90. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme grafický fotografie solných plantáží, 100 nejvýznamnějších fotografií všech dob podle časopisu TIME, působivou kombinaci mlhy, světel a barev, kalendář Pirelli pro rok 2017, reportáž z hořících ropných polí v Iráku od Joeyho L a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Grafické pohledy na solné plantáže (krajina, letecká fotografie)

Na solné plantáže v Mexiku, USA a Austrálii zaměřil z ptačí perspektivy svůj fotoaparát fotograf David Burdeny a vytvořil působivou sérii snímků plných sytých barev, geometrických tvarů a linií. V některých případech ukazuje zasazení v krajině a měřítko, když se na fotografii objeví například kopcovitý horizont, jindy (a pro mě zajímavěji) zůstává v oblasti abstraktní, kdy byste se bez popisku mohli jen dohadovat, jestli jde o fotografii či malbu, případně jestli se díváme z vesmíru na Zemi nebo mikroskopem do Petriho misky.


100 nejvýznamnějších fotografií všech dob podle TIME (inspirace, historie)

Nedávno jsem zde odkazoval projekt, v němž časopis TIME sestavuje stovku nejvýznamnějších fotografií historie. V současné době už lze zakoupit knihu, ale zároveň si můžete sbírku, kterou pod křídly časopisu sestavil tým specialistů od historiků, kurátorů a fotoeditorů, prohlédnout na webu. Je to o to zajímavější exkurz do dávné i blízké fotografické historie, že každou fotografii provází i její příběh. Pokud nechcete jen proklikat „obrázky“, vyhraďte si raději trochu delší čas – také se samozřejmě připravte na to, že řada fotografií nezobrazuje zrovna příjemná témata.


Andreas Levers – Mlha a světlo (město)

Mlha může být vítaným zpestřením pro většinu exteriérových žánrů fotografie. Většinou funguje jako filtr, který snižuje kontrast a tlumí barvy. Fotograf Andreas Levers naopak mlhu využívá jako prostředek, který barvu podtrhuje – vyhledává totiž městská zákoutí, v nichž mlha zviditelňuje silné a často výrazně barevné zdroje světla. Ať už jsou to nádraží, podchody, semafory, benzínky nebo pouliční lampy, jeho fotografie jsou neobvykle komponované, barevně zajímavé a mají velmi zajímavou atmosféru.


Kalendář Pirelli 2017 – ve jménu přirozené krásy (portrét)

Každoroční očekávání toho, kterým směrem se vydá kalendář Pirelli, je u konce. Letos se jeho zpracování ujal již potřetí fotograf Peter Lindbergh (předtím v letech 1996 a 2002 a přímo kvůli němu bylo uvolněno pravidlo, že jeden fotograf může kalendář nafotit jen dvakrát) a sám se vyjádřil v tom smyslu, že jeho cílem bylo vyjádřit osobnost, citlivost a odvahu být sám sebou. Dalo by se ale také říct, že letošním motivem je přirozená krása – tedy žádná nákladná výprava či opojení perfektními těly a výrazným makeupem doplněné razantní retuší, ale naopak charismatické ženy v černobílých fotografiích zjednodušených až na dřeň. Na webu kalendáře si můžete prohlédnout některé finální fotografie i reportážní snímky z jeho vzniku a samozřejmě nechybí ani povídání a video o jeho vzniku. Mimochodem, v časopise Time si můžete přečíst rozhovor s Peterem Lindberghem, který se přirozeně dotýká i tématu letošního kalendáře.


Joey L – Den kdy nevyšlo slunce (reportáž)

Renomovaný fotograf Joey L se vydal v rámci spolupráce s britskou nevládní organizací Oxfam do Iráku, kde dokumentoval oblasti poblíž bojové linie s ISIS zasažené masivními požáry ropných polí. Jeho fotografie jsou tentokrát trochu atypické a spadají hned do několik žánrů – od leteckých fotografií pořízených s pomocí dronu, přes čistou reportáž z bojů s ohněm až po aranžované portréty místních lidí, kteří musí v těchto děsivých podmínkách žít. Výsledek je působivý jak po fotografické stránce (což ostatně u Joeyho očekáváme automaticky), tak z hlediska sdělení, které předává. Součástí odkazovaného článku je i rozhovor s autorem.

Krátce

Rychlý způsob změny jednobarevného pozadí fotografie ve Photoshopu ・ Fotografie jako terapie pro oběti sexuálního násilí ・ Fotografové zobrazují ve své tvorbě různé věci – jednou z nich mohou být i zvířata, kterých každoročně obrovské počty zahynou pod koly aut (pozor, některé z fotografií jsou poměrně explicitní) ・ Výborné hyperlapse video představující tureckou Kappadokii ・ Benjamin Von Wong připravuje nový fotografický projekt a shromáždil pro něj tisíce PET lahví. Proč a jak ukazuje ve svém videu ・ Tři důvody, proč fotit psy ultraširokoúhlým objektivem – ačkoliv vím, že jsou podobné fotografie v módě, mně to příliš neimponuje, ale kolik lidí, tolik chutí ・ Chodíte na výstavy nebo setkání s fotografy? Pokud ne, možná byste s tím měli začít ・ Když máte nápady, zajímavým motivem pro makrofotografii mohou být třeba i obyčejné příbory ・ Tónování fotografií pomocí Adobe Kuler ・ PDF se 111 portréty demonstrujícími použití různých světel a modifikátorů Hensel – 1. část, 2. část ・ Praktické tipy napomáhající tomu, aby se fotografovaní lidé cítili komfortně ・ Jak začít s umělým světlem? Třeba s jedním systémovým bleskem a deštníkem ・ Reality show Top Photographer je soutěž, v niž se utkalo ve fotografických discipínách pět fotografů – celou první sérii můžete shlédnout online ・ Dvě fotografie stejných modelek se stejným nasvícením, ovšem s odstupem 14 let