Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme jedno netradiční focení kolekce svatebních šatů, které dokazuje, že téměř vždy můžete jít i svou vlastní cestou, rozhovor se zajímavým sportovním fotografem Lorenzem Holderem, dvojitou várku informací o tom, jak (ne)uspět v dlouhodobém fotografickém projektu, 5 tipů pro focení s bílým pozadím a mnoho dalšího.
Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!
Články a zajímavosti
Foťte ve svém stylu aneb příběh jedné zakázky fotografování svatebních šatů (fashion, inspirace)
Zajímavý příběh fotografování kolekce svatebních šatů, které probíhalo nepochybně v jiném duchu, než je v této branži obvyklé. Tvůrci TJ Drysdale a Victoria J. Yore dostali poměrně volnou ruku a tak pracovali ve svém stylu, což znamená jednu modelku, žádný make-up, žádný kadeřník, přirozené světlo a prakticky žádné rekvizity. Navíc dopředu neměli vybrané lokace a jen jezdili krajinou, dokud je nějaké místo nezaujalo – dle svých slov fotili, jakoby by v autě měli kolekci místního butiku a ne luxusní šaty za 20 000 dolarů. Dohromady to vypadá spíš na sebevraždu, než na úspěšný projekt, ve skutečnosti se ale ukazuje, že na postupech (často) nezáleží, pokud je výsledný produkt kvalitní. TJ a Victoria se drží své cesty a přineslo jim to prý řadu dalších zakázek.
Rozhovor se sportovním fotografem Lorenzem Holderem (sportovní fotografie)
Lorenz Holder patří k těm sportovním fotografům, jejichž snímky nepochybně estetickou kvalitou přesahují hranice žánru. Ostatně, sám Lorenz říká, že za dobrou fotografii považuje takovou, která by vypadala dobře na stěně i v případě, že by z ní zmizel sportovec, a jako zdroj své inspirace uvádí fotografy krajiny a architektury. Není divu, že s tímto přístupem sklízí úspěchy, protože díky němu (a jistě také nespornému talentu) dokáže přinášet jiné, poutavé pohledy na sport. Přitom u počátků jeho kariéry stála náhoda – Lorenz se věnoval snowboardingu a když se zranil, chopit se fotoaparátu byl způsob, jak zůstat s kamarády na svahu. Nakonec mu prý většina z nich řekl, že fotí lépe, než kdy bude jezdit, a tak už u toho zůstal.
Jak neuspět v projektu „365 fotografií“ (projekt, inspirace)
Fotograf Marcin Baran absolvoval roční projekt typu „365 fotografií“, který ukončil po 245 dnech. Ve svém článku popisuje, jak v takovém projektu neuspět – ale tím samozřejmě nekončí a ke každému způsobu selhání přidává svou radu, jak se s problémem vypořádat. Jeho rady jsou opravdu rozumné a pokud s podobným projektem začínáte, doporučuji si článek přečíst a zamyslet se nad ním. Snad se díky tomu vyhnete například přehnanému očekávání, nadměrnému cvakání nebo málo přínosnému ustrnutí v oblastech, kde se cítíte komfortně. O den později doplnil článek Marcina Barana fotograf John Liot se svými radami zaměřenými přímo na to, jak v projektu 365 uspět.
5 tipů pro práci s bílým pozadím (ateliér)
Bílé pozadí je v portrétní či produktové fotografii poměrně oblíbené a často využívané – správně provedená fotografie s bílým pozadím je v řadě případů sázka na jistotu. Potíž je v tom přívlastku „správně provedená“ – ono to má totiž svá úskalí, se kterými se musíte poprat. A právě na nejčastější problémy při focení s bílým pozadím a způsoby jejich řešení se zaměřuje video Gavina Hoeye z Adorama TV. V necelých 13 minutách se věnuje například tomu, proč bílé pozadí ve fotce vychází šedivé, co dělat, pokud bílá není bílá v celé ploše, proč při tomto způsobu focení někdy fotografie ztrácejí kontrast, jak vyřešit bílou i na podlaze (mimochodem, velmi praktický tip) a jako bonus přidává postupy, jak bílé pozadí upravit při zpracování v Lightroom.
Krátce
Ze zákulisí zajímavého focení, kde lidé představují dopravní prostředky ・ Jedna z prvních podvodních fotografií a její historie ・ Moderní snímače s vysokou citlivostí umožňují filmování polární záře v reálném čase ・ Hezký trik pro produktovou fotografii – pokud potřebujete vyfotit více variant výrobku ze stejných úhlů, foťte je na bílé tabuli a vyznačte si jejich pozici stíratelným fixem ・ Úprava portrétu à la hollywoodské postery v Lightroom ・ Je pro fotografa nutností mít vlastní unikátní styl? Autor článku se domnívá, že spíše není. ・ Brazilská verze časopisu Vogue usoudila, že pro promo paralympijských her bude ideální nafotit zdravé modely a amputace a protézy zařídit až v postprodukci. Opravdu by mě zajímalo, jaké myšlenkové pochody vedou k takovému nápadu… ・ Jednoduchý způsob, jak upravit barvu pleti u novorozenců ・ Jaké jsou hlavní rozdíly mezi studiovými a systémovými blesky? (díl první, druhý bude následovat) ・ Zajímá vás, jak to vypadalo na workshopech Ansela Adamse? A víte, že fotil i portréty? Vypráví mistrova snacha Jeanne Adams. ・ Okno jako nejlepší softbox, který už máte nejspíš doma ・ Recenze ultraširokoúhlého objektivu Laowa 12 mm s takřka nulovou deformací obrazu