35. vydání

Zajímavé fotografie mohou vzniknout třeba i na veřejné akci

„Okolo mě nejsou tak zajímavé akce/místa“ je druhým nejoblíbenějším zdůvodněním nepovedených fotografií hned po „Nemám tak dobrou techniku jako…“. Na obou dvou je samozřejmě něco pravdy – někdy opravdu není co fotit a technika občas je limitujícím faktorem. Na druhou stranu, mnohem častěji přichází rezignace příliš brzy společně s určitou leností nebo malou zkušeností. Zajímavé úhly pohledu a situace je totiž potřeba aktivně vyhledávat, což je schopnost, se kterou se málokdo rodí a je třeba jí aktivně trénovat a zlepšovat. Někdy vám možná pomůže náhoda – nad každým takovým nečekaným úspěchem je třeba se důkladně zamyslet a zkusit zjistit, co přesně se vám na fotografii líbí a jestli k výsledku nevedly postupy, které by se vám hodilo zapamatovat a příště zase zužitkovat. A samozřejmě – jak již bylo řečeno v jednom z dřívějších tipů – nebát se pořídit na místě více různých fotografií a nespokojit se hned s tou první, byť by působila sebeuspokojivěji. Soustavným pilováním těchto návyků a dovedností se vám bude stále častěji dařit pořídit v dobrém slova smyslu překvapivé a poutavé fotografie i na běžných místech a při veřejných akcích, aniž byste k tomu potřebovali speciální podmínky nebo individuálně zorganizované fotografování. Ty sice mají své výhody, ale minimálně zpočátku se budete muset při budování svého portfolia většinou obejít bez nich. Ostatně, naučit se pracovat s málem se vám tak jako tak bude vždycky hodit.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause.

Články a zajímavosti

Soukromá lekce s Johnem Free (street fotografie)

youtube.com

Ted Forbes z projektu The Art of Photography požádal street fotografa Johna Free o soukromou lekci a s jeho souhlasem z jejich setkání pořídil video, které stojí za shlédnutí. Je opravdu krása vidět a slyšet Johna Free mluvit o fotografování, kdy z něj přímo čiší absolutní zaujetí, nadšení a láska k fotografii. „Vaším stylem má být dokonalost“ nebo „Tenhle popruh fotoaparátu mě táhne na úžasná místa“ jsou věty, které si nemůže dovolit pronášet každý, ale Johnovi je věříte do posledního písmenka.


Baletní portréty třicetkrát jinak (portrét, inspirace)

500px.com

Tanec a balet jsou pro fotografii vděčná témata. Editoři serveru 500px vybrali 30 baletních portrétů, které jsou pro mě osobně velmi zajímavé tím, jak variabilní prostředí jednotliví tvůrci pro svá díla využili. Baletky v nich pózují na rušné ulici, v opuštěné budově, v horním patře mrakodrapu, na střeše, v poušti nebo pod Mléčnou dráhou – a to jsem vybral jen několik příkladů pro ilustraci. V tomto směru jsou podobné výběry skvělým zdrojem inspirace.


Pocta starým mistrům (inspirace, portrét)

petapixel.com

Fotograf Freddy Fabris nafotil svou poctu starým mistrům vskutku netradičně – snímky, které věrně napodobují osvětlení a scény notorický známých obrazů zasadil do autoopraven a coby modely využil mechaniky. Jakkoliv to zní šíleně, výsledky jsou doslova parádní. Fabris takto ztvárnil například Da Vinciho Poslední večeři, Anatomii doktora Tulpa od Rembrandta nebo Michelangelovo Stvoření Adama. Hezký nápad, špičkové provedení – co dodat?


Roeselien Raimond – lišky (wildlife)

500px.com

Roeselien Raimond patří už dlouho k mým oblíbencům v oblasti fotografie divokých zvířat. Kromě kvality jejích fotografií zaujme už jenom tím, jak intenzivně se věnuje jednomu hlavnímu tématu, aniž by se u ní projevilo opakování neřku-li sebe vykrádání – tím tématem jsou v jejím případě lišky. Aktuální výběr jejích fotografií jako vždy stojí za shlédnutí (nejen) pro všechny fotografy přírody a zvířat.


Studiové osvětlení za méně než 100 dolarů (ateliér)

diyphotography.net

Studiové osvětlení vám může udělat pořádný zářez do rozpočtu, a tak se kanadský fotograf JP Danko rozhodl zkusit dát dohromady kompletní sestavu pro portrétní fotografii za 100 dolarů. Poměrně racionálně se rozhodl jít cestou využití levných systémových blesků, které mají kromě ceny ještě tu výhodu, že fungují i na baterie, což je u skutečných studiových světel relativně vzácnější a obvykle dost drahá vymoženost. Kromě samotných blesků se autor v článku zabývá i dálkovým odpalováním, modifikací světla a odraznými reflektory. Nelze předpokládat, že taková sestava plně nahradí profesionální vybavení, ale pro začátek poslouží víc než dobře.

Krátce

Pohled pod pokličku tvorby reklamní fotografie pro Mercedes ・ 10 rad svatebního fotografa nevěstám ・ Méně obvyklý snímek Karlova mostu i s postupem jejího vytvoření ・ Abstraktní fotografie Toma Scotta ・ O strachu vyfotit stejnou fotografii jako ostatní