140. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme nejnovější focení miniatur Felixe Hernandeze, portréty s tématikou světel neonů ve vašem obýváku, chytrý trik pro focení desítek či stovek produktů, pět základních kamenů černobílé fotografie a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Love Beetle – nové miniatury Felixe Hernandeze

Lepšími fotkami už prošly stovky autorů, ale někteří z nich zanechají takový dojem, že na ně prostě nezapomenete. Jedním z nich je pro mě určitě Felix Hernandez, který fotí fantastické snímky s využitím miniaturních modelů. Dělá to tak dobře, že si jej ke spolupráci zvou i velké značky – a to je i případ jeho nového projektu Love Beetle, který vytvořil pro automobilku Volkswagen. Oním beetlem je samozřejmě legendární automobil brouk a Felix zase odvedl skvělou práci. Dřívější odkazy na jeho výborná díla najdete zde.


Světla neonů ve vašem pokoji (video)

V tomto zajímavém videu fotograf Gab Loste působící ve filipínské Manile ukazuje, jak nafotit stylizované portréty s tématikou světel neonů, aniž byste museli opustit váš obývák. Využívá k tomu trik, které jsme tu už v různých obdobách měli (například zde) – jako zdroj světla a efektu neonových světel používá velkou televizní obrazovku, na kterou promítá vhodné obrázky. Nápad je to velmi sympatický svou jednoduchostí.


Produktová fotografie s levnou pomůckou z IKEA (video)

Fotograf Dustin Dolby se zaměřuje na tutoriály pro produktovou fotografii s nenákladným vybavením (dřívější odkazy na jeho práci najdete zde). Jeho postupy mohou někdy být pro začátečníky trochu složitější, protože používá často jen jeden blesk (což šetří náklady na techniku), ale výslednou fotografii skládá z více snímků (což prodlužuje a trochu ztěžuje zpracování). Tentokrát se ale zaměřil na přímočarý postup, který se perfektně hodí pro focení desítek či stovek drobnějších předmětů pro e–shopy či katalogy. Nečekejte velkou kreativitu, ale spíše významné usnadnění práce, protože tímto způsobem získáte snadno velmi konzistentní výsledky. Potřebovat budete jen dvě světla (lhostejno jestli blesky, LED či lampy, i když blesk se softboxem je výhodou), fotoaparát, stativ a stínítko lampy Melodi z IKEA, za které zaplatíte podle velikosti jen 179 nebo 399 Kč. Princip samozřejmě není novátorský, ale Dustinův jednoduchý tutoriál vás provede celým procesem od focení po zpracování a můžete jít rovnou na věc.


Pět základních kamenů černobílé fotografie

Poměrně obsáhlý článek se věnuje tomu, co tvoří povedenu černobílou fotografie. Autor vidí cestu k úspěchu přes správné využití pět základních konceptů, kterými jsou dle něj kontrast, tonalita (převod barev na šedé tóny), stíny, tvary a textury. Každému z těchto základních kamenů se v textu věnuje a hlavně je předvádí na fotografiích. Závěrem pak ještě přidává ukázky povedených černobílých snímků v žánrech krajina, street, architektura a abstrakce. Sympatický počin, kterému podle mě stojí za to věnovat pozornost. (Tip zaslal Vít Fikejzl, díky :)

Krátce

Několik klasických i méně známých postupů pro zvýraznění barev v postprodukci (video) ・ Po čase je tu opět článek s tipy pro plánování krajinářské fotografie ještě před tím, než vyrazíte – některé mi přišly poměrně zajímavé ・ Thomas Heaton svým typicky neuspěchaným videem ukazuje, že krásný výhled do krajiny neznamená ještě dobrou fotku ・ 8 kompozičních tipů pro focení ve městě – video určené spíše pro začátečníky, ale dobré nápady v něm možná najdou i zkušenější ・ Velká várka fotografií s optickými klamy a iluzemi – zhusta jde o technicky slabší a nahodilé snímky, ale dá se z nich čerpat inspirace pro sofistikovanější využití. A nebo se třeba aspoň zasmějete. ・ Pár rad pro filmaře a částečně i fotografy, jak stabilizovat fotoaparát, pokud nemůžete použít stativ (video) ・ Fotograf Pau Buscató má talent na vyhledávání zábavných náhod v ulicích Osla – ony to tedy zase až takové náhody nebudou, fotografové jako je Pau většinou velmi dobře vědí, co a jak chtějí vyfotit, ale to je vlastně ještě lepší.