188. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme fotografku ruské Arktidy, malování světlem s pomocí dronu, výsledky soutěže Nature Photographer of the Year, poselství Clyde Butchera a mnoho dalšího.

Toto je poslední vydání Lepších fotek letošního roku. Všem vám přeji krásné svátky a nový rok pokud možno mnohem lepší, než byl ten letošní.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Evgenia Arbugaeva – fotografka ruské Arktidy

Fotografka Evgenia Arbugaeva se narodila v Tiksi – městě na dálném východě Ruska, které leží na pobřeží Severního ledového oceánu. Ve svých fotografiích nejčastěji zachycuje život v náročných podmínkách této oblasti ruské Arktidy a činí tak s velkým citem a nezpochybnitelným talentem. Její práce si povšimli i v National Geographic, kde byla nejen publikována, ale nadace jí též poskytla grant na další práci. V duchu přístupu klasických dokumentaristů se soustřeďuje na to, aby nebyla v místech, kde fotí, jen návštěvníkem, ale aby si získala důvěru místních lidí a mohla je fotografovat co nejpřirozeněji. Za inspiraci pro tento příspěvek děkuji mému kamarádovi Jakubovi Hodáňovi!


Malování světlem s pomocí dronu

Reuben Wu není v Lepších fotkách poprvé – mihl se tu s projektem focení Solární elektrárny v nevadské poušti a s nasvícením tropického ledovce dronem. Právě s touto technikou, kdy dron neslouží jako fotoaparát, ale jako zdroj světla, pokračuje i nadále v projektu Light Storm. A opět jsou z toho zajímavé fotografie, v nichž tentokrát drony malují světlem, které je často i přímo viditelné v podobě různých geometrických obrazců. Malířským plátnem je navíc obvykle poutavá krajina, takže je se na co dívat.


Výsledky soutěže Nature Photographer of the Year 2020

Váhal jsem, jestli mám po odkazu na jednu wildlife soutěž v minulém vydání dávat hned další. Ale zase mě dostala vítězná fotografie roku, kterou vidíte níže, a když navíc v kategorii Birds tohoto ročníku soutěže Nature Photographer of the Year zabodovala dvě česká jména – Petr Bambousek a Jirka Hřebíček – bylo rozhodnuto (je vtipné, že jsem shodou okolností nedávno oba dva odkazoval i tady v newsletteru – Petrův článek o focení zvířat širokoúhlým objektivem a Jirkův web plný impresí z přírody). Každopádně letošní oceněné fotografie jsou velmi inspirativní a doporučuji jejich shlédnutí, i když se třeba přírodě tolik nevěnujete. A teď už slíbená vítězná fotografie:


Poselství Clydea Butchera (video)

Myslím, že jako závěrečný příspěvek posledního vydání Lepších fotek tohoto roku se skvěle hodí krátké video s poselstvím Clydea Butchera. Pravidelní čtenáři mého newsletteru už mohou znát (viz odkaz) tohoto krajináře, jehož celoživotním dílem se stalo fotografování mokřadů v Everglades. Butcher k tomu využíval velkoformátový fotoaparát, který mu dle jeho vlastních slov pomáhal tvořit fotografie, které diváka takřka vtáhly přímo na místo, které zvěčnil. Bohužel, před třemi roky jej postihla mrtvice, která zásadně ovlivnila jeho možnosti jak při fotografování, tak při vytváření tisků v temné komoře, kde často trávil celý den s jedinou fotografií. Místo aby rezignoval, našel si novou cestu. Do Everglades se vydává dál, třebas i s chodítkem. Přešel na lehčí digitální fotoaparát, s nímž je teď pro něj chození i fotografování snazší. Dál tvoří svým způsobem a klidně vyfotí jediný snímek za den. A vypadá, že mu to v jeho 78 letech náramně prospívá. Clyde ukazuje, že je potřeba se nevzdávat a pokračovat, i když se to zdá být beznadějné. To je poselství, ze kterého se učím a které moc rád posílám dál. Clydeovi přeju ještě spoust krásných zážitků v jeho milovaných Everglades a nám všem jeho nadšení a vůli při zvládání problémů, kterým musíme čelit.

Krátce

Pózování sedící osoby pro začátečníky (video a článek) ・ Povedený vhled do použití nástroje Selective Color pro přirozené zintenzivnění barev – Blake Rudis jej předvádí ve Photoshopu, ale najdete jej třeba i v Affinity Photo (video) ・ Výborný úvod pro všechny, kdo chtějí začít svou první fotografickou esej – a pokud jste o tom neuvažovali, mrkněte, možná tímto směrem začnete uvažovat ・ Zajímavý pohled na to, jak přemýšlet o kompozici krajinářské fotografie přímo na místě focení, ve videu Marka Denneye ・ Solidní úvod do problematiky focení Měsíce – od volby ohniska přes vhodné expoziční parametry až po hledání kompozice (video) ・ Popis vzniku fotografie zachycující koncept (tvůrčího) psaní od myšlenky až po realizaci. Od téhož autora stojí za shlédnutí i jeho starší projekt, kdy 12 let fotil jedno okno – jakkoliv to zní zvláštně, doporučuji. Ale zpět k zmíněné novější realizaci. Tady je výsledek: