4. vydání

Inspirujte se v jiných oborech

Doporučují to odborníci na kreativitu a já se k nim přidám – opusťte občas své hřiště a podívejte se, jak pracují umělci v jiných oborech. V první fázi se může jednat jen o výlet mimo váš žánr – zapomeňte na chvíli, že chcete fotit hlavně krajinu a podívejte se na práci dobrých portrétistů nebo třeba makrofotografů. Inspirace může číhat kdekoliv a možná vás překvapí, co vám to přinese.

Až se trochu na cestách ven z krabice osmělíte, rozšiřte svůj záběr i do úplně jiných oborů: od těch hodně příbuzných, jako je malba či ilustrace, až po zdánlivě vzdálenější – třeba sochařství, architekturu nebo design. Dívejte se na film jako na sled fotografií (někdy opravdu skvělých), nechte se inspirovat hudbou. A neopomeňte ani relativně mladá umění jako je počítačová grafika. Nikdy nevíte, co vás nasměruje právě k tomu vašemu mistrovskému dílu.

Dobré světlo a hezké počtení!

Fotograf týdne: Patrick La Roque

Patrick La Roque je dokumentární a portrétní fotograf působící v Montrealu. Pokud patříte k příznivcům značky Fujifilm, mohli jste jej zaznamenat jako velkého příznivce a propagátora fotoaparátů z úspěšné řady X. Patrikovy fotografie zachycují zdánlivě obyčejná témata a místa způsobem, který diváka zaujme a nepustí. Intimní a nápaditý přístup k fotografování každodenního života okolo nás je fascinující a snad libovolný z jeho projektů lze použít jako odpověď těm, kteří tvrdí, že okolo nich není nic zajímavého k fotografování. Neméně působivé jsou jeho fotografie z uměleckého prostředí i portréty.

Články a zajímavosti

Úvod do kompozice od CGI umělce (kompozice)

youtube.com

Kompozice je jedním s klíčových prvků každého snímku. Její vliv na to, jestli fotografie u diváků uspěje nebo ne, je zcela zásadní. Proto je dobré porozumět tomu, jaká kompoziční pravidla dobře fungují, v jakých situacích a jak je používat. Nebývalou kvalitou a srozumitelností oplývající videotutoriál Understanding Composition vytvořil a na YouTube zveřejnil Andrew Price, což není fotograf nebo filmař, ale CGI umělec a specialista na 3D modelovací a animační program Blender. V duchu dnešního úvodníku tedy radím opustit hranice našeho oboru a podívat se k „sousedům“ – stojí to rozhodně za to (video v angličtině, 30 minut). Pokud se vám Andrewův styl zalíbí, doporučuji shlédnout jeho další dvě skvělá videa: Understanding Colors o používání barev (anglicky, 24 minut) a Mastering Lighting in Blender o práci se světlem (anglicky, 40 minut).


9 kompozičních pravidel podle Steva McCurryho (kompozice)

youtube.com

Pokud by vám videa od Andrewa Price připadala příliš dlouhá nebo pokud byste se chtěli kompozici učit raději od fotografa, pak doporučuji video 9 Photo Composition Tips podle Steva McCurryho, což je – pokud to náhodou nevíte – autor ikonického portrétu afghánské dívky. Mimo jiné, měl bych doplnit, protože Steve McCurry je fotograf, jehož snímky vycházejí v prestižních magazínech už několik desetiletí, je členem známé agentury Magnum Photos a laureátem řady fotografických ocenění. Steve video, které tu dnes zmiňujeme, přímo nevytvořil, ale poskytl svolení k použití svých fotografií pro ukázky různých kompozičních pravidel. (Video bez komentáře, 3 minuty)


10 wildlife fotografů, které se vyplatí sledovat (inspirace, wildlife)

500px.com

Provozovatelé služby pro publikování fotografií 500px na svém blogu pravidelně propagují zajímavé fotografy, kteří jí používají. Tentokrát došlo na můj tak říkajíc domovský žánr fotografie živé přírody a potvrzuji, že 10 vybraných fotografů opravdu stojí za sledování – důkazem o kvalitě výběru je určitě i to, že 9 z těchto fotografů jsem sledoval už předtím, než článek vyšel :) Mé osobní stupně vítězů z této povedené desítky by obsadila Roeselien Raimond za lišky, Marsel van Oosten a Marina Cano. (Článek v angličtině, doba čtení 5 minut + fotografie)


Lightroom efektivně 25: porovnávání fotografií (praxe, nástroje)

paladix.cz

Porovnávání fotografií je obvyklou součástí workflow většiny fotografů. V nejnovějším dílu seriálu Lightroom efektivně jsem se věnoval funkcím, které právě tuto část naší práce usnadňují.


Simulátor objektivů od Nikonu (nástroje)

nikon.com

V newsletteru Lepší fotky se nechci příliš zabývat technikou, ale sem tam zmínka snad neuškodí. Nikon nabízí na svých webových stránkách Simulátor objektivů, v němž si můžete před nákupem vyzkoušet, jaká ohnisková vzdálenost by vám mohla nejlépe vyhovovat. I když nic nenahradí pohled do hledáčku a test v praxi, je docela fajn si zkusit, jaký rozdíl udělají 2 mm na ultraširokáči (docela veliký) nebo 200 mm mezi objektivy 600 a 800 mm (možná vás překvapí, že ne zase až tak podstatný). I když je simulátor zaměřen na objektivy Nikon, můžete jej samozřejmě použít i když fotíte jinou značkou – jen nový Canon 11–24 mm si nenasimulujete, protože u Nikonu končí fullframe rozsah u 14 mm. Simulátor řeší jen ohniskovou vzdálenost a nikoliv např. hloubku ostrosti.


Simulátor hloubky ostrosti (nástroje)

dofsimulator.net

Právě na hloubku ostrosti se specializuje nástroj s komplikovaným názvem Bokeh simulator & depth of field calculator. Je to povedena webová aplikace, která vám pomůže udělat si představu o tom, jak se bude měnit hloubka ostrosti v závislosti na nastavení fotografované scény. Měnit můžete ohniskovou vzdálenost objektivu, použitou clonu, vzdálenost objektu od fotoaparátu a od pozadí, případně použít předdefinované konfigurace jako portrét nebo celá postava. Hezký nápad a dobré provedení, ale jinak pokud je to alespoň trochu možné, radím, abyste si totéž raději zkusili se skutečným modelem a fotoaparátem u oka :)