156. vydání

Přeji všem čtenářům úspěšný rok 2019. V dnešním přísunu fotografické inspirace najdete padesátku nejlepších svatebních fotografií roku 2018 dle Fearless Photographers, ukázku 15 zcela odlišných fotografií z 15 návštěv jednoho místa, časosběrný dokument portrétů matky a jejího syna, cestu soukromého Měsíce a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

50 nejlepších svatebních fotografií na Fearless Photographers

Počátek roku patří tradičně rekapitulování roku uplynulého a tak se objevuje množství článků s nejlepšími fotografiemi. Také Fearless Photographers, projekt, který sdružuje komunitu více než 3000 svatebních fotografů, vydal svůj výběr nejlepších svatebních fotografií roku 2018. A ty rozhodně stojí za shlédnutí, protože jde nejen o povedené snímky, ale také o velmi užitečný mix stylů a přístupů k tomuto tématu od skvělých momentek přes pečlivě a nápaditě aranžované snímky, citlivě zachycené emoce až třeba po humor, který ke svatbě určitě také patří. Právě takováto pestrost je pro mě osobně největším zdrojem inspirace.


Patnáct fotografií z patnácti návštěv téhož místa

Mads Peter Iversen sepsal dvoudílný text o tom, co mu přineslo patnáct návštěv stejného místa a jak odlišné fotografie přitom vznikly (nezapomeňte si projít i druhou část). V článku se věnuje i tomu, jak se odlišné podmínky podepsaly nejen na samotné atmosféře snímků, ale také na způsobu, jakým své fotografie upravil. Proto je také všechny prezentuje v podobě před úpravou a po ní, což je samo o sobě užitečné, neboť řada začínajících fotografů bývá přesvědčena, že těm nejlepším vypadávají hotové snímky rovnou z fotoaparátu, což rozhodně není pravda. (Poznámka: u obou článků se mi opakovaně stalo, že se fotografie v nich nenačetly – oba díly obsahují ukázky snímků před a po úpravě a pokud se vám tedy neukáží, stránku nechte znovu načíst.)


Časosběrný dokument portrétů matky se synem

Když taiwanská fotografka Annie Wang otěhotněla, vymyslela si fotografický projekt The Mother As A Creator, v němž se rozhodla aktivně tvořit svůj obraz života ženy a matky a vyhnout se tak jeho interpretaci jiným autorem. Jako výrazový prostředek si zvolila časosběrný (auto)portrét sebe a svého syna, přičemž do tohoto poměrně často vídaného konceptu vnesla zajímavý a inovativní prvek, když se nesnažila například o používání stejné kompozice, ale spojitost s předchozími roky postavila na tom, že každý další portrét vznikl před vytištěnou fotografií z předchozího roku. Tak se celý příběh odehrává v každém snímku mnohovrstevnatě od samého začátku a zahrnuje svou kompletní historii. Výborný nápad i provedení.


Cesta soukromého Měsíce

Pod tímto zvláštním názvem (v originále Journey of the Private Moon Around the World (2003-2018)) se skrývá projekt ruského fotografa Leonida Tishkova, který cestoval po světě s vlastním svítícím „měsícem“. Ten pak na nejrůznějších místech naší planety vtipně aranžoval do krajiny a vytvářel „příběh muže, který potkal Měsíc a zůstal s ním navždy“. Výsledkem jsou nápadité fotografie plné atmosféry a poetiky. A opět musím ocenit nejen nápad a provedení, ale také trpělivost a úsilí nutné k jeho dotažení.

Krátce

Zajímavý postup, jak zvýšit barevný kontrast ve Photoshopu (video) ・ Praktické video s radami pro ostřejší fotky z ruky. Pod všechny se mohu podepsat a musím konstatovat, že se dost často setkávám s nesprávnými návyky. ・ Neméně užitečný je jednoduchý tip, jak správně postavit stativ – nikoliv technicky, ale tak, abyste jednoduše předešli tomu, že bude třikrát či vícekrát měnit vysunutí nohou, což je poměrně otravná a zdlouhavá činnost. ・ Michal Metlička vydal finální češtinu pro Adobe Lightroom Classic 2018.1 ・ Znáte chronofotografii? Jde o techniku zachycení více fází pohybu na jednom filmovém políčku. Krátké video vám ukáže slavné i méně známé příklady, které by vás mohly inspirovat. ・ Inspirace, kterou můžete čerpat od Pabla Picassa – nutno podotknout, že jde o inspiraci v konání a nikoliv napodobování jeho stylu. I když, i to by byla pěkná výzva :) ・ Zajímavý a inspirativní článek o tom, co obnáší být trvale na cestách za krajinářskou fotografií. Jonathan Lee Martin je momentálně fotografickým nomádem a svěřuje se svými zkušenostmi po prvních dvou měsících cestování. Některé z nich lze nepochybně přenést i na kratší cesty. Článek doprovázejí poutavé fotografie.