170. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme výsledky nejprestižnější soutěže žánru wildlife, hned dva komplexnější projekty – jeden s ekologickou tématikou, druhý hravý a provokativní, emotivní sérii manželů připravujících se na boj s rakovinou a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Wildlife Photographer of the Year 2019

Jako wildlife fotograf nemohu jen tak přejít výsledky nejprestižnější žánrové soutěže Wildlife Photographer of the Year 2019. Letos mezi finalisty a oceněnými fotografiemi najdete opravdu pestrou směsici přístupů k zachycení krás živé přírody naší planety. Absolutním vítězem se tentokrát stala akční fotografie útoku lišky horské na sviště himálajského, ale na své si přijdou i příznivci poklidného minimalismu, makrofotografie nebo třeba černobílých kreativních snímků.


Fabrice Monteiro – Proroctví

Fotograf Fabrice Monteiro pocházející z Beninu vytvořil zajímavý fotografický projekt se silným ekologickým podtextem The Prophecy (Proroctví). Prostřednictvím stylizovaných figur – potomků bohyně Země Gaiy – poukazuje na různé druhy devastace životního prostředí naší planety. Vy, kdo čtete tento newsletter pravidelně, víte, že mám slabost pro projekty s náročnou produkcí. Takové je i Proroctví, ve kterém je navíc působivá výprava propojena s tématy, která považuji za velmi důležitá.


Véronique Duplain – Selfie Project

Fotografka Véronique Duplain tvoří v rámci svého projektu Selfie sérii někdy vtipných, jindy provokativních, ale prakticky vždy hravých, nápaditých a zajímavě provedených autoportrétů. Osobně trochu váhám nad tímto označením a stejně tak nad pojmenováním Selfie, protože ani jedno podle mě tak docela nevystihuje Véroničiny práce, pro něž tvoří často celé scény, v nichž pak hraje své role, ale to je nakonec celkem jedno – počítá se hlavně výsledek.


Příběh přípravy na boj s rakovinou

Příběhy partnerských dvojic jsou často námětem fotografií – fotit si samozřejmě necháváme svatby a stále častěji i zásnuby, výročí sňatků a další důležité momenty v našich životech. Fotografku Mandy Parks oslovili manželé, do jejichž života zasáhla zlá nemoc, aby je fotografovala v nelehké chvíli, kdy se Charlie Johnsonová chystala na chemoterapii a od svého manžela si nechala ostříhat vlasy. Emotivní série, která při tom vznikla, skvěle zachycuje směs pocitů od smutku po odhodlání bojovat se zákeřnou chorobou, a zároveň ukazuje, že fotografie mají velkou moc předávat sdělení, pokud je do nich umíme vložit.

Krátce

Začínající fotografové ocení povedené video s tipy pro fotografování v lese od Madse Petera Iversena – já osobně hodnotím kladně hlavně povedené ukázky, které povídání doprovázejí ・ Méně obvyklá technika využití ND filtrů při focení – místo upevnění na objektiv je držíte v rukou a pohybujete s nimi tak, abyste ztmavili vybranou oblast bez vzniku nežádoucího ostrého přechodu. Podobným způsobem se řešil vysoký kontrast při vyvolávání fotografií v temné komoře. ・ Inkousty rozpouštěné ve vodě jako efektní způsob doplnění produktové fotografie o zajímavý efekt. Jelikož ne každý výrobek lze ponořit do vody, jedná se samozřejmě často o digitální kompozici – video se zabývá jak pořízením fotografií, tak jejich zpracováním ・ Technice se zde záměrně příliš nevěnuji, ale tohle je zajímavé: němečtí výzkumníci vytvořili snímač s pixely, které se při přeexpozici resetují a začínají od nuly. U každého pixelu je pak informace, kolikrát „přetekl“, což znamená, že takový snímač poskytuje téměř neomezený dynamický rozsah. Jestli si ale najde opravdu cestu do fotoaparátů je prozatím nejasné. ・ I když jsem se rozhodl odkazování fotosoutěží trochu omezit, dnes se mi tu paradoxně sešly dvě – tou druhou je Nikon Small World, která se věnuje velmi specifickému žánru mikrofotografie, využívajícího řadu speciálních technik pro zobrazování oku nedosažitelného mikrosvěta. Výsledky jsou tak zajímavé, že podle mě stojí za odkaz.