60. vydání

Jubilejní šedesáté vydání pravidelného pátečního přísunu inspirace je tu. Dnes se podíváme na povedené kreslení světlem, rozhovor o fotografování koncertů, výborné video o síle fotografie, neméně skvělé povídání o kompozici v cestovatelské fotografii, pohled do nitra jedné z nejkrásnějších opuštěných budov světa a další.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Eric Paré – lightpainting (svícení, portrét)

Eric Paré není v Lepších fotkách poprvé – téměř přesně před rokem jsem tu psal o jeho portrétech z největší solné pouště světa. I v jeho novém projektu jde o portréty, ale tentokrát s využitím techniky kreslení světlem (lightpainting). Osobně nejsem velkým vyznavačem těchto postupů – zvláště proto, že řada tvůrců v opojení efektem zapomíná, že fotka potřebuje také nápad, obsah či kompozici – ale Ericova práce se mi zamlouvá. Obzvlášť se mi líbí jeho zasazení fotografií do kontextu okolního prostředí, ať už jde o krajinu nebo město. Doporučuji nepřehlédnout také video, které najdete v článku.


Rozhovor s koncertním fotografem Mattem Forsythem (koncertní fotografie)

Fotografování koncertů je těžký, ale zároveň velmi zajímavý žánr. O tom, co obnáší, si na 500px povídali s fotografem Mattem Forsythem. Kromě pěkných fotografií zde najdete také několik zajímavých postřehů a rad k přípravě před focením – například jakožto laika by mě asi nenapadlo, že si mám dopředu zjistit, v které ruce drží obvykle hip-hopový umělec mikrofon nebo jestli je kytarista levák. Pokud fotíte hudbu pravidelně, nejspíš to pro vás budou známé věci, ale začínáte-li, mohou vám být užitečné.


Síla fotografie (inspirace)

Téměř každá věc, která vznikne v rámci projektu COOPH mě dokáže zaujmout a video The Power of a Photograph není výjimkou. Dalo by se říct, že to není nic jiného, než sbírka známých fotografií – ale právě ten výběr a jeho uspořádání tvoří silné sdělení. Sdělení o tom, že fotografie je mocné médium schopné velmi účinně zachycovat a předávat emoce, médium, které dokáže dokonce i pomáhat a motivovat. Citát, kterým video končí, by měl nosit v hlavě každý, kdo se fotografováním chce opravdu zabývat: „Nikdy nevíte, který moment inspiruje svět. Nepřestávejte fotografovat“.


Kompozice v cestovatelské fotografii podle Boba Holmese (kompozice, praxe)

Renomovaný fotograf Bob Holmes v devítiminutovém videu radí, jak komponovat (nejen) v cestovatelské fotografii. Jsou to rady velmi užitečné a provázejí je fotografie, které dokazují, že tady jde o člověka, který ví, o čem mluví, a od kterého má rozhodně smysl se učit. A kdybyste si z tohoto povídání měli odnést jedinou věc? Pak je to podle mě rozhodně to, jak Bob využívá zajímavé a netradiční pohledy a kompozice, které jen těžko vyhoví obvyklým pravidlům, ale přesto (nebo právě proto) od nich nemůžete odtrhnout oči. Jako třeba na příkladu tanečníka v ukázkové fotografii:


Fotografování v jedné z nejkrásnějších opuštěných budov světa (urbex)

Článek o fotografování Kasina v rumunské Konstantě přináší nejen zajímavé fotografie z nádherné (a bohužel nejspíš k chátrání odsouzené) stavbě architekta Daniela Renarda, ale také mnoho zajímavých informací z její historie. Doufejme, že budova, která přežila dvě války a komunistický režim má ještě nějakou budoucnost, a že fotografie Romana Robroeka – jakkoliv zajímavé a poutavé – nebudou tím jediným, co po ní zůstane.

Krátce

Výběr fotografických hrátek s perspektivou ・ 5 pomůcek na kreslení světlem, které si můžete vyrobit sami ・ 3D panoramata jsou super, ale mimo počítač si je moc neprohlédnete – tedy platilo to do vzniku služby Scandy, která vám je vytiskne prostorově na povrch koule. Hezký nápad i provedení, jen cena asi bude trochu problém – kulička o průměru 5 cm přijde na 50 dolarů, větší jsou pochopitelně dražší. ・ Fotograf Peter Adams-Shawn zaujal před časem focením svateb prostřednictvím odrazů v očích hostů. Aktuálně rozšířil tuto techniku o odrazy ve snubních prstenech ・ Jak se vypořádat s ostrým denním světlem ・ Minule jsem psal o dírkách pro dírkové komory za 1 500 dolarů, dnes je tu návod, jak přesnou dírku vyrobit vlastními silami ・ Další z pohledů na fotografování cestovatelských portrétů