18. vydání

Soustřeďte se na hlavní námět, ale hlídejte si celou scénu

Mozek nefunguje jako fotoaparát, který zaznamená přesně to, co vidíte. Obraz z oka je vnímán subjektivně a projde určitou filtrací – rušivé věci jsou potlačeny a můžeme je snadno přehlédnout, pokud se na ně nesoustředíme. Stačí si vzpomenout na nejrůznější hříčky, v nichž se máte soustředit na nějaký úkol ve videu a díky tomu si nevšimnete, že se v pozadí stane něco zdánlivě zcela nepřehlédnutelného. Něco velmi podobného se může stát při focení: pokud se příliš zaměříme na hlavní námět, snadno nám uteče něco jiného. Potíž je v tom, že tenhle filtr přestane fungovat, pokud se díváme na výslednou fotografii na monitoru nebo na papíře. Všechno, co jsme přehlédli při focení, se najednou vrátí dvojnásob – tu pohozená PET lahev v lese, tam odložený batoh na schodech historické budovy, jindy zase paní v červeném svetru za historickým průvodem. Některá přehlédnutí se dají napravit v postprodukci, ale jako vždy platí, že mnohem lepší je chybám předejít už při focení. Věnujte proto svou pozornost hlavnímu motivu, ale nezapomínejte ani na okolí.

Dobré světlo a hezké počtení!

Fotograf týdne: Miki Asai

Miki Asai je japonská fotografka, která se věnuje makrofotografii. Můžete si být skoro jisti, že na většině jejích fotografií najdete buď vodu, květiny nebo mravence – a někdy i tohle všechno dohromady. Zásadním vyjadřovacím prostředkem jsou pro ní bezpochyby barvy – bohaté, výrazné, ale vyvážené a oku lahodící. Pro někoho jich možná bude až příliš, ale Miki má svůj vlastní styl a estetiku, ke které zkrátka patří. Mě osobně navíc těší vidět zase po čase makro snímky, jejichž efekt nespočívá jen v technické dokonalosti, která ohromuje tím, že ukazuje něco, co prostým okem nevidíme, ale také v určitém výtvarném záměru, práci se světlem a v neposlední řadě i příběhu.

Články a zajímavosti

Drahá modelko, … (portrét, móda)

tumblr.com

Postarší, ale velmi dobrý článek je plný rad zkušené modelky Jen Brook pro začínající kolegyně – a mnohé si z něj mohou odnést i fotografové. Jen radí především s pózováním a pokud nemáte s něčím podobným zkušenosti, budete nejspíš překvapeni, že model či modelka může nejen vylepšit své pózy, ale také do určité míry své tělo – nebo alespoň to, jak bude vypadat na fotografiích. Každá práce si zkrátka žádá zkušenosti a praxi a ani modeling není výjimkou. (Článek v angličtině, doba čtení 5 minut + fotografie)


Předměty z domácnosti pomáhají tvořit pozadí fotografie (ateliér, svícení)

diyphotography.net

Další článek ze série „využíváme to, co najdeme doma“ – tentokrát pro tvorbu pozadí (anglicky, doba čtení 2 minuty + fotografie). Podobný článek jsme tu už měli, ale tentokrát se nejedná přímo o materiál pozadí, jako spíš o jeho vzhled ovlivněný světlem a stínem. Z mého pohledu je nejzajímavější využití obyčejného koše na odpadky s pravidelnými otvory, který s pomocí blesku v něm umístěným tvoří luxusní paprsky, ale k zahození není třeba ani popis, jak se autor pokusil napodobit v takřka domácích podmínkách fotografii Lance Armstronga od Annie Leibovitz.


Jak si vydělávat jako fotograf na cestách (byznys)

petapixel.com

Brendan van Son se živí jako fotograf na cestách, který se nedávno neváhal podělit s ostatními, jak taková živnost funguje. Jeho článek (anglicky, doba čtení 9 minut) je až neobvykle otevřeným pohledem na to, jak si vydělává na živobytí a odkud plynou jeho příjmy. Doporučuji jej k přečtení nejenom všem, kdo uvažují o podobné dráze, ale vlastně komukoliv, kdo pokukuje po možnostech si focením přivydělat nějakou tu „kačku“. Nečekejte, že je to jednoduché, ale Brendan dokazuje, že to může fungovat.


Filmový vzhled ve fotografii snadno a rychle (postprodukce)

youtube.com

Ve filmové produkci se často využívají specifické postupy během barevných korekcí, které dotváří vzhled a náladu záběrů. V rámci kanálu Photoshop Training Channel se objevilo video Cinematic Color Grading (Movie Look Effect) (anglicky, 25 minut), které demonstruje několik metod, jak dosáhnout jednoho z konkrétních filmových vzhledů ve fotografii pomocí úprav prováděných ve Photoshopu (úpravy pracují víceméně jen s křivkami a jsou tedy aplikovatelné i v jiných grafických editorech).


Topaz Labs Denoise s 25% slevou (nástroje)

topazlabs.com

Po čase tu máme opět slevu od Topaz Labs – tentokrát si můžete pořídit s 25% slevou jejich plugin na potlačení šumu Denoise. Program patří ve svém oboru k těm lepším, takže pokud fotíte na vysoké ISO nebo máte starší fotoaparát, který si s ním neporadí tak dobře, může se vám hodit. Pro získání slevy, která je platná jen do konce června, použijte kupon junedenoise.