143. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme poutavá botanická a hmyzí zátiší, inspiraci ke zlepšení prostřednictvím focení osobních projektů, působivé fotografie zachycující temnější stránky naší duše, praktické tipy pro focení příprav na svatební obřad a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Botanická a hmyzí zátiší Jo Whaley

Joe Whaley je americká fotografka, která se věnuje (mimo jiné) fotografování zátiší s botanickou či hmyzí tématikou – platí to zejména pro její projekty Botanical Studies a The Theater of Insects. Jde často o křehké a náladové scény s pečlivě volenými barvami a kompozicí a současně zajímavými nápady. Nečekejte ovšem nic ani vzdáleně se blížícího klasické makrofotografii – zde jde opravdu o něco jiného než o realistické zachycení hmyzu v přírodě.


Zlepšete své focení pomocí projektů (video)

Jednou z cest, jak se zlepšit ve fotografii, je zaměřit svou pozornost na jeden motiv, vracet se k němu opakovaně a po nějakou dobu jej rozvíjet. Jinými slovy, fotografovat osobní projekt. Tato myšlenka jistě není nová a několikrát jsem ji v Lepších fotkách zmínil – ostatně, sám jsem jejím příznivcem. Fotograf Craig Roberts natočil video o práci na svém osobním projektu snímků dálničních nadjezdů a dle mého názoru stojí za shlédnutí. Líbí se mi totiž jeho sdělení, že podobný projekt se může věnovat i zdánlivě nezajímavým motivům ve vašem okolí a přesto může postupně a s trochou snahy vést ke vzniku vynikajících fotografií.


Temná stránka duše ve fotografiích Michelle Mackie

Michelle Mackie je fotografka, která neváhá nahlédnout do temných zákoutí lidské duše a využívat je ve své tvorbě. Její fotografie kombinují výjevy z nočních můr s pohádkovými příběhy, které ji vyprávěl dědeček. Nutno říct, že optimismu ani jásavých barev se tady rozhodně nedočkáte, spíše naopak, ale Michelliným fotografiím nelze rozhodně upřít nápaditost, atmosféru a určitou fantaskní poeovskou poetiku. Zajímavé je i nahlédnout pod pokličku autorčina způsobu práce, kdy v tomto případě jde o fotografie dopředu vymyšlené do posledního detailu – podle svých slov nebere fotoaparát do ruky, dokud nezná každý detail od volby modelky a oblečení až po výběr lokality.


Jak na zajímavé fotky z přípravy na svatbu

Pokud máte fotit nejen samotný svatební obřad, ale celý svatební den, může se vám hodit povedený článek fotografa Amara Rameshe s tipy pro focení příprav na obřad. Je plný užitečných informací a nápadů a samozřejmě také výborných fotografií, které vás mohou inspirovat. Výhodou tohoto textu oproti některým jiným svatebně–fotografickým radám ze zahraničí je, že přípravy se ani v tuzemsku zase tak moc neodlišují (i když indický svatební oděv a líčení dá nejspíš o něco víc práce :), a tak je většina tipů adaptovatelná i do našeho prostředí.

Krátce

Zajímavý článek o tom, zda lze uspět jako profesionální fashion fotograf na malém městě ・ Rozptýlené měkké světlo vyžaduje velký difuzér a ten nebývá levný. Pravidelní čtenáři ale vědí, že leckdy poslouží výborně něco z domácích zásob – třeba sprchový závěs (video) ・ Prosadit se jako fotograf není snadné. Pokud máte pocit, že vám to zrovna moc nejde, přečtěte si tenhle užitečný článek – možná v něm najdete inspiraci, jak dál ・ Tipy pro noční street fotografii (video) ・ Několik praktických rad začátečníkům, jak zlepšit své focení – většina z nich už tady v nějaké podobě padla, ale občas neškodí si je připomenout (video) ・ Krátké video o tom, jak svítit ve stylu italského malíře Caravaggia – pokud jeho obrazy neznáte, vězte, že jde o kontrastní a temný styl, jímž se zřejmě později inspiroval filmový styl noir. Pokud byste chtěli modernější verzi téhož, zaměřte se na práci kameramana Rogera Deakinse ・ Fotografové, stejně jako jiní umělci, musí občas pro výsledek trpět – třeba když se rozhodnou vyfotit perfektní záběr sajícího komára ・ Protisvětlo v krajinářské fotografii (video) ・ Jedny z prvních cestovatelských fotografií vytvořil John Thomson na konci 19. století – a jsou výborné