97. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme architekturu v modrém, nejlepší fotografie z dronů, výborné rady k focení z nízkých úhlů, wildlife vytvořený v domácím studiu, pravý a černobílý wildlife z keňské Masai Mary a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Romain Jacquet Lagreze – architektura (architektura)

Romain Jacquet Lagreze je fotograf působící v Hong–Kongu, který se zaměřuje na fotografování města a architektury. Jeho portfolio sestává z několika projektů, které stojí za to projít. Často v nich narazíte na nápadité kompozice, které výborně těží z místních reálií. Mezi mé favority patří The Blue Moment, z nějž pochází i ukázková fotografie (a přes který jsem Romaina poprvé zaznamenal), ale na své si přijdou i příznivci odlišných pohledů – třeba v techničtěji orientovaném albu Vertical Horizont nebo naopak na přírodu bojující o své místo ve městské džungli zaměřeném Wild Concrete.


Výsledky soutěže SkyPixel 2016 Photo Contest (letecká fotografie, soutěž)

Nejlepší fotografie roku 2016 pořízené pomocí dronů přináší fotografická soutěž SkyPixel Photo Contest. Už samotný fakt snímání z ptačí perspektivy pochopitelně činí řadu fotografií atraktivní, protože jde o pohledy, které nemáme příliš okoukané (alespoň zatím :), ale výsledky soutěže s 27 tisíci přihlášenými pracemi přeci jen přinášejí další úroveň kvality, takže je rozhodně na co se dívat. Fotografie jsou rozděleny do šesti kategorií podle námětu a faktu, zda je fotograf/pilot profesionál či amatér.


Focení z nízkých úhlů (kompozice)

Ted Forbes připravil vynikající video, v němž se věnuje využití nízkých úhlů pohledu ve fotografii. Kromě výborného vysvětlení, co tato perspektiva přináší, jak ji využít a případně s čím kombinovat, tvoří stěžejní část videa množství fotografických ukázek, většinou od klasiků svého žánru, a případně také od filmařů (kteří jsou vlastně leckdy už dnes také klasiky), které nejen skvěle demonstrují popisované techniky, ale v nejednom případě vás možná i donutí najít si a shlédnout více jejich prací. Výborné, doporučuji.


„Wildlife“ v domácím studiu (ateliér)

Amr Elshamy touží cestovat jako wildlife fotograf po celém světě. Prozatím je to jen sen, ale rozhodl se, že využije možností, které má k dispozici nyní – začal spolupracovat se společností, která vyrábí detailní zvířecí figurky a „wildlife“ fotografie vytváří ve svém bytě. O projektu nazvaném Life i o tom, jak Amr vytváří své snímky, si můžete přečíst v odkazovaném článku. Nemohu jinak, než mu držet palce – aby se mu jeho projekt dále dařil, i aby se třeba jednou dostal i k tomu cestování za divokými zvířaty.


The Mara – černobílé fotografie divokých zvířat (wildlife)

Po nepravém wildlife následuje jeden stoprocentně autentický. Mám slabost pro černobílé fotografie zvířat, takže mě velmi zaujal projekt (a kniha) The Mara fotografa Anupa Shaha. Sestává z 80 fotografií, které Anup vytvořil s pomocí dálkově ovládaných fotoaparátů s širokoúhlými objektivy. To samo o sobě nabízí méně obvyklý pohled na africkou faunu, ale společně s výběrem momentů a ve spojení s černobílým podáním jde opravdu o velmi zajímavý počin. Kniha The Mara rozhodně putuje na můj osobní wishlist.

Krátce

Výsledky World Press Photo jsou venku – a v kategorii „Sport, příběhy“ získal druhou cenu český fotograf Michael Hanke. Gratulace! ・ Další variace na téma vyrábíme světelný stan ・ Povedený seznam všeho, co by se vám mohlo hodit při focení lidí ・ Povedené video demonstrující základní svícení jedním světlem – je určené především pro filmaře, ale i fotografové mohou ledacos okoukat ・ O respektu a fotografování dětí – povedený článek pro všechny, kdo o focení dětí uvažují ・ Várka tipů pro přesné manuální ostření ・ Minifotoaparát vlastní výroby za 30 dolarů ・ Hloubkový návod k předpovídání a focení polární záře ・ Praktické rady, co si přinést na focení zvířat – tedy kromě fotoaparátu ・ 20 fotografických magazínů, které byste prý měli sledovat na Instagramu ・ Povedené digitální kompozice ruského retušéra Maxe Asabina ・ Tipy, jak na domácí produktové studio pro malé, střední i velké objekty od COOPH ・ Volejbalisté smečující sluncem