Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme velmi neobvyklé portréty pořízené plochým skenerem, úchvatné černobílé podmořské fotografie, 11 fotografů fotících svým stylem jedny a ty samé šaty, fotografie toho, co děti snědí za jeden týden v různých koutech světa a mnoho dalšího.
Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!
P. S. Od zítřka do konce srpna můžete navštívit na pražské Staroměstské radnici výstavu Czech Nature Photo – Porotci vystavují, na níž prezentuje svůj přístup k focení přírody 9 fotografů, kteří prošli v prvních třech ročnících porotou stejnojmenné soutěže. Mám čest být jedním z nich a těšit se můžete na dvacítku mých fotografií evropské přírody.
Články a zajímavosti
Portréty pořízené skenerem
V Dubaji působící fotografka Maitha Demithan portrétuje své klienty pomocí plochého skeneru. Skenografie není tak docela nová technika (ostatně sama autorka se jí věnuje deset let), ale její použití pro focení portrétů není zase tak běžné. Použití skeneru vyžaduje samozřejmě nehybnost objektu, protože expozice trvá v řádu delších vteřin, ale v případě živých tvorů také ochranu zraku pred silným světlem lampy. Všichni proto mají obvykle zavřené oči a výsledky jsou díky tomu poněkud znepokojivé, ale přitom v kombinaci se specifickým osvětlením zvláštně přitažlivé.
Černobílé podvodní fotografie Christiana Vizla
V portfoliu fotografa Christiana Vizla najdete nejrůznější pohledy pod (nejen) mořskou hladinu a všechny jsou vynikající – není divu, že po jeho práci sahají renomované časopisy a seznam ocenění, která získal, je úctyhodně dlouhý. Mně osobně padly tentokrát do oka jeho úchvatné černobílé podmořské snímky. Kromě perfektního zpracování a využití světel a stínů je galerie plná i fotografií, které zaujmou skvělými nápady a vtipným využitím netradičních kompozic. Pokud vás Christianova práce zaujme, můžete si koupit jeho knihu Silent Kingdom.
11 fotografů a jedny šaty
Za dobu psaní tohoto newsletteru jsem shlédl mnoho výzev typu „jeden motiv, více fotografů“ a musím říct, že mi často přišly takové trochu šité horkou jehlou a leckdy vzájemně podobné. Fotografka Danielle Reeder uspořádala podobný projekt trochu jiným způsobem – podobně jako v jiných případech, jeden motiv fotilo 11 fotografů ve svém osobním stylu, ale šaty, které byly oním námětem, putovaly po Británii a každý autor měl celých pět dní, než musel je musel odeslat dalšímu účastníkovi. Tím pádem se všichni mohli svému focení věnovat naplno, zapojit modelky a rekvizity podle svého gusta a také se nemuseli omezovat co se týče lokace. Výsledek je podle mého názoru velmi zajímavý a stylově pestrý.
Co všechno děti snědí za jeden týden?
Ačkoliv by se mohlo zdát, že jde o téma spíše pro vědecký magazín, jde o projekt ryze fotografický. Gregg Segal totiž odpověď na otázku, kolik čeho děti snědí za jeden týden nabízí odpověď v podobě fotografií – navštívil totiž postupně devět zemí, kde nejen zaznamenal, jak se děti v různých kulturách stravují, ale také celý jejich jídelníček umístil do jedné fotografie vždy s každým malým strávníkem. Mám rád fotografické projekty „s přesahem“ a i tenhle mě zaujal, protože kromě zajímavého nápadu i provedení přináší také poučení a do jisté míry i nastavuje zrcadlo našim zvyklostem (bez zbytečného moralizování). Zajímavé je i přečíst si doprovodné texty, protože Gregg se dětí ptal i na jejich životy a přání.
Krátce
Seriál videí Laws of Light pokračuje částí o vyvážení blesku s okolním světlem ・ Velmi krátké video od skvělého Unmeshe Dindy o tom, jak odstranit aury vzniklé při skládání HDR nebo příliš agresivní úpravě RAWu ・ Na Kickstarteru běží kampaň na zajímavé ministudio pro produktovou fotografii s vestavěnými LED světly – každou stěnu tvoří množství světelných buněk, které můžete zapínat a vypínat pomocí telefonu. Stěny jde i demontovat a použít jako samostatná svítidla ・ Krásný článek o přestavbě porouchaného Polaroidu na plně funkční digitální fotoaparát – autorovi samozřejmě šlo čistě o zábavu a zkoušku, jestli to dokáže, ale to k tomu patří ・ Pohled do zákulisí vzniku nové fotografie Erika Johanssona (dříve na Lepších fotkách) ・ Zdroje fotografické inspirace z jiných oborů ・ I fotografie psů má svou soutěž – výsledky Dog Photographer of the Year 2019 ・ Miniature Calendar je projekt vtipných fotografií, které s využitím miniaturních figurek a rekvizit tvoří Tatsuya Tanaka