153. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme hned dva inspirativní projekty – jeden zachycuje stylizované dobové portréty za posledních 100 let, zatímco druhý využívá jednoduché triky k navození atmosféry sci-fi příběhů. Do přírody se vydáme s výsledky Wildlife Photographer of the Year, zřejmě nejprestižnější soutěže svého žánru, a s fotografem–pilotem se podíváme na focení dlouhých expozic z kokpitu velkého letadla.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Ze zákulisí projektu Století portrétů

Fotograf Eli Dreyfuss nás ve svém článku provede zákulisím projektu Století portrétů (Century of Portraits), který vznikl z toho nejprozaičtějšího popudu – jako náhlá inspirace při hledání cesty z tvůrčí krize. Eli přitom narazil na fotografie, které ho dovedly k nápadu vytvořit sérii stylizovaných portrétů (respektive dvojportrétů), které zachytí atmosféru a problémy každé dekády od roku 1920 do dneška. Celý roční projekt vznikal u autora doma, většinou v miniaturním obýváku, což byste ovšem z výsledků jen těžko uhádli, protože všechny scény jsou velmi chytře aranžované. Kromě samotných fotografií mě zaujal Eliho přístup k podobným projektům, který shrnul v odpovědi na několik přátelských a konstruktivních výtek k použitým rekvizitám v diskusi pod článkem: lepší je hotový projekt než nikdy nedokončená snaha o perfektní výsledek. Z toho bych se měl poučit :)


Výsledky soutěže Widlife Photographer of the Year 2018

Jak si pravidelní čtenáři Lepších fotek jistě pamatují, přelom roku je obdobím, v němž se koncentruje vyhlašování mnoha fotografických soutěží, a protože výsledky nezřídka skýtají množství inspirace, rád jim zde dám opět prostor. Jako wildlife fotograf rozhodně nemohu vynechat asi nejprestižnější žánrovou soutěž, britskou Wildlife Photographer of the Year 2018. Někdy si vybírám pro titulní fotografii snímek, který dosáhl třeba „jen“ na finálové pozice a ne na pomyslnou zlatou medaili, ale tentokrát rozhodně volím celkového vítěze, kterým se stal portrét langurů čínských od nizozemského fotografa Marsela van Oostena.


Dlouhé expozice z kokpitu Boeingu 747

Christiaan Van Heijst je pilot nákladního letadla a také fotograf, který se rozhodl zachycovat a ukazovat fascinující výjevy, s nimiž se potkává během letů. V odkazovaném článku se věnuje tomu, jak fotit z letadla dlouhé expozice – a téma probírá opravdu důkladně od základních problémů s pohybem letadla značnou rychlostí či s odlesky oken, přes potřebnou techniku až po focení z pozice běžného cestujícího (ovšem nutno říct, že ten kokpit pilota je přeci jen zajímavější :)


Sci-fi fotografický projekt, který vznikl z nudy

„Nudíte se? Kupte si medvídka mývala.“ vypráví v Hrabalových Postřižinách nezapomenutelně Pepin v podání Jaromíra Hanzlíka. Dnešní článek by se dal v tomto duchu parafrázovat jako „Nudíte se? Začněte fotit sci-fi projekt jednoduše a ve svém okolí.“ a jak ukazují výsledky, může to dopadnout podstatně lépe, než s oním mývalem :) Fotograf Emre Kanik si za námět pro svůj projekt Han River vybral stejnojmennou řeku, respektive spíše unikátní místa u ní, jako například mosty. A protože je fanouškem fantastické literatury, začal hledat vizuální styl, jak tyto stavby přetransformovat do futuristických scén, a to pokud možno bez využití Photoshopu. Přečtěte si celý příběh projektu od vzniku prvotních pokusů až po povedené dystopické fotografie, k nimž se vyvinul. Dlouhé, ale zajímavé a inspirativní čtení.

Krátce

Nigel Danson se vás pokusí přesvědčit, že stojí za to fotit krajinu v dešti (video) ・ Fotograf Aaron Anderson ve svých článcích ze série Behind the Image rozebírá dopodrobna okolnosti vzniku a svícení některých svých fotografií, což může být poměrně zajímavá inspirace nejen pro začínající fotografy. Zatím poslední příspěvek se věnuje fotografii šatů v historickém interéru ・ Čemu se vyhnout v boudoir fotografii (video) ・ Craig Roberts radí, jak nafotit příšerné fotky krajiny – jde samozřejmě u zábavné satirické video, které vás ale ve skutečnosti může ledacos naučit ・ Vynikající britský fotograf Damien Lovegrove zveřejnil na Vimeo svůj starší obsáhlý videotutoriál Speedlight mastery, v němž se podrobně věnuje zvládnutí fotografování se systémovými blesky – jak sám říká, technika se od doby jeho vzniku (rok 2009) změnila, ale postupy a principy nikoliv. ・ Několik tipů k postprodukci portrtétů od Irene Rudnyk (video) ・ Velmi zajímavá infračervená fotografie lovících netopýrů a příběh jejího vzniku (díky za tip kamarádovi a fotografovi Tomáši Moudrému)