Mobil – nepřítel fotografa
V jednom z minulých úvodníků jsem psal o tom, jak pomáhá zlepšovat se ve focení, když u sebe neustále máte fotoaparát – a pochvalně jsem se v této souvislosti zmínil o chytrých telefonech, které jsou vždy při ruce a kvalita jejich fotoaparátů je dnes už relativně solidní. Nedávno jsem si ale sám podle sebe uvědomil, že je na čase napsat i něco o tom, kdy mobil fotografům škodí. Došlo mi to při cestě do města s dospělejším fotoaparátem v brašně přes rameno – cesta do centra mi trvá okolo 40 minut a já jsem si uvědomil, že jakmile usednu do dopravního prostředku, automaticky beru do ruky mobil a čtu si. Stejně to je, když čekám na zastávce nebo na někoho, s kým mám sraz. Přitom i to jsou momenty, kdy můžete narazit na zajímavou situaci či scénu – tedy pokud se budete dívat okolo sebe a ne na displej v dlani. Nedávno jsem viděl zajímavé video fotografa Michaela Gouldinga nazvané Dívejte se lépe, foťte lépe. A já k němu v duchu svého dnešního tipu připojím: abyste mohli vidět lépe, musíte se nejdřív dívat.
Moje předčasné novoroční předsevzetí tedy rozhodně zní: nechám mobil častěji v kapse. Ostatně, ono to určitě neuškodí, i kdyby mi to snad nemělo přímo pomoci k lepším fotkám :)
Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!
Články a zajímavosti
Morten Hilmer – Silence of the North (příroda, wildlife)
Fotograf Morten Hilmer strávil během vojenské služby v dánských speciálních jednotkách dva roky v arktických oblastech Grónska a se psím spřežením zde procestoval více než 10 000 km. Později se rozhodl do této oblasti vrátit – už v civilu a s fotoaparátem, aby dokumentoval zdejší přírodu a život v extrémních podmínkách. Kromě fotografií přitom vznikl i velmi povedený krátký film Silence of the North.
Peter Hurley – trik pro zeštíhlení ramen portrétovaného (portrét, praxe)
Když začne udílet rady portrétní fotograf Peter Hurley, stojí za to poslouchat. Jeho nejnovější video nazvané Hold Your Sub! ukazuje jednoduchý trik, kterým může fotografovaná osoba zúžit svá ramena a působit tak na výsledné fotografii štíhleji. Princip tohoto chytrého fígle je tak prostý, že více než sedm minut trvající video je pro něj skoro až moc, ale rada je to užitečná, tak myslím rádi necháme mistra vypovídat.
Ferrotypie – od výroby desky po vyvolání (fotografické techniky)
Jsem platonickým obdivovatelem fotografické techniky zvané ferrotypie (anglicky tintype). Snímky pořízené na plechové desky pokryté světlocitlivou vrstvou mají neopakovatelné kouzlo, které mě zvláštním způsobem přitahuje. Tím pádem jsem samozřejmě nevynechal video, ve kterém fotograf Michael Shindler předvádí v reálném čase celý proces od přípravy desky přes expozici až po vyvolání snímku. A pokud vás alespoň trochu zajímají historické fotografické postupy, doporučuji jeho shlédnutí i vám.
The Iceland Trifecta – Lezení v ledu (sportovní fotografie)
Ledem jsme dnes začínali, ledem i skončíme. Fotograf Tim Kemple vyrazil na Island se dvěma špičkovými lezci v ledu a nafotil sérii velmi zajímavých snímků. Pokud vás žánr sportovní fotografie nebo přímo lezecká tématika přitahuje, nevynechejte také video 16minutový krátký film, který během expedice vznikl. Kromě tohoto méně známého sportu se všemi jeho krásami a záludnostmi vám v něm Kemple samozřejmě ukáže i krásnou krajinu.
Krátce
Jedny z nejlepších stabilizátorů nenajdete ve fotoaparátech a kamerách, ale v tancích ・ Kompletní videonávod, jak fotit a zpracovávat časosběrná videa s přechody mezi dnem a nocí ・ Pluginy pro úpravy fotografií od Topaz Labs jsou v rámci Black Friday za polovic – ovšem jen, pokud koupíte celý balík ・ Nové video od Good Light Magazine – focení fantasy portrétu v interiéru i exteriéru