Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme minimalistické krajiny, padesát dní fotografování vlastního syna, zamyšlení nad důležitostí záměru ve street fotografii, parádně provedené focení jedoucího Lamborghini s malým modelem a mnoho dalšího.
Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!
Články a zajímavosti
Bruce Percy – minimalistické krajiny
Nijak se netajím názorem (samozřejmě hluboce subjektivním), že podstatná část současné krajinářské fotografie sklouzla do uniformnosti a určitých klišé co se týče námětů, barev, kompozice a postupů. Proto na mě velmi odlišné krajiny Bruce Percyho okamžitě zapůsobily jako svěží vánek. Autor pracuje jinak snad ve všech ohledech. Jeho fotografie využívají pastelové barvy a minimalistické kompozice (sám občas mluví o prázdných krajinách), které zdánlivě popírají obvyklé poučky o nutnosti mít ve fotografii popředí, střed a pozadí – opravdu jen zdánlivě, protože vše je zastoupeno, jak má být, jen se pro vystavění kompozice používají jiné prvky než obligátní kámen, padlý kmen nebo trs vegetace v popředí a hora v pozadí. Pokud bych chtěl hledat podobnosti s jinými autory, pak bych asi zmínil Michaela Kennu, s nímž se ostatně Bruce přátelí, ale rozhodně si myslím, že oba autoři mají sice blízký, ale přeci jen zřetelně odlišitelný styl.
50 dní fotografování vlastního syna
Když se svatební fotograf Jason Vinson ocitl v karanténě, neměl z ničeho nic co dělat. Poměrně logickým vyústěním této situace (ještě umocněný dodáním nového objektivu – protože co jiné dělat v karanténě, než si objednat nové sklo :) bylo, že namířil fotoaparát na svého syna. V odkazovaném článku Jason velmi pěkně popisuje, co se při tomto neplánovaném projektu naučil a co získal. Osobně podnikám něco podobného s vlastními potomky už čtvrtým rokem a díky této zkušenosti mohu podepsat každičkou větu. A i přesto, že můj projekt s přestávkami trvá násobně déle, našel jsem tu také spoustu zajímavé inspirace. Pokud chcete mít lepší fotky svých dětí, naučit se lépe pracovat se světlem a/nebo se perfektně sžít s fotoaparátem a objektivem, doporučuji si článek přečíst a začít něco podobného.
O důležitosti záměru ve street fotografii
Fotograf Simon Ellingworth sepsal článek o tom, proč považuje za důležité mít při focení street fotografie záměr. Asi nikoho nepřekvapí, že diskuse pod článkem se velmi rychle zvrtla do debaty o tom, co je a co není street fotografie, případně o tom, že spousta velkých jmen tohoto žánru chodila do ulic „lovit“ bez jasného záměru. To ale podle mého názoru není to podstatné – každému vyhovuje jiný přístup a nikdo se nemusí vzdávat toho svého. Důležité je, že Simonem navrhované metody mohou spoustě fotografů pomoct, aby tvořili lepší snímky a především z nich stavěli zajímavější soubory. Text se nevěnuje jen obecným radám, ale zaměřuje se i na konkrétní způsoby, jak toho dosáhnout. Z mého pohledu jde o inspirativní článek, který doplňují povedené ilustrační fotografie.
Focení jedoucího Lamborghini s malým modelem
Delší dobu jsem tu neměl žádné focení realisticky vypadajících scén s využitím malých modelů, tak to pojďme napravit. Fotograf Kunal Kelkar fotí automobily běžně, ale tentokrát si vybral poněkud menší kousek – model Lamborghini, který se rozhodl zachytit tak, jako by svištěl po silnici. A šel na to věru kreativně. Místo toho, aby pohyb simuloval v postprodukci, využil spuštěný běžecký pás, který ubíhající silnici napodobil extrémně věrně. Výsledek tak připomíná focení skutečného automobilu, kdy je fotoaparát umístěn v autě jedoucím před ním. Společně s dotaženým svícením má výsledek opravdu výbornou atmosféru.
Krátce
Víte, co je to feathered light? Pokud ne, Gavin Hoey vám to jako vždy srozumitelně vysvětlí a také předvede ve videu na Adorama TV ・ Dalším autorem, jehož videa mám rád, je Toma Bonciu aka Photo Tom. V tom zatím posledním se věnuje tomu, jak hodnotit své fotky a (nejen) začátečníci v něm najdou užitečné rady, na co se zaměřit. ・ Jak vidím něco o minimalistickém pojetí fotografie, hned zbystřím. Mads Peter Iversen připravil video o jednom minimalistickém focení krajiny a pro mě je to zajímavá ukázka, co vše lze nafotit na místě, které je velmi snadno dostupné a možná i na první pohled skoro obyčejné. ・ Zajímavé video Jamieho Windsora o Joelu Sternfeldovi, respektive o jeho projektu portrétů neznámých lidí v ulicích. Jamie v něm odhaluje drobné detaily, které ve finále tvoří perfektní celek. ・ Krajinář Nigel Danson pro změnu natočil video, v němž upravuje fotografie, které mu zaslali jeho diváci. Je docela zajímavé vidět techniky, které používá – pro mě osobně zejména v případě, kdy jen jemně akcentuje povedenou scénu. ・ Od krajiny pojďme k wildlife – Steve Perry si přichystal nepříliš dlouhý, ale informacemi o to nabitější videokurz focení ptáků v letu ・ Benjamin Von Wong (dříve na Lepších fotkách) se pustil do focení své těhotné sestry – ale nebyl by to on, kdyby to proběhlo tak nějak obvykle. Místo toho podtrhl její lásku k dobrodružství, aniž by ji v jejím požehnaném stavu ohrožoval a dokonce aniž by musela opustit domov. Jo, a už jsem říkal, že za kulisy mu posloužilo ovoce a zelenina?