Dnes se bez odkladů vrhneme rovnou na články a zajímavosti, které jsem pro vás vybral.
Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!
Články a zajímavosti
David Gaberle (street fotografie)
David Gaberle je street fotograf, který se snaží zachycovat propojení města a jeho obyvatel. V jeho fotografiích se často vyskytují lidé v anonymizované podobě, ať už využitím světla či neostrosti, ale vždy hrají důležitou roli v příběhu, který o městě vypráví. Nepřehlédnutelná je také autorova náklonnost k betonu a podobným syrovým materiálům. Důvodem, proč jsem si Davida a jeho fotografie vybral do dnešního vydání, je ale něco jiného – nesmírně mě zaujalo, jak pečlivě má sestavené jednotlivé fotografické eseje na téma jednotlivých měst, která navštívil a zpracoval. Všimněte si, jak na sebe jednotlivé fotografie navazují společnými prvky – převážně barvami – a jak to posiluje pocit soudržnosti celých sérií. Mám pocit, že lepší studijní materiál na toto téma jsem ještě neviděl.
Nizozemí objektivem Alberta Drose (krajina, cestovatelská fotografie)
Albert Dros se vydal na cestu svou vlastí, aby prostřednictvím fotografií dokázal, že Nizozemí má fotografům co nabídnout – a zprostředkovaně vlastně i to, že žádné místo není nudné. Chce se to jen umět dívat, vybírat vhodné momenty, vnést do fotek zajímavé prvky a umět je i dobře zpracovat. Jeho galerie se mihla řadou zahraničních serverů, obvykle s titulkem typu „Nizozemí je fotografický ráj“. Myslím, že to ale není ta pointa, kterou byste si měli z Albertova projektu odnést.
Daryna Kossar – fotografie jídla trochu jinak (fotografie jídla)
Pod fotografováním jídla si asi většina z nás představí načančané porce lákavých luxusních pokrmů na velkých bílých talířích nebo naopak rustikálních prkénkách focených s malou hloubkou. To ale není případ Daryny Kossar – pro ní je jídlo barvou a talíř malířským plátnem. Své kompozice z jídla jednoduše tvoří, takže v jejím portfoliu najdete ostružino-banánové tukany, lilkové kosatky, ovce z marshmallow, ale také třeba portrét Gordona Ramsayho ze soli a pepře. Netradiční, ale zajímavé, hravé a svěží.
Darian Volkova – balet očima baleríny (dokument, tanec)
Darian Volkova je ruská balerína, která nejen tančí, ale také výborně fotografuje a dokumentuje svět zákulisí baletu. Její snímky ukazují to, co zůstává návštěvníkům baletních představení skryto a musím říct, že u některých fotografií jsem cítil téměř až fyzickou bolest – samozřejmě z toho, co je na nich zachyceno, a nikoliv jak. V tomto ohledu Darian není co vytknout: v sérii najdete vynikající fotografie, které ukazují jak krásu, tak bolest, které jsou nedílnou součástí baletu. Většina z nich by obstála i samostatně, ale snad právě jejich střídání jim dává neobvyklou působivost. (Pokud by vám Darianiny stránky nenajížděly, můžete si její fotografie prohlédnout také na Instagramu).
Peter Jamus – kreativní černobílé portréty (portrét, černobílá fotografie)
Wikipedie říká, že portrét je popisné zobrazení konkrétního jedince, zpravidla člověka. Navzdory obecnému přesvědčení nemusí zdaleka jít jen o detailní zachycení tváře, takže v tomto směru fotografie Petera Jamuse, který často pracuje s celou postavou, rozhodně definici portrétu naplňují. Otázka zní, jestli vyhoví i onomu přívlastku „popisné“, protože jeho tvorba je spíše o tvarech, siluetách, světle a kontrastu. Ale nač teoretizovat – ať už se dle definice o portréty jedná či nikoliv, rozhodně jsou to zajímavé fotografie, které stojí za shlédnutí :)
Krátce
Pokud máte rádi retro, mohl by se vám líbit tenhle fotobatoh na Kickstarteru ・ Další seznam videí, z nichž se můžete učit – v tomto jsou rozhodně pěkné kousky ・ Fotograf, který se snaží nafotit všechna existující psí plemena – i s detaily, jak přesně to dělá ・ Víte, že ke kreslení světlem můžete využívat se speciálním příslušenstvím i realistické zobrazení obrázků v prostoru? ・ Líbila by se vám půjčovna fototechniky, kde byste si mohli za měsíční paušál půjčovat neomezeně cokoliv? Asi nepřekvapí, že pouze v USA ・ Bojíte se, že budete mít nudné fotky z dovolené? Přidejte pár dinosaurů ・ Spousta scén z filmů s rozborem použitého nasvícení