocňují časté hrátky s geometrií oken a mříží, kterým se Samuel nevyhýbá a naopak s nimi záměrně pracuje. Projekt Botanical mám ve svých poznámkách zaznamenaný už pár týdnů, ale nyní se jeho zveřejnění hodí dvojnásob, protože několik Samuelových fotografií z něj najdete na výše zmíněné pražské výstavě, takže máte jedinečnou příležitost si je prohlédnout i vytištěné ve velkém formátu, který jim sluší nejlépe.
Pět kompozičních rad pro krajináře (video)
Po čase jsem opět narazil na jedno z videí z kategorie „X tipů pro…“, které se vymyká prostému opakování notoricky známých pouček a přináší místo toho opravdu zajímavé postřehy, které stojí za shlédnutí. Jedná se o pět rad pro lepší kompozici v krajinářské fotografii a mohu vám rovnou slíbit, že tady neuslyšíte nic o třetinách, zlatém řezu nebo ohniskových vzdálenostech, zato se ale dozvíte o bodu zájmu, vedení divákova oka, práci s jasem a kontrastem, vizuálním vyvážením obrazu a podobných, zcela zásadních postupech. Všechny tipy doprovázejí kvalitní ukázky, občas doplněné o záměrně méně povedené příklady, díky čemuž si lze skvěle představit, co (ne)funguje a proč.
Misleading Lines – spojení architektury s freerunningem
Německý fotograf Max Leitner vytvořil ve spolupráci se špičkovým freerunnerem Bennim Gramsem sérii Misleading Lines, v níž spojuje dvě zdánlivě zcela odlišné disciplíny (tedy sport a architekturu), aby si pohrál s našimi smysly pomocí neobvyklé perspektivy a kompozice. Řada fotografií připomíná optické iluze a vzbuzuje dojem, že nemohly vzniknout bez použití digitální kompozice, ale ve skutečnosti toho nebylo třeba. Při bližším zkoumání se dá rozklíčovat, jak nejspíš snímky vznikaly, a musím říct, že mě opravdu bavilo, jak mě v tomto smyslu fotograf ke svým pracem dokázal připoutat na výrazně delší čas, než bývá obvyklé.
Fotografování krajiny při šedé obloze (video)
Šedá obloha bez kresby je noční můrou všech krajinářů a varování před ní asi nechybí v žádné fotografické knize pro začátečníky. Potíž je v tom, že počasí si nenaplánujete, a zvláště pokud se za fotografií vydáte někam trochu dál, byla by věčná škoda kvůli němu nevytvořit žádné fotografie. Michael Breitung (dříve v Lepších fotkách) ve svém videu ukazuje, jak se s šedou oblohou poprat. Mrakům neporučíte, takže nebudu tajit, že budete nejspíš muset trochu změnit své plány, ale pořád je to lepší, než sedět doma. Za nejkreativnější tip rozhodně považuji radu, jak využít světelný smog z města pro simulaci vzhledu zapadajícího nebo vycházejícího slunce – něco podobného by mě asi nikdy nenapadlo :)
Krátce
Padají vám v nejnovějším Photoshopu pluginy z Nik Collection? Možná vám pomůže toto jednoduché řešení ・ Výborný trik, jak oživit „mrtvé“ AA akumulátory – shodou okolností mi nedávno také dvě tužkovky, které používám v blesku, vypověděly službu, a mohu potvrdit, že jsem je tímto postupem vrátil k životu (video) ・ Povedený videonávod pro focení skládaných panoramat noční oblohy (a pokud ještě nejste vybaveni pro podobné focení, nejspíš uvítáte, že Ian Norman pracuje s cenově velmi dostupnými pomůckami) ・ Chytrý nápad, jak použít LED pásky ke svícení v malých prostorech – zde konkrétně v helmě skafandru (video) ・ Světelný modifikátor z krytu levného svítidla IKEA ・ Jak fotit s miniaturami, aneb video o použití techniky zvané forced perspective ・ Úvod do focení pohybu technikou panningu ・ Zajímavé povídání s fotografem motoristického sportu Larrym Chenem – třeba o tom, jak chrání techniku, nebo jak pro zábavu fotí na film.