Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme výborné momenty z ulic New Yorku, netradiční pohled na letecký provoz, neuvěřitelné barvy z Floridy, kreativní lidsko-zvířecí autoportréty, výsledky prestižní soutěže Wildlife Photographer of the Year 2016 a mnoho dalšího.
Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!
Články a zajímavosti
Ironické a humorné fotografie Bryane Stokelyho (street fotografie)
Fotografování v ulicích je do značné míry o hledání a zachycení výjimečných momentů, kombinací dějů, které zaujmou, pobaví či překvapí. Bryan Stokely nepochybně patří k fotografům, kteří mají pro takové momenty cit a oko. Jeho chytře komponované fotografie z ulic New Yorku staví na ironii, narážkách a dvojsmyslech a opravdu dokáží zaujmout i pobavit. V některých případech snad budete váhat nad tím, jestli fotografie není aranžovaná – ale když se to tak vezme, i kdyby byla, nápad jí většinou upřít nelze. Mimochodem, když už jsme u humoru, jedna perla se našla i v diskusi pod tímto článkem. Stokely fotí iPhonem, což vedlo k tomuto komentáři: „Někdo by měl říct Ericu Kimovi, že NEPOTŘEBUJETE Leicu za 10 tisíc dolarů, abyste mohli fotit dobré street fotografie…“. Brzy se objevila tato odpověď: „Abychom byli přesní, Erik používá Ricoh GR II, který je ve skutečnosti levnější než iPhone…“. Pobavilo :)
Airportraits – denní provoz na letišti v jednom snímku (digitální kompozice, projekt)
Fotograf Mike Kelley má rád letadla a letiště. V březnu roku 2014 vznikla první fotografie zachycující (díky digitální kompozici) 16 hodin leteckého provozu na losangeleském letišti. Původní pokus měl nebývalý úspěch a nasměroval Mikea k tomu, aby svůj nápad s patřičným naplánováním rozvinul dál. Během dalších dvou let navštívil 15 světových letišť a vytvořil celou sérii takovýchto fotografií, která nese název Airportraits. Rozhodně se jedná o zajímavý a inspirativní nápad s povedeným provedením. Pokud by vás zajímaly podrobnosti, Mike se o pozadí projektu rozepsal na svém blogu.
Rusty Wiles – Barvy města (město)
Máte někdy pocit, že vám na focení nezbývá čas? Možná to přehodnotíte, když se podíváte na fotografie Rustyho Wilese. Tenhle chlapík má dvě náročná zaměstnání – je hasič a zdravotník – a rodinu se dvěma dětmi a třetím na cestě. Při tom všem se mu daří fotit, a to velmi dobře. Jeho hlavním motivem je město a jeho barvy a právě práce s bohatými a sytými barvami, které nachází ve svém okolí v městě Fort Pierce na Floridě, je to, co činí jeho fotografie výjimečnými. Rozhodně doporučuji ke shlédnutí, i pokud vaše srdce bije pro tlumenější tóny.
Animeyed (autoportrét, digitální manipulace)
Flóra Borsi se vyfotografovala se svým psem tak, že jeho oko takřka přesně překrylo její. To byl prý impuls ke vzniku série Animeyed, kde už s tímto jevem pracuje naprosto záměrně. A nejen to, pro každou fotografii se výrazně stylizuje pomocí makeupu a úpravy vlasů tak, aby byla s vybraným zvířetem v dokonalé harmonii. Sebe fotí sama, fotografie zvířat jsou obvykle z fotobank, a výsledek samozřejmě obnáší nemalou dávku digitálních úprav, ale to mu neubírá na zajímavosti a inspirativnosti.
Výsledky soutěže Wildlife Photographer of the Year 2016 (wildlife, zvířata)
Zřejmě nejprestižnější fotografická soutěž se zaměřením na přírodu Wildlife Photographer of the Year zná vítěze za rok 2016. Absolutním vítězem se stal známý fotograf Tim Laman, respektive jeho fotografie orangutana z Bornea – ta je navíc součástí série, která uspěla i v kategorii The Wildlife Photojournalist Award: Story. Za shlédnutí ale samozřejmě stojí všechny finálové fotografie. Nás může snad jen malinko mrzet, že po předchozím úspěšném roce mezi nimi letos bohužel nenajdete žádné české zastoupení. Snad tedy za rok. A pozor, fáze pro přihlášení fotografií letos proběhne dříve – začíná už 24. října a končí 15. prosince.
Krátce
Echolilia je emotivní dokument, v němž otec zachycuje prostřednictvím fotoaparátu vnitřní svět svého autistického syna ・ 500px doporučuje 7 knih o fotografii, které byste neměli minout ・ Rady pro pózování v boudoir fotografii ・ Pěkný tříminutový pohled na Island z ptačí perspektivy ・ Souboj s GAS syndromem – měsíc s fotoaparátem za 1 dolar ・ Hezký tip, jak určit hyperfokální vzdálenost bez tabulek a aplikací s pomocí živého náhledu ・ Další z návodů Diny Belenko, jak nechat levitovat jídlo (použitelný i pro jiné objekty) ・ Ze zákulisí focení kalendáře Lavazza Joeyho L ・ Chytrý postup, jak kombinovat v produktové fotografii měkké a tvrdé světlo ・ Benjamin Von Wong fotil na lávových polích ・ Hodnocení 13 populárních webů pro hostování fotek – mohu potvrdit dobrou zkušenost se SmugMugem, který sám používám ・ Nám již dobře známý Felix Hernandez se opět pustil do práce s malými modely a nafotil parádní reklamní fotky sporťáku Audi R8 – aneb jak nahradit auto v ceně 160 tisíc dolarů modelem za 40 dolarů