Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme pokus o znovuvytvoření ikonické fotky z 60. let, fotografie z koncertů, abstraktní architekturu, krásné video z arktických oblastí a další.
Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!
Články a zajímavosti
Jak nafotit znovu ikonickou fotografii s pomocí autora originálu (módní fotografie, experiment)
Několikrát jsem se pokusil napodobit konkrétní fotografii jiného autora, a musím říct, že je to snad těžší než přijít s něčím novým. Přesto (a nebo právě proto) jsem s chutí shlédl osmiminutový dokument o tom, jak se fotograf Rankin pokusil napodobit jednu z ikonických fotografií Davida Baileyho ze šedesátých let – a to s pomocí samotného mistra. Zajímavý je jak záznam samotného vzniku nové verze, tak další původní fotografie, které jej doprovázejí, a v neposlední řadě doporučuji shlédnout i další gtvorbu obou pánů. A pokud jde o samotný experiment – u mě vítězí originál. Co u Vás?
Jerome Brunet – In The Zone (koncertní fotografie)
Server Cooph přinesl výběr z koncertních fotografií Jeroma Bruneta a je to věru moc pěkné pokoukání. Dovolím si přeložit větu z článku, která dle mého názoru Brunetovu tvorbu výborně popisuje: Jerome dokáže zmrazit hudebníky v okamžiku dokonalého výkonu a pomocí výrazů a gest zprostředkovat čistou vášeň pro vystupování – když se díváte na jeho snímky, jako byste slyšeli hudebníky zpívat písně a hrát na své nástroje.
Abstraktní architektura Serge Najjara (architektura)
Libanonec Serge Najjara fotografuje architekturu velmi abstraktním způsobem – vybírá si často jen malé výřezy reality, které přinášejí zcela jiný pohled na budovy prostřednictvím geometrických prvků, linií, tvarů a stínů. Zároveň do svých snímků vždy komponuje lidský prvek, takže se nejedná o odosobněné architektonické detaily – právě naopak. Výsledek je vizuálně zajímavý, často i zábavný. A mimochodem, všimněte si, jak Najjara využívá světla, které se obvykle považuje z hlediska fotografie za nepoužitelné.
Vincent Munier – Arctique (wildlife)
Fotograf Vincent Munier je jeden z mých velkých oblíbenců v žánru wildlife a příroda. Video Arctique sice zveřejnil už před pár měsíci, ale já jsem si ho všiml až dnes díky tomu, že se objevilo na kanálu National Geographic. Každopádně to neznamená, že bychom ho měli minout, protože jde o úchvatný pohled na arktickou krajinu a zvířenu plný skvělých filmových i fotografických záběrů. Zkrátka kdo umí, ten umí. Pokud se vám Arctique bude líbit, můžete si koupit stejnojmennou knihu. Rovněž doporučuji další Munierova videa.
Kůže a falešná krev, aneb focení vikingů (stylizovaný portrét)
Obdivuji lidi, kteří jsou schopni vymyslet a zrealizovat fotografování, které vyžaduje speciální propriety, unikátní kostýmy, vhodné modely a modelky a samozřejmě také lokalitu. Takový je i příběh fotografa Matta Bigelowa, který si usmyslel, že nafotí portréty vikingů. Výsledkem jsou nejen fotografie s výbornou atmosférou, ale i obsáhlý článek o tom, jak celé fotografování probíhalo. Část snímků byla pořízena ve studiu, část pak v exteriérech – a obě sady jsou opravdu moc pěkné.
Krátce
Pokud patříte k příznivcům starých fotoaparátů, neměli byste minout YouTube kanál Old Cameras ・ Lytro – společnost, která uvedla na trh fotoaparáty umožňující určit rovinu zaostření v postprodukci – opustila spotřebitelský segment a přišla s profesionálním zařízením pro video záznam s 3D informacemi o scéně. Vteřina zabere 400 GB! ・ Modní vlny se nevyhýbají ani fotografické technice – momentálně je v kurzu vířivý bokeh a u toho nesmí chybět ani Lensbaby s objektivem Twist 60. Osobně bych řekl, že peníze mohou zůstat v peněžence, ale je to jen subjektivní názor :) ・ Tohle vlastně není tak docela fotografický příspěvek, ale stojí za shlédnutí – na snímcích rostlin a mořských živočichů je totiž nejzajímavější to, že jde ve skutečnosti o fantasticky detailní skleněné modely Leopolda a Rudolfa Blaschka, sklářů s českými kořeny ・ Jak vytvořit UV filtr pro focení černým světlem za 2 centy ・ Smutný příběh o tom, že oprava fotoaparátu za 7 500 dolarů může výrobci trvat 7 měsíců