Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme pokročilé malování světlem, využití deště ve svatební nebo portrétní fotografii, práci s malou hloubkou ostrosti v krajinářské fotografii, zajímavé pohledy na architekturu a mnoho dalšího.
Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!
Články a zajímavosti
Tim Gamble – pokročilé malování světlem
Britský fotograf Tim Gamble se věnuje malování světlem, které lze nazvat přinejmenším pokročilým a možná bych neváhal použít i expresivnější přívlastky jako třeba extrémní. Jeho snímky vzbuzují dojem, že by mohlo jít o digitální kompozice, ale opak je v drtivé většině případu pravdou, neboť Tim tvoří většinu svých fotografií přímo ve fotoaparátu. Zajímavé je, že právě obvinění z digitální manipulace se velmi pravděpodobně pozitivně podepíše na růstu popularity jeho práce, protože server 500px nedávno Timovi smazal bez varování profil s vysvětlením, že jeho práce je nefotografická. Protože nevíme, kdy se jej zase nějaký editor či algoritmus rozhodne ztrestat, odkazuji primárně raději jeho Instagram.
Jak využít déšť ve svatební či portrétní fotografii
Když vám na svatbě začne pršet, může to (alespoň v některých kulturách) znamenat štěstí nejen pro novomanžele, ale také pro fotografa. Způsobů, jak mokrou nadílku využít je jistě řada, ale zajímavý článek fotografa Neshe Soniho se věnuje tomu, jak zkombinovat déšť a protisvětlo. Je obecně známým faktem, že právě zadní svícení pomůže kapky zviditelnit a učinit z nich výrazný prvek výsledného obrazu. Nesh se věnuje tomu, kam blesk umístit, jaký výkon nastavit, jak jej případně kombinovat s předním nasvícením a jako bonus přidává tip na využití barev a fotografii, kde chybějící déšť nahradila obyčejná zahradní hadice.
Využití malé hloubky ostrosti v krajinářské fotografii
Typická představa krajinářské fotografie v současnosti zahrnuje extrémně širokoúhlý objektiv, pečlivě promyšlené popředí a hloubku ostrosti od pár centimetrů až po nekonečno. Na tomto přístupu není naprosto nic špatného a pro určité fotografie je to ideální volba. Nizozemský fotograf Nando Harmsen se nicméně ve svém článku věnuje naopak využití malé hloubky ostrosti pro vytvoření pocitu prostorovosti a hloubky fotografie. Ačkoliv některé příklady v článku jsou dle mého názoru spíše na pomezí focení detailu v kontextu prostředí, je to zajímavý přístup a osobně myslím, že stojí rozhodně za vyzkoušení.
Chris Martin Scholl – architektura
Fotografie architektury německého fotografa Chrise Martina Scholla zaujmou na první pohled. Jeho nejčastějším námětem je moderní architektura a typickým kompozičním rysem pak využívání symetrie, výrazných linií a barevného či jasového kontrastu. Často se u něj také setkáte s dramatickými pohledy vzhůru podél fotografovaných staveb. Vše podtrhuje bezchybné technické provedení. Za shlédnutí určitě stojí i další alba na autorově webu – město, ulice, letecká fotografie, lifestyle a příroda.
Krátce
Nízkonákladový způsob natáčení efektu bullet time , který proslavil hlavně film Matrix. Kratičké video je na půli cesty mezi humorem a inspirací, ale jak nakonec dokazuje u výsledná ukázka, v několika málo situacích tuto techniku skutečně lze použít se zajímavým výsledkem :) ・ Využití držáku LCD monitoru pro fotografiování z nadhledu – stabilní uchycení fotoaparátu nad objektem používané například pro produktovou fotografii nebo focení jídla není jednoduché a tohle je rozhodně neotřelý nápad (článek + video) ・ Podobné téma tu není poprvé, ale proč se k němu občas nevrátit: návod, jak si postavit vlastní stroj na déšť a jak s ním fotit (článek + video) ・ 7 praktických tipů pro fotografování hor – některé z nich jsou specifické pro tento subžánr, jiné platí úplně stejně v jakékoliv krajinářské fotografii ・ Zajímavý postup vybalancování barev a jasu v krajinářské fotografii s pomocí kontrolních vrstev, které dovolí zobrazovat jen tu část obrazové informace, kterou právě potřebujeme upravit (video). ・ Nové video od COOPH se vás pokusí inspirovat k tomu, abyste vytvořili co nejvíce zajímavých fotografií s jedním objektem. Jedná se samozřejmě o klasické fotografické cvičení, což ne každého baví, ale je docela zajímavé vidět, co se dá vymyslet s jedním avokádem :)