151. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme panorama noční oblohy jako řešení vad objektivů, portréty typu headshot s jediným světlem, výsledky fotografické soutěže žánru wildlife, fotografie jako odpovědi ve vizuálním rozhovoru a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Panorama noční oblohy jako řešení optických vad objektivu

Pokud fotíte noční oblohu, přibude vám při výběru objektivu hlídání dalších dvou vad, které normálně tolik nevadí, ale u hvězd jsou značně patrné a nepříjemné – koma a astigmatismus. První jmenovaný efekt se projevuje vykreslením hvězd jako malých komet mířících od středu fotografie ven a druhý přidává k hvězdám efekt, jako by měla malá „křidélka“. Obě vady se bohužel nevyhýbají ani drahým objektivům a je velmi složité je korigovat v postprodukci, takže se o to víc hodí článek, který nabízí řešení, jak se astigmatismu i koma vyhnout. Trik využívá faktu, že se oba problémy obvykle projevují jen u okrajů a v rozích fotografie, takže jednoduše místo jednoho snímku pořídíte panorama složené z několika fotografií a z něj potom vyříznete část odpovídající původnímu záběru – tentokrát ovšem celou zachycenou středovou částí objektivu. Obnáší to trochu práce navíc při focení a budete možná muset přikoupit L-bracket a nodální sáňky, což je ale poměrně dostupné příslušenství. Pokud si chcete na zmíněné vady otestovat svůj objektiv, v článku samozřejmě najdete ukázky toho, co na fotkách hledat, ale pro hloubavé čtenáře mohu doporučit také obsáhlý článek na Lonely Speck, který se optickými vadami objektivů pro astrofotografii zaobírá do hloubky.


Headshot s jedním světlem (video)

Klasický portrét tváře (anglicky headshot) by se mohl zdát jednoduchou disciplínou, ale opak je pravdou. Vklad fotografa musí být ve vystižení charakteru portrétované osoby, správném zohlednění zamýšleného využití snímku a samozřejmě v technickém zvládnutí řemesla. První dva parametry dobrého portrétu se asi nejlépe vypilují praxí, ale ten poslední se lze naučit – třeba z výborného videa Michaela Corsentina, který se zaměřil na perfektní portrét tváře s jedním světlem. Nečekejte, že se to obejde bez dalších doplňků – tedy přinejmenším pokud nefotíte záměrně dramatickým stylem – ale modifikátory a odrazné desky spolu se stojany nejsou zase až tak nákladné a jediné světlo navíc celou situaci zjednodušuje, což je určitě nezanedbatelný benefit. Video rozebírá celý proces krok po kroku s přidáváním jednotlivých prvků nasvícení, takže si můžete udělat představu, co má jaký dopad na výsledek.


Výsledky soutěže Windland Smith Rice Awards 2018

Windland Smith Rice Awards patří k prestižním fotografickým soutěžím v žánru fotografie divoké přírody. Snad mi odpustíte chvilku sebechvály, ale výsledky ročníku 2018 odkazuji s velkou radostí, protože jedna z mých fotografií, portrét lejskovce azurového, byla v kategorii Birds oceněna jako Highly Commended a bude v tištěné podobě vystavena v galerii v hlavním městě USA Washingtonu. To ale není z české stopy vše, stejnou kategorii navíc vyhrál Petr Bambousek s fotografií čápa jabiru v růžově rozkvetlém Pantanalu a další zářez rovněž v podobě ocenění Higly Honored přidal v kategorii Wildlife, takže gratuluji :)


Gary Cummins – vizuální otázky a odpovědi

Magazín COOPH, který pravidelným čtenářům není neznámý, má na webu zajímavou rubriku Visual Q&A, kde na fotografové odpovídají na několik otázek nikoliv slovy, ale svými fotografiemi. Přiznám se, že ne vždy tak úplně odpovědím rozumím, ale přijde mi to jako vtipný nápad a občas přemýšlím, jakými snímky bych odpověděl já. Každopádně tento odkaz není samozřejmě o mně, ale o tom, jak se s tímto úkolem vypořídal Gary Cummins. A jelikož se mi jeho prezentace líbila, rozhodl jsem se o ní s vámi podělit. Gary fotí cestovatelskou fotografii, krajinu a města a velmi pěkně využívá i dron.

Krátce

Práce umělce zvaného The Invisible man není tak docela o fotografii, ale přesto stojí za shlédnutí – Liu Bolin se skvěle maskuje v městském prostředí pomocí správně pomalovaného oblečení (a tváře) a je to opravdu vtipná záležitost ・ Zajímavý pokus s najmutím si levného retušéra prostřednictvím služby fiverr – pokud nemáte chuť sledovat celé video, tak krátká verze zní: výsledky leží někde mezi „hrůza“ a „nic moc“ :) ・ Společnost Skylum (tvůrce aplikací Luminar a Aurora HDR) získal do svého portfolia zajímavý nástroj pro automatické úpravy fotografií Photolemur a jeho novou verzi nyní nabízí se slevou 25 % při zadání kódu October25%OFF ・ Intrepid je lehký, skladný a dostupný středoformátový fotoaparát, o kterém už zde byla řeč. Novým přírůstkem do rodiny je ale příslušenství Enlarger Kit, který z fotoaparátu udělá zvětšovák – výborný nápad ・ Piloti dronů jistě vědí, že jednou z kategorií bezletových zón jsou letiště a jejich okolí. I když většina jich je jistě zodpovědných, ne všichni to bohužel respektují – a hlavně pro ně je tu video, které ukazuje, co může běžný dron provést s křídlem letadla při srážce ・ Podzim propukl v plné síle, a tak se třeba někomu bude hodit video s 30 tipy pro podzimní krajinářskou fotografii od Tomy Bonciu ・ Devět portrétních fotografek, které se prý vyplatí sledovat.