24. vydání

Jděte na (dobrý) workshop

Jednou z cest, jak se ve focení výrazně kvalitativně posunout, je návštěva kvalitních workshopu. Dobrých důvodů je hned několik:

  1. Zkušený lektor vás může hodně věcí naučit – tenhle požadavek a předpoklad asi máme všichni a nikoho nepřekvapí :)
  2. Získáte možnost fotit zajímavé náměty. Na dobře připraveném fotografickém workshopu zkrátka musí být co fotit a pro začátečníka je většinou úleva, když mu někdo ukáže pěknou lokalitu, shromáždí rekvizity a nebo zajistí modelku s vizážistkou.
  3. Setkáte se s podobně naladěnými lidmi, uvidíte je při práci a můžete si s nimi porovnat své výsledky, což je mimochodem poměrně unikátní příležitost, protože uvidíte, že i když více lidí fotí totéž, nemusejí vzniknout stejné snímky.
  4. V některých případech si také můžete vyzkoušet techniku, o které uvažujete – počínaje objektivy a konče třeba studiovými světly. Jen pozor na to, ať hned z workshopu neběžíte do obchodu – nechte si raději svou zkušenost projít hlavou :)

Výběr workshopu ale není tak docela jednoduchá záležitost. Zatímco dobrý lektor vás může během pár hodin posunout o několik úrovní výš, naopak špatný vás nenaučí nic a vy budete nejspíš jen litovat peněz. Bohužel, univerzální rada, jak je od sebe rozeznat a vybrat ten správný kurz neexistuje – nezbývá než zapátrat po zkušenostech, poptat se dřívějších účastníků a nebo zvolit workshop, který se koná opakovaně již delší dobu, je na něm obvykle plno a lze tedy předpokládat, že z něj lidé odcházejí spokojení. Všímejte si také toho, pro kolik účastníků je kurz vypisován – příliš mnoho lidí značí, že bude omezená jak diskuse, tak příležitost k fotografování.

Než kurz vyberete, zamyslete se také nad tím, co si z něj vlastně chcete odnést, a porovnejte své očekávání s vypsaným programem, případně se neváhejte pořadatele ptát – je to přeci jeho práce. Když si takto stanovíte svůj cíl, můžete si za ním během workshopu také lépe jít a získat odpovědi a zkušenosti, které potřebujete. Nespoléhejte se, že vás ty pro vás podstatné dotazy napadnou přímo na místě – nejčastěji se to naopak stane v autobusu po cestě domů, a proto je lepší být připraven dopředu.

Když vás přeci jen něco napadne pozdě, určitě se zeptejte dodatečně emailem – dobrý lektor vás jistě neodmítne (ovšem nedělejte si z něj osobního poradce ještě půl roku po kurzu).

Tak dobrou ruku při výběru a hurá na workshop :)

Dobré světlo a hezké počtení!

Články a zajímavosti

Jak fotografovat šperky (ateliér)

youtube.com

Další z tutoriálů od Good Light! se detailně věnuje tomu, jak fotografovat šperky – tentokrát nikoliv aranžované na podložce, ale přímo na krásných slečnách a dámách. Pokud byste o něčem podobném uvažovali, rozhodně doporučuji shlédnout, rady zde najdete opravdu užitečné. Skvělá je – mimo jiné – praktická ukázka toho, proč se při takovémto focení modelka pokud možno nemá dívat do objektivu. Za povšimnutí také stojí ateliér – jednoduchý, ale plně postačující pro velmi pěkné fotografie. (Video v angličtině, 10 minut)


Módní fotografie očima dětí (fashion)

youtube.com

Video Niños vs. Moda (španělsky s anglickými titulky, cca 5 minut) stojí rozhodně za shlédnutí a zamyšlení. Filmařka Yolanda Dominguez promítla některé současné módní fotografie světových top značek osmiletým dětem a zaznamenala, jak je vnímají a komentují. Ačkoliv se místy budete smát, celé je to vlastně notně depresivní – většinu modelek děti označily za smutné, hladové, zraněné či dokonce mrtvé. Zvláštní je, že mužští modelové vyšli z jejich hodnocení mnohem lépe – děti je obvykle vnímaly jako veselé spokojené superhrdiny, agenty nebo studenty prestižních univerzit. Snad toto video přivede k zamyšlení více fotografů, art direktorů a jiných lidí z branže.


30 dní se svatební fotografií (svatební fotografie, inspirace)

500px.com

A opět nemůže chybět jeden z výběrů serveru 500px. Tentokrát se jedná o opravdu obří sbírku svatebních fotografií, která vznikla z projektu, kdy byl během června každý den vybrán jeden svatební fotograf a jeho pět fotografií. I když musím konstatovat, že značná část je upravená způsobem, který považuji za přehnaný, najdou se zde opravdu pěkné kousky. Potěší i občasná přítomnost humoru a nadsázky.


Kompoziční tipy – odpoutání se od okolí (kompozice)

youtube.com

Pokud nejste se svými fotografiemi spokojení, s poměrně vysokou pravděpodobností se vám začne do hlavy vkrádat myšlenka, že by vám pomohla lepší technika. Když překonáte tohle našeptávání, už na vás čeká druhý červík, který říká, že byste také nafotili dobré fotky, kdybyste se dostali na tak zajímavá místa jako ostatní. Fotograf Mike Browne si ve svém videu Composition – disassociation (anglicky, 12 minut) vzal na paškál právě tenhle pocit a v praxi ukazuje, že dobré snímky lze pořídit i na zdánlivě nezajímavém místě, pokud se odpoutáme od svého okolí a budeme hledat trochu jinak. I když se v ukázkách zaměřuje na minimalistické fotky městské architektury, stejné principy lze uplatnit i v jiných žánrech.

Krátce

Chytré poudro na blesk lze přestavět na několik typu odrazných nástavců ・ Co požadují foto editoři od fotografů, aneb ajímavé čtení pro aspirující fotožurnalisty ・ Nejčastějších chyby, jichž se dopouštějí fotografové při publikování svých fotografií online ・ 10 způsobů jak alespoň částečně chránit své online fotografie před ukradením