Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme neobvyklý pohled na vietnamské trhovce, krásné multiexpozice s impresionistickým vyzněním, výsledky soutěže o nejlepší krajinářské fotografie, drony v roli fotografických světel, tváře amazonského pralesa ve větvích stromů a mnoho dalšího.
Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!
Články a zajímavosti
Trhovci na kolech z ptačí perspektivy (street fotografie)
Fotografka Loes Heerink objevila neobvyklý pohled na prodejce, kteří nabízejí své zboží na trzích v Hanoji. Hledání jiného přístupu k focení těchto lidí ji přivedlo na mosty, odkud trhovce (respektive většinou spíš trhovkyně) fotí z ptačí perspektivy, když na kolech přivážejí své zboží. Výsledkem jsou pestré a velmi výtvarné fotografie postavené na hře barev a možná trochu překvapivě i geometrických tvarech květin, ovoce a dalšího zboží pečlivě vyskládaného v koších a ošatkách. Opravdu výborný nápad a moc příjemné fotografie, které určitě přesahují škatulku street, kterou jsem tak trochu z nouze tomuto příspěvku přiřadil.
Grant Legassick – trochu jiné multiexpozice (digitální kompozice)
S několikanásobnými expozicemi na jedno filmové políčko se nejspíš experimentuje téměř od samého vzniku fotografie a v digitální éře samozřejmě zájem o tuto techniku neklesá. Většinu postupů jsme už viděli tisíckrát, ale občas se objeví inovativnější pojetí. To je i případ Granta Legassicka, který v sérii The Urban Etching prostřednictvím multiexpozic zachycuje městské prostředí velmi zajímavým způsobem. Záměrně nepracuje se stativem a mezi jednotlivými expozicemi tak dochází k pohybu fotoaparátu. Výsledné fotografie pak po spojení a zpracování připomínají spíše kresbu či lept a zároveň odkazují k impresionismu. Zvláště v černobílém provedení je jejich atmosféra velmi působivá.
Výsledky soutěže Take a View – Landscape Photographer of the Year 2016 (soutěž, krajina)
Před koncem roku se vyhlašují výsledky řady fotografických soutěží a jednou z nich je i Take a View – Landscape Photograper of the Year. Jak název napovídá, jedná se o klání o nejlepší krajinářskou fotografii – ovšem je nutno dodat, že s omezením na lokality Velké Británie (byť zúčastnit se mohou i zahraniční fotografové). Opět je na co se dívat a díky určitému přesahu mimo klasickou krajinu si zde své favority najdou možná i ti, kteří upřednostňují například město. Za soutěží stojí uznávaný fotograf Charlie Waite (viz 16. vydání) a v této souvislosti si přeci jen musím trochu postesknout, jak málo krajinářských fotografií v současnosti připomíná jeho práci.
Projekt Highlight – drony v roli fotografických světel (svícení)
Drony plní mnoha uživatelům sen o letecké fotografii při podstatně únosnějších nákladech oproti tomu, kdy se do vzduchu s fotoaparátem vydává i samotný fotograf. Využít se ale při fotografování dají i jinými způsoby. Pro Paula Herana a Rylanda Westa se drony stávají fotografickým světlem, které využívají při nočních fotografiích krajiny k nasvěcování popředí. Výhodou této techniky oproti pozemním světlům je, že můžete při dostatečně dlouhé expozici svítit výrazně větší plochy, případně i ve větších vzdálenostech a na méně dostupných místech. Oba autory asi nelze prohlásit za vynálezce této metody, nicméně využívají jí tak dobře, že se vyplatí jejich práci shlédnout. Výhodou svícení dronem je, že při něm vystačíte i s dostupnějšími modely, pokud se vám podaří uspokojivě vyřešit montáž světel – v tomto případě byl využit dron 3DR Solo s LED panely, které byly přichyceny poměrně jednoduše pomocí nalepených suchých zipů.
The Blood Forest – tváře v amazonském pralese (portrét)
Projekt The Blood Forest je jedním z těch, na které mi klasické škatulky jako portrét či krajina nestačí. Francouzský fotograf Philippe Echaroux jím chce přivést pozornost k problému odlesňování a narušovaní teritorií původních obyvatel Brazílie – zde konkrétně kmene Suruí, jehož území je dlouhodobě pod tlakem, a který nyní spolupracuje s brazilskou vládou na opětovném vysázení a ochraně pralesa. Echaroux k tomu zvolil velmi nápaditý přístup, když ve svých fotografiích zachytil portréty Suruiů promítnuté do korun stromů. Působivý nápad kromě vizuálního a emocionálního náboje poukazuje na propojení původních národů s místem, kde žijí.
Krátce
Právní otázky ohledně používání dronů čerstvě rozvířil Nejvyšší soud ve Švédsku – v tomto případě jde o kamery na nich umístěné, které podle soudu spadají do kategorie dohledových kamer a tudíž je nelze na veřejnosti volně používat ・ V návodném videu Jay P. Morgan vysvětluje zákonitosti světla – pro zkušené fotografy asi nic nového, ale pro začátečníky skvělé. V dohledné době mají následovat další pokračování. ・ Několik praktických rad pro focení portrétů domácích mazlíčků ・ Malá ukázka, že když to máte v ruce (a v oku), nepotřebujete pro povedené portréty velké komfortní studio ・ Při doostřování se někdy maskují pouze hrany, aby se zabránilo zesílení šumu. Jimmy McIntyre používá obdobný postup obráceně – tedy pro doostření pouze ploch se strukturou a naopak bez hran, aby zde nevznikaly nežádoucí bílé linie ・ Fotografka Adrien Broom tvoří fotografie fantaskních surrealných světů a obejde se přitom zcela bez digitální kompozice, vše tvoří z fyzických rekvizit a kulis ・ Zajímavé čtení o tom, co obnáší získání licence pro komerční fotografické práce s využitím dronů v USA ・ Několik praktických tipů pro vaše první zakázku v žánru rodinné fotografie ・ Velmi kreativní využití přechodů v hyperlapse videu z Šanghaje – opravdu stojí za vidění, byť tempo videa je snad až příliš kulometné ・ Na KickStarteru běží financování výroby skládacího 24palcového monitoru, který se snadno vejde do fotobatohu – zajímavý nápad, ve skutečnosti jde nicméně o projektor s relativně malým rozlišením, takže bych asi doporučil spíše počkat na reálné zkušenosti, než se bezhlavě vrhnout do investice ・ Simulátor okna na systémový blesk vlastní výroby ・ Prodibi je zajímavá služba, která umožňuje hostovat fotografie v plném rozlišení, aniž by jejich načítání bylo pro uživatele pomalé ・ Jako fotografické studio může posloužit ledacos – i autobusová zastávka ・ Výsledky soutěže Nikon’s Small World, která se zaměřuje na fotografování miniaturního světa přes mikroskop