Experimentujte s formátem fotografií
Formát, respektive poměr stran fotografie je důležitým výrazovým prostředkem, který může zásadním způsobem ovlivnit její vyznění. Digitální fotoaparáty mají sice svůj nativní formát, který je dán rozměry snímače, ale většina z nich umožňuje zvolit za cenu únosné ztráty pixelů i jiné formáty, nebo můžeme jednoduše ořez provést při zpracování fotografií v počítači. Naše tvůrčí svoboda je tak prakticky neomezená a můžeme klidně experimentovat i s nestandardními formáty.
Nemá cenu pokoušet se vybrat „jediný a nejlepší“ poměr stran, protože takový neexistuje – vždy bude záležet na konkrétním snímku. Nicméně ty běžně používané jsou obvykle prověřené desetiletími a při správné kompozici snímku budou velmi dobře fungovat. Jsou to především formáty 3:2, který používají většinou zrcadlovky a pokročilejší kompaktní fotoaparáty, 4:3 typický pro běžné kompaktní fotoaparáty, chytré telefony a také pro systémy Four Thirds a Micro Four Thirds (například fotoaparáty Olympus nebo Panasonic), „televizní“ formát 16:9 či jeho obdoba 16:10, která má nejblíž k pravidlu zlatého řezu, a samozřejmě nemohu opomenout formát čtvercový, který nás elegantně zbavuje dilematu „na výšku nebo na šířku?“.
Hrajte si s ořezy a postupem času se určitě naučíte o formátu fotografie přemýšlet už v okamžiku jejího pořízení. Poměr stran se tak stane dalším z nástrojů, které budete používat pro vyjádření svého tvůrčího záměru – ať už z pohledu kompozice nebo požadavků na snímek například pro účely publikování v tiskové podobě.
Dobré světlo a hezké počtení!
Fotograf týdne: Beno Saradzic
Beno Saradzic je umělec, jehož časosběrná videa sklízejí obdiv po celém světě, a který byl za svou práci pro BBC nominován na cenu Emmy. Mě zaujal jako fotograf, který působivým způsobem zachycuje město – nikoliv dění v ulicích, ale spíše to, pro co existuje v angličtině termín „cityscape“, česky bychom asi mohli říct městskou krajinu. Jeho fotografie jsou velmi působivé a zároveň pestré – jednou monochromatické, jindy hýřící barvami, nechybí dlouhé expozice ani hrátky s efektem miniatury. Prakticky pokaždé se ale jedná o poutavé a řemeslně zvládnuté snímky. Bena můžete sledovat na 500px, Facebooku, Twitteru či Instagramu, případně jeho videotvorbu na Vimeo.
Články a zajímavosti
Portréty na největší solné poušti světa (portrét)
500px.com
Na více než deseti tisíci čtverečních kilometrech se v Bolívii rozkládá největší solná poušť světa El Salar de Uyuni. Krajina prakticky bez života, nejdramatičtější západy slunce a téměř dokonalý zrcadlový efekt, to je prostředí, do nějž fotograf Eric Paré přivezl modelku a nafotil sérii snímků s velmi zajímavou, až mystickou atmosférou. (Článek v angličtině, doba čtení 3 minuty + fotografie)
Opomíjení hrdinové Everestu (dokument)
youtube.com
Fotograf National Geographic Aaron Huey zachytil ve svých fotografiích život i práci Šerpů – dle jeho slov opomíjených hrdinů Everestu. Kromě připomenutí, že se jedná o etnikum a nikoliv zaměstnání, jak se lidé často domnívají, se z jeho přednášky dozvíte i řadu jiných zajímavých informací. Asi nejsilněji působí fakt, že statisticky vzato je smrt při dobývání velehor u Šerpů pravděpodobnější než byla u amerických vojáků v irácké válce. (Video v angličtině, 14 minut)
Deset portrétních fotografů, které se vyplatí sledovat (portrét)
500px.com
Je tu další díl ze série „Měli byste sledovat“, která vychází na blogu serveru 500px – tentokrát se věnuje portrétní fotografii. Ve výběru najdete fotografy s různým přístupem, ale převažuje klasický aranžovaný portrét. Na své by si měli přijít příznivci přirozenějšího i stylizovaného pojetí, fashion i glamour a nemohou samozřejmě chybět ani variace na zapadající slunce ve vlasech, velké sněhové vločky, závoje světla a nějaké ty portréty dětí. (Článek v angličtině, doba čtení 9 minut + fotografie)
Ferrotypie: portréty hostů festivalu Sundance (fotografické techniky)
petapixel.com
Fotografka Victoria Will vytvořila velmi zajímavou sérii portrétů celebrit na filmovém festivalu Sundance. Zvolila totiž techniku ferrotypie (anglicky zvanou tintype), při níž je fotografie zachycena na emulzi nanesené na černém železném plechu – více exponované části obrazu se jeví díky odrazu světla od stříbra ze světlocitlivé vrstvy jako šedé, v tmavších částech pak zůstává černá barva podkladu. Jelikož nevzniká žádný negativ, každá fotografie existuje v jediném exempláři. I když je technika zajímavá sama o sobě, v tomto případě jde ruku v ruce s velmi zdařilými fotografiemi. Mými favority jsou portréty Judith Godrèche nebo Cobie Smulders. (Článek v angličtině, doba čtení 1 minuta + fotografie)
Návod pro začínající svatební fotografy (svatební fotografie)
500px.com
Fotograf Chris Garbacz sepsal kompletní „krok za krokem“ postup pro začátečníky ve světě svatební fotografie. Návod je sice koncipován spíše pro ty svatby, kdy je fotograf přítomen celý den od příprav až po večerní párty, ale přesto je v něm řada postřehů, které se hodí i když fotíte třeba jen obřad. Čeká-li vás fotografování vaší první svatby, asi vás článek nezbaví nervozity, ale rozhodně může pomoct, abyste něco důležitého neopomněli. (Článek v angličtině, doba čtení 12 minut)
Lightroom efektivně 28: úpravy uživatelského rozhraní (praxe, nástroje)
paladix.cz
Chování i vzhled prostředí Lightroom si můžete poměrně bohatě přizpůsobit. Aktuální článek ze seriálu Lightroom efektivně se věnuje právě těmto nastavením a úpravám – mimo jiné chování panelů, personalizaci včetně zobrazování vlastního loga nebo konfiguraci zobrazování náhledů. (Článek v češtině, doba čtení 5 minut)