Noste fotoaparát vždy sebou
Ať se vydáte kamkoliv, mějte sebou fotoaparát – vezměte si ho na cestu do práce nebo do obchodu, na procházku po okolí nebo na výlet na kole. Nemusí to být zrovna zrcadlovka se třemi objektivy, úplně stačí kompak nebo i chytrý telefon. Cílem není stvořit výstavní dílo, ale učit se dívat kolem sebe a dělat si „poznámky“. Nemusíte, ba dokonce nesmíte každou svou aktivitu proměnit ve fotografickou – někdy uděláte za odpoledne jednu nebo dvě fotky, jindy foťák možná ani nevyndáte z kapsy. Ale přijdou momenty, kdy budete rádi, že jej máte. Když uvidíte něco, co podle vás bude stát za vyfocení, udělejte to. Většina z těch fotek nejspíš na počátku nedopadne tak, jak jste si mysleli. Pomůže vám to ale rozvinout fotografické vidění, odhadovat situace a jejich vyznění na fotce. Budete-li fotit chytrým telefonem, můžete rovnou zkusit snímky upravit, a tím rozvinout další dovednosti – například schopnost odhadnout scénu z hlediska světla a kontrastů nebo si jí představit v černobílé škále či jinak stylizované úpravě. Postupem času se kolem vás začne objevovat více a více zajímavých fotografických námětů – ve skutečnosti se ale nezmění svět okolo vás, nýbrž to, jak ho vidíte a vnímáte.
Dobré světlo a hezké počtení!
Fotograf týdne: Tao Liu
Za svou strmou cestu vzhůru vděčí tento čínský fotograf jednoznačně internetu a sociálním sítím. Fotit začal teprve před třemi lety a dnes je díky svým snímkům z ulic čínského města Che-fej svého druhu celebritou. Jeho fotografie obvykle nevynikají tím nejlepším světlem, výtvarným pojetím nebo technickou kvalitou, ale to všechno vynahrazuje neuvěřitelně perfektním načasováním, které dokáže změnit takřka banální scény v mimořádně chytré a zábavné momentky. Stařík s čírem tvořeným vějířem, muž s hlavou psa, či politik z plakátu nahlížející pod sukni kolemjdoucí dámy, to jsou jen některé z fotografií dokazujících nadprůměrný cit pro dění před objektivem i postřeh autorův. Tao Liu publikuje mimo jiné na Flickru.
Články a zajímavosti
10 sportovních fotografů, které se vyplatí sledovat (sport, inspirace)
500px.com
Na blogu 500px vyšel článek s výběrem deseti sportovních fotografů, které se ve zmíněné službě podle jejích editorů vyplatí sledovat. Doporučuji si jej přečíst, respektive prohlédnout fotografie i v případě, že tomuto žánru příliš neholdujete. Vždyť třeba Chris Burkard fotografuje sport spíše jako krajinu (doporučuji také jeho krátký film Arctic Swell o surfování poblíž polárního kruhu), Dave Lehl zahrnuje do svých fotografií malbu světlem, Christoph Oberschneider tvoří zajímavé černobílé fotografie. Věřím, že i u ostatních najdete něco, co vás zaujme. Jen musíte počítat s tím, že asi nejfotografovanějšími sporty jsou zde surfování, lyžování nebo jízda na kajaku – fotbalu nebo hokeje si moc neužijete. (Článek v angličtině, doba čtení 9 minut a fotografie)
Příběhy v šálku kávy (zátiší, inspirace)
500px.com
A ještě jednou blog služby 500px. Ruská fotografka Dina Belenko zde detailně popisuje, jak stvořila svá aranžovaná zátiší na téma příběhu v hrnku kávy. Dina se vyznává ze své (fotografické) náklonnosti k šálkům kávy, od níž byl už jen krok k nápadu udělat z nich vypravěče příběhů. K tomu posloužily nápaditě odlesky na hladině hořkého nápoje vytvořené pomocí vyřezávaných šablon použitých na zdroji světla: v hrnku čtenáře se tak třeba zhmotňuje drak a cestovatelovou kávou prolétá letadlo. Hezká myšlenka dotažená do povedených fotografií je určitě pěknou inspirací k takovému tomu domácímu focení. (Článek v angličtině, doba čtení 2 minuty)
Doostřování zašuměných fotografií ve Photoshopu (praxe, postprodukce)
youtube.com
Doostřování zašuměných fotografií sebou nese jedno poměrně nepříjemné úskalí – většina technik vede v menší či větší míře také k znásobení šumu, protože ten je pro doostřovací algoritmy „chutnou potravou“. Technika popsaná v tomto videu (anglicky, 5 minut) využívá zajímavého triku: vytvoření high pass kopie původního snímku, jejího odbarvení, odšumění, doostření a následného aplikování na původní snímek pomocí režimu míchání Linear Light.
Lightroom efektivně 27: geotagging (praxe)
paladix.cz
V aktuálním dílu seriálu jsem se věnoval přiřazování zeměpisných informací k fotografiím a jejich správě v modulu Map. Ať už vlastníte fotoaparát s vestavěným přijímačem, používáte samostatnou GPS nebo chcete přiřazovat informace o místě ručně, měli byste v článku najít informace, jak na to. (Článek v češtině, délka čtení 6 minut)
Dokument o „sobích lidech“ z kmene Dukha (dokument)
demilked.com
Fotograf Hamid Sardar-Afkhami vytvořil fascinující dokument o lidech z mongolského kočovného pasteveckého kmene Dukha, jejichž stáda netvoří koně nebo skot, ale sobi. Až si budete prohlížet fotografie, myslete i na to, že se díváte na střípky z mizející historie, protože v současné době zůstává z národa Dukha už jen 200 až 400 lidí, kteří pečují asi o 600 sobů. (Článek v agličtině, doba čtení 1 minuta + fotografie)
12 tajemství k nastartování kreativity podle Chase Jarvise (inspirace)
chasejarvis.com
Dnešní vydání zakončíme tématem, které není přímo fotografické, byť souvisí s každou tvůrčí činností. Úspěšný fotograf Chase Jarvis sepsal 12 kroků, které podle něj vedou k nastartování vaší kreativity. Některé z nich vás možná překvapí (tedy za předpokladu, že jste se o téma kreativity v posledních 5 letech vůbec nezajímali). V seznamu najdete například radu, abyste si vytvořili svůj časový rozvrh a ten dodržovali, abyste hodně spali nebo absolvovali během dne procházky. Žádný návod nejspíš nefunguje stoprocentně pro každého, ale některé z bodů tohoto seznamu jsou mně osobně velmi blízké. (Článek v angličtině, doba čtení 7 minut)