61. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme hned dvě videa o krajinářské fotografii, recenzi netradičního zařízení pro kreslení světlem, návod na focení demonstrací, výsledky fotografické ttěže zaměřené na přírodu a další.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Sean Tucker: Snowdonia (krajinářská fotografie, inspirace)

Video Snowdonia fotografa Seana Tuckera nese podtitul „A Landscape Photography Tutorial“, ale já jej sem dávám z trochu jiného důvodu, než abyste se podle něj učili fotit krajinu. Zaujalo mě spíš to, co k jeho vzniku vůbec vedlo. Autor je totiž studiový fotograf, který se normálně věnuje produktové a portrétní fotografii, ale jednoho dne se rozhodl vystoupit ze své komfortní zóny, v níž pracuje automaticky a s jistotou, sbalil batoh a vydal se na cestu po Walesu, kde se věnoval žánru pro něj v podstatě cizímu, fotografování krajiny, s jediným cílem: něco risknout, obnovit vášeň fotografii a získat novou inspiraci. Jakkoliv se může někomu zdát úsměvné, že fotografování krajiny jiným připadá jako riskantní výstup ze zóny komfortu, hlavní je celá myšlenka, která za tím stojí. A osobně myslím, že na ní něco je.


Recenze zařízení Pixelstick (svícení)

Petapixel ve své recenzi Pixelsticku tvrdí, že jde opravdu o revoluční zařízení, které mění to, co jde dokázat při kreslení světlem. Oč jde? Pixelstick je zhruba 187 cm dlouhá tyč pokrytá 200 RGB LED diodami, které lze prostřednictvím řídící jednotky plně ovládat. Použití pak spočívá v tom, že prostřednictvím SD karty do zařízení nahrajete obrázek, který se pak pomocí diod v nastaveném čase vysvítí do prostoru. Pokud s tyčí správně pohybujete, pak fotoaparát nastavený na dlouhý expoziční čas zachytí celý obrázek. Celé dohromady to jednoduše řečeno znamená, že vaše malování světlem můžete obohatit o nápisy, obrazy, ornamenty, barevné přechody, zkrátka cokoliv, co dokážete vytvořit v podobě bitmapového obrázku, který do Pixelsticku nahrajete. Možnosti jsou asi opravdu neomezené – a jako vždy, někdo je využije na maximum, někdo jen utratí 350 dolarů proto, aby nudně promítal do vzduchu obrázky :)


Jak fotografovat demonstrace a protesty a zůstat přitom zdravý (reportáž)

Novinářská práce (případně i amatérský zájem) vás může přivést k fotografování demonstrací, protestů a srocení, kde bývá situace více než vypjatá. Jak v takových případech fotografovat, abyste pořídili zajímavé snímky a zároveň zůstali zdraví a případně i ochránili svou techniku, radí článek teprve 17letého Luka Draye. A je to z mého pohledu zajímavý a užitečný text pro každého, kdo v tomto směru ještě nenasbíral vlastní zkušenosti. Zajímavé postřehy lze nalézt také v diskusi, pokud ovšem přeskáčete nesmyslné a zbytečné komentáře typu „co nám bude takový mlíčňák povídat“. V těch užitečnějších se dozvíte zajímavé informace – věděli jste třeba, že v Německu je prý ilegální mít během demonstrace helmu?


Dramatická úprava krajinářské fotografie v Lightroom (krajinářská fotografie)

Další dnešní video o krajinářské fotografii se věnuje především úpravám v Lightroom a je poměrně dosti výživné – také trvá bez pár vteřin tři čtvrtě hodiny. Fotografie, o kterou ve videu jde, možná vzbudí kontroverzi, protože na počátku jde o poměrně nezáživný snímek, který je do značné míry dotažen v postprodukci, ale i pokud vám tento přístup nesedí, doporučuji se přes to přenést a video shlédnout, protože ukazuje velmi dobře řadu technik, které můžete použít i při decentnějších úpravách. Osobně ostatně soudím, že to byl i záměr autorů.


Výsledky soutěže GDT Nature Photographer of the Year 2016 (wildlife, příroda)

Po čase tu máme opět jednu soutěž, respektive její výsledky. GDT Nature Photographer of the Year 2016 se zaměřuje, jak ostatně plyne z názvu, na fotografie přírody a wildlife. Celkem jde vždy o desítku fotografií v sedmi kategoriích, takže jejich projití vám možná nějaký čas zabere, ale myslím, že se tam najdou některé opravdu povedené kousky. Mému minimalistickému vkusu padla do oka například tato fotografie, která se umístila na čtvrté pozici v kategorii Ptáci:

Krátce

6 důvodů, proč tisknout fotografie ・ Návrat dřívějších obyvatel Černobylské oblasti do svých domovů – před časem jsme tu měli podobný projekt z Fukushimy ・ Chytrá technika redukce šumu pro fotografie noční oblohy ・ 40 fotografií se symetrickou kompozicí ・ Jak dopadne fotografování na 70 let starý film? ・ Co kdyby zvířata a lidé společně žili ve městech? ・ Scott Kelby ukazuje, proč může být digitální přechodový filtr lepší než ten fyzický