Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme focení portrétů s vysokým kontrastem, přiběh vzniku jedné fotoknihy, která pomáhá, konceptuální sérii zachycující život umělce, výrazný portrétní projekt Eternal Faces a mnoho dalšího.
Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!
Články a zajímavosti
Jak na portréty s vysokým kontrastem (video)
Možná, že první charakteristiky, které vás napadnou, když se někdo zeptá na světlo pro focení portrétu, budou „měkké“, „rozptýlené“ a podobně. Ve skutečnosti se dá snad každý druh světla použít v libovolném žánru, pokud to podtrhne vaše tvůrčí záměry. Mark Wallace ukazuje v povedeném a návodném videu, že portrét lze nasvítit i kontrastně. Výklad doprovázejí schémata rozmístění světel a samozřejmě i názorné fotografie, k nimž daná konfigurace vede.
Příběh vzniku jedné fotoknihy
Simon Wiffen má syna trpícího zákeřnou cystickou fibrózou. Aby na tuto nevyléčitelnou nemoc upozornil, rozhodl si nafotit a knižně vydat portréty 47 pacientů s CF. Číslo 47 je symbolické, protože naznačuje průměrný věk, kterého se nyní nemocní při správné péči ve Velké Británii, odkud Simon pochází, dožívají. Článek, který sepsal, se věnuje do hloubky celému projektu od prvotního nápadu přes realizaci až po crowdfundingovou kampaň na Kickstarteru, a je to velmi poučné čtení z mnoha důvodů – od ryze praktických postřehů pro ty, kdo by chtěli něco podobné zkusit, až po inspiraci, že fotografie může být i hybatelem důležitých věcí. Koupí knihy mimochodem přispějete na léčbu a pomoc pacientům s cystickou fibrózou.
Život umělce v konceptuální fotografické sérii
Finský fotograf Petri Damstén se rozhodl vytvořit konceptuální sérii zachycující napůl humorně a napůl vážně těžký život umělce. Celý projekt pojal (jak je u něj zvykem) poměrně minimalisticky – zmíněného umělce zastupuje vejce (falešné) a scény, v nichž se jednotlivé situace odehrávají, vybudoval sám z extrudovaného polystyrenu. V odkazovaném článku najdete kromě samotných fotografií i vhled do pozadí jejich vzniku. Myslím, že některým se zasmějete a v jiných se tak trochu najdete.
Eternal faces
Projekt Eternal faces Imeda Kolliho se zaměřuje na vytváření expresivních černobílých portrétů lidí, kteří za sebou mají zkušenosti s tím, jak může být život hořký a tvrdý – tak jej popisuje sám autor a myslím, že je to velmi výstižná definice. Výrazné tváře portrétovaných podtrhuje i dramatické svícení a low key zpracování, které celou sérii udržuje velmi konzistentní. Ne na všechny fotografie se dívá snadno, ale soudím, že v paměti vám nepochybně zůstanou.
Krátce
Povedený článek o tom, jak správně používat blesk na fotoaparátu – pro úplné začátečníky by to chtělo popsat některé postupy malinko detailněji, ale přesto jde o užitečný text s řadou ukázek. ・ Další z povedených videí Mitchella Kanashkeviche o cestovatelské fotografii přináší jediný tip pro poutavější fotografie, ale přesto podle mě stojí za shlédnutí ・ Hezký úvod do focus stackingu neboli skládání větší hloubky ostrosti z více fotografií. Text se zaměřuje na makrofotografii a zejména na způsoby, jak snímky správně nafotit. ・ Krátké video nabízí tři tipy pro boudoir fotografii v malých prostorech ・ Užitečné video Marka Denneye připomíná, že ne všechny rady začínajícím (krajinářským) fotografům jsou dobré ・ Zajímavá ukázka vytvoření digitální kompozice v Affinity Photo od nafocení zdrojových snímků po finální výtvor ・ Vynikající článek o tom, proč může být dobré fotit s jedním fotoaparátem a jediným objektivem – po jeho přečtení určitě nemusíte zahazovat svou výbavu, ale můžete se zamyslet, jestli to pro některé projekty a situace není dobrá myšlenka, a prostě si pak občas prohazování objektivů zakázat. ・ Rychlý tip v krátkém videu ukazuje, jak nasvítit jídlo v duchu malířské techniky zvané šerosvit (tentýž postup bude samozřejmě fungoval v podstatě pro libovolný motiv) ・ Někdy stačí ke vzniku skvělé fotky jen trocha štěstí a lemur, který se rozhodne ukrást vám fotoaparát :)