56. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Retrace our steps – oběti fukushimské havárie se vracejí domů (dokument)

Na 80 tisíc lidí vyhnala z jejich domovů fukushimská jaderná havárie. Někteří z nich se nyní vracejí domů – nikoliv natrvalo, ale jen na krátko v rámci projektu Retrace our steps… francouzských fotografů Carlose Ayesty and Guillauma Bressiona, kteří již pět let fotograficky dokumentují uzavřenou oblast. Ve svém nejnovějším projektu po dlouhém vyjednávání o povoleních vytvořili sérii portrétů lidí v místech, kde kdysi žili, pracovali a bavili se. Výsledkem jsou zvláštně surreálné fotografie, v nichž kontrastují běžné činnosti, jako je nakupování, posezení v baru nebo návštěva kadeřnictví, s opuštěnými a postupně chátrajícími domy a obchody. Řekl bych, že ačkoliv jde o aranžované snímky, budou možná jedním z nejpůsobivějších dokumentů této katastrofy.


Dorothea Lange – Velká hospodářská krize (dokument)

Bezpochyby nejznámější fotografie Dorothey Lange je Migrant Mother z roku 1936, ale její práce z období Velké hospodářské krize čítá mnohem více fotografií a i ty nepochybně stojí za vidění. I když jde o snímky, které vznikly před 80 lety, dodnes neztrácejí nic na své kvalitě. A ačkoliv technika není tím nejpodstatnějším, určitě stojí za zmínku, jak náročné nejspíš muselo být fotografovat reportáž s tehdejšími fotoaparáty.


Red Bull Photography na 500px (sportovní fotografie)

Pokud patříte k fanouškům sportovní fotografie, neměli byste minout nový (ověřený) profil Red Bull Photography na serveru 500px – uživatelé tohoto serveru jej samozřejmě mohou sledovat. Jak už to u podobných „firemních“ profilů bývá, fotografie dodává celá řada fotografů – autor je nicméně uveden v popisu, takže si můžete dohledat jeho další práce. Příznivce nimrání se v technice potěší také fakt, že u fotografií většinou nechybí základní EXIF informace (a asi nepřekvapí, že jen zřídka v nich najdete něco jiného, než vlajkové lodě profesionálního segmentu). Red Bull samozřejmě tradičně cílí na specifičtější, často adrenalinové sporty, takže pokud hledáte spíše něco klasičtějšího, budete se muset poohlédnout u jiných sportovních fotografů.


COOPH – vyznání lásky k fotografii akčních sportů (sportovní fotografie)

U tématu sportovní fotografie ještě zůstaneme – pod hlavičkou nám již dobře známého magazínu COOPH vzniklo dvouminutové video-vyznání z lásky k fotografování akčních sportů, které je nejen dobře udělané, ale především obsahuje pěknou řádku poutavých fotografií tohoto žánru. O jejich kvalitu nemusíte mít obavy, protože všechny pocházejí ze špičkové soutěže Red Bull Illume – jak ale dokazuje snímek, který jsem vybral pro ilustraci, navzdory stejné značce v pozadí jde zde zase o trochu jiné fotografie, což je super, protože inspirace přichází s pestrostí.


Portréty a akty na 100 let starých pohlednicích (portrét, akt, glamour)

Věřte nebo ne, už před dobrými 100 lety existovaly fotografické pohlednice, které zachycovaly ženskou krásu v portrétech, aktech a stylu, který bychom dnes nejspíš označili jako glamour. Pěknou sbírku takových pohlednic najdete například na Flicker účtu uživatele vystupujícího pod přezdívkou PostMan. A nejedná se jen o kuriozitu, ale také o zajímavý studijní materiál – zejména práce se světlem si podle mého názoru často zaslouží pozornost.


Daniel Beltrá – svět z výšky (letecká fotografie, krajina)

Fotograf Daniel Beltrá cestuje po světě a fotografuje přírodu z ptačí perspektivy. Částečně se věnuje přírodním krásám a částečně devastujícímu vlivu lidí. Proto najdete v jeho portfoliu jak fotografie, které potěší oko i duši, tak snímky, ze kterých vám bude spíš smutno. To druhé platí především pro dokumenty z úniků ropy, i když i v nich lze najít zvláštní estetiku a kupodivu také podobnost například s tím, co příroda tvoří na Islandu. Galerie na autorově webu nejsou nijak rozsáhlé, takže doporučuji projít si je celé.

Krátce

Mezi vítězi Sony World Photography Awards je i české jméno – v kategorii Nature & Wildlife zvítězila Michaela Šmídová. Gratulace! ・ Zajímavý TED talk fotografa a biologa Thomase Peschaka o fotografování pod hladinou oceánů, ale také o jejich ochraně ・ Netradiční časosběrné video Londýna kombinující noc a den v jednom záběru ・ Věděli jste, že někteří lidé vidí 100× víc barev než ostatní? ・ Softbox k systémovému blesku z papírového stínítka na lampu ・ Jak se Ansel Adams stal z průměrného fotografa legendou ・ 10 mýtů o pravidlu třetin – článek, který zároveň stojí za přečtení, ale zároveň je třeba brát s jistou rezervou. Jinými slovy, každé kompoziční pravidlo může pomáhat, ale zároveň není dobré se jej držet za každou cenu.