80. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme vítězné fotografie British Wildlife Photography Awards, 10 zajímavých krajinářů, sebezlepšování prostřednictvím focení autoportrétů, neobvyklou sérii emocí žen prožívajících orgasmus a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Vítězové British Wildlife Photography Awards 2016 (wildlife, příroda)

British Wildlife Photography Awards je poměrně mladá fotografická soutěž (založená v roce 2009), která má ale velmi sympatické cíle – oproti konkurenci je uzavřenější a zaměřuje se na představování britských fotografů, ale hlavně také britské přírody, jejíž pestrost chce ukazovat široké veřejnosti. Nevím, jak velké publicity se této akci doma dostává, ale mohu říct, že vybrané fotografie dělají povětšinou velmi dobré jméno oběma. Z celkového vítězství se raduje fotograf George Stoyle, který porotu přesvědčil svým působivým podmořským snímkem medúzy talířovky.


10 krajinářů, které stojí za to sledovat na 500px (krajina)

Podobně znějící články jsem už v Lepších fotkách prezentoval několikrát, ale dnes jde o trochu jiný případ – onu desítku nejzajímavějších totiž nevybíral editoři 500px. Výběr se objevil na serveru F-Stoppers, kde na to zkusili jít přes lehkou analýzu – prošli si několik posledních týdenních žebříčků, z této sady vybrali jen krajináře a z nich pak ty nejúspěšnější. Ani dnes si neodpustím konstatování, že nejpopulárnější nemusí znamenat nejlepší, ale určitě jde o zajímavé fotografy a jejich práce může být zajímavou inspirací. Snad se mi jen trochu zdá, že takto vybraní tvůrci, respektive jejich snímky, jsou si často dosti podobné. Článek mimochodem přidává i pár rad, jak na 500px budovat popularitu (platí i pro další fotografické weby).


Co všechno se můžete naučit při focení autoportrétu (portrét)

Fotografka Khatleen Minerve sepsala článek o tom, jak jí původně spíše z nouze focené autoportréty pomohly pochopit řadu souvislostí a co všechno se díky tomu naučila. Je poměrně zábavné číst třeba o tom, jak s prvním fotoaparátem válčila s ostřením sama na sebe nebo se svícením vestavným bleskem, ale zároveň je také poučné vidět, jak se Khatleen s těmito podmínkami poprala, co dokázala nafotit a co všechno jí to následně pomohlo rozklíčovat – od postupů při svícení třeba až po lepší vcítění se do role modelky.


Série portrétů žen prožívajících orgasmus (portrét)

Jsem si poměrně jist, že tento příspěvek bude patřit k těm kontroverznějším, a samotného mě napadá hned několik námitek, které by proti němu v případné diskusi mohly zaznít. Pokud nicméně jindy zachycujeme emoce jako smutek, zoufalství, strach, radost či štěstí v různých kontextech, fotografie žen prožívajících orgasmus se vlastní liší hlavně tím, jakou míru intimity této situaci přiznáváme, přičemž ta tělesná nás většinou znervózňuje, zatímco duševní snadno přehlížíme. Fotograf Albertas Pocej se vydal odvážně na tenký led, ale myslím si, že toto téma, které si umanul zpracovat, pojal citlivě, a výsledek stojí i přes občasná drobná klišé za shlédnutí. (Poznámka: fotografie rozhodně nejsou prvoplánově erotické nebo dokonce obscénní).

Krátce

Nikoliv první a určitě ani poslední příběh o tom, jak Instagram zablokoval bez zjevného důvodu účet – jenže když ho pět let budujete a máte 135 tisíc sledujících, tak to zamrzí. Poučení je stále stejné: účet na sociálních sítích nemáte pod kontrolou a neměl by to být jediný stavební kámen vašeho byznysu ・ 20 kompozičních technik – v zásadě jde o opakování již popsaných postupů, ale jsou pěkně pohromadě a většina pravidel je doplněna velmi dobrými příklady (žel, neplatí to pro všechny). Našince možná potěší dvojí zastoupení stověžaté matičky Prahy v ukázkách. ・ Když vás zajímá, zda je filmová scéna dosažitelná i v reálu, tak to prostě vyzkoušíte – ovšem když jde o fotografickou scénu z filmu Top Gun, potřebujete k tomu pár stíhaček ・ Obsáhlý pohled na workflow koncertního fotografa, aneb jak zpracovat a zorganizovat 1000 fotografií denně a nezbláznit se z toho ・ Atypický a překvapivě poetický časosběr detailů krystalizace chemických sloučenin – pro zájemce i s technickými informacemi o jeho vzniku ・ Ztrácíte ze svých Nikonů často nasunovací očnici? Pokud máte výklopný displej, můžete zkusit tento hack. A nebo jednoduše použijte kousek oboustranné lepící pásky, jak radí někdo v diskusi. ・ Tipy pro fotografování ve velkém chladu ・ Marc Silber se ještě jednou vydal po stopách Ansela Adamse – tentokrát si povídal s jeho synem o technice previzualizace, o jeho fotoaparátech i komerčních zakázkách ・ Kompletní rozborka vzniku fotografie s levitující autorkou – takže vlastně také autoportrét