161. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme článek o umění dívat se na svět jako fotograf, fantastické multiexpozice spojující snímky lidských očí a přírody, nový projekt Nicka Brandta, povídání o fotografiích, na které si musíte počkat třeba i roky a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Umění dívat se jako fotograf

Wildlife fotograf Peter Delaney se rozepsal o tom, jak se postupně učil vidět jako fotograf. Píše o kompozičních pravidlech a proč a jak je uplatňuje, o volbě úhlu, o hledání úhlů pohledu, o tom, že i při focení zvířat si můžete vytipovat místo a počkat na své „herce“, podobně jako to třeba dělají street fotografové, a o řadě dalších věcí. O spoustě z toho jste už určitě četli třeba i tady v Lepších fotkách, ale je velmi zajímavé se na to podívat pohledem fotografa divoké přírody. A opakování je nakonec matka moudrosti, že? :)


Multiexpozice prolínající lidské oko s přírodou

Fotograf Ben Dauré ukazuje, jak zajímavě využít vícenásobné expozice k vytvoření poutavých fotografií. Proces, který vede ke vzniku jeho fascinujících fotografií prolínajících oči a les, využívá funkci digitální multiexpozice přímo ve fotoaparátu, což jej činí z mého pohledu velmi zajímavým. Ne proto, že by výsledek měl snad být proto hodnotnější, než když totéž uděláte v počítači, ale proto, že je to pro mě osobně velmi inspirativní z pohledu cesty – ostatně, ta je někdy i cílem, jak říká známé rčení. Opravdu povedený projekt.


Nick Brandt – This Empty world

Mám slabost pro práci Nicka Brandta (dříve v Lepších fotkách) a pro projekty pracující s velkou produkcí, i když sám naopak rád fotím co nejjednodušeji. Obojí se spojuje v Nickově novém projektu nazvaném This Empty World. Podobně jako u staršího Inherit the Dust je i tentokrát cílem poukázat na drastické mizení přirozeného životního prostoru divokých zvířat a opět k tomu slouží spojení dvou fotografií, ale koncept je tentokrát jiný. Nick na místě s pomocí místní komunity vystavěl kompletní scény jako například benzínku, autobusovou zastávku či stavbu mostu, a ke každé z nich napevno umístil fotoaparát. Počkal, až si zvířata na nové prvky zvyknou, a zachytil zde jejich portréty. Pak pak se stejným nasvícením vytvořil druhou, plně aranžovanou situaci, kdy do připravené scény umístil lidi, a obě fotografie nakonec spojil. Výsledek je velmi působivý. Samozřejmě by nemělo smysl upozorňovat na nutnost zachování přirozeného prostředí zvířat, kdyby focení nějak nevratně pozměnilo původní krajinu, takže veškeré prvky byly následně beze zbytku ekologicky a s prakticky nulovým odpadem recyklovány.


Na některé fotky je třeba si počkat (i roky)

Inspiraci nemusí přinášet jen články o tom, co nebo jak vyfotit – někdy je dobré si také připomenout, že dobré fotky nepadají z nebe a některé z nich vyžadují načasování, štěstí a leckdy i řadu pokusů, které se nemusejí vůbec povést. V odkazovaném článku najdete ukázku několika fotografií, na které si autor počkal i několik let, a je to poměrně důležité připomenutí, že k dobré fotografii často vede příprava, plánování a v neposlední řadě i trpělivost.

Krátce

Vynikající tutoriál demonstrující, jak přenést vzhled jedné fotky na druhou pomocí Photoshopu. Nemusí vůbec jít o „loupení“ vzhledu cizích fotografií, ale třeba o sjednocení více fotografií z různých míst či focených různou technikou a podobně (video) ・ Praktický trik, jak předejít odleskům při focení se sluncem v záběru, který nicméně vyžaduje focení ze stativu a jednoduché složení výsledné fotografie ze dvou snímků ・ Několik rad, jak se stát profesionálním fine art fotografem – nutno podotknout, že v tuzemsku jsou trochu jiné podmínky, ale přesto je to zajímavé video. A ještě poznámka: potřebujete k tomu samozřejmě dobře fotit, k čemuž vede delší cesta než přes jedno video :) ・ Inspirace pro fotografování zátiší s většími objekty – technicky vzato je to spíš video se zajímavými nápady na focení jízdního kola, ale proč ne :) ・ Výborné video s radami pro focení portrétů psů – autor se zaměřuje na to, aby dobré fotografie pomohly najít opuštěným zvířatům nový domov, ale jeho rady jsou použitelné obecně ・ Hrajte si s časem aneb spojování fotografií z různé části dne do jedné v podrobném videotutoriálu. Trochu jiné přístupy ke stejnému tématu jsme tu už měli dříve, například zde nebo zde ・ Surrealistické portréty Brooke DiDonato stojí pro svou nápaditost a hravost opravdu za shlédnutí