94. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme vtipné koláže z projektu #combophoto, ukázku kompletní retuše interiérové fotografie, svět z pohledu Země, realistické fotografie z 24 hodin Le Mans vytvořené s modely ve studiu, pomůcku v podobě kompozičních šablon a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

#combophoto: vtipné snímky složené ze dvou fotografií podruhé (koláže)

Už rok a půl uplynul od doby, kdy jsem tady zmiňoval projekt #combophoto Stephena McMennamyho, který vynikajícím způsobem spojuje dvě fotografie do chytrých a vtipných scén, takže určitě neuškodí podívat se na další, které od té doby vytvořil. Znovu nemohu jinak, než obdivovat nápaditost a tvořivost autora, který už v současnosti (až na drobné výjimky) i fotí všechny podklady, z nichž tvoří své koláže. Velmi inspirativní.


Ukázka kompletní úpravy a retuše interiérové fotografie (postprodukce)

Focení interiéru na úrovni přináší mnoho úskalí počínaje světelnými podmínkami a konče spoustou věcí, které ve výsledné fotografii nechcete mít, ale nelze se jich tak snadno zbavit fyzicky (nebo je prostě při focení přehlédnete). Fotograf Samuel Zeller demonstruje na jednom příkladu své postupy při retuši interierové fotografie od RAWu po výsledek a je to celkem zajímavý a užitečný článek. Pokud se tímto žánrem zabýváte, doporučuji shlédnout také Samuelovo video, v němž použité techniky můžete vidět naživo. Zaujalo mě zejména to, jak zajímavě využívá kruhové přechodové filtry v Lightroom.


Svět z pohledu Země (reklamní fotografie, krajina)

Fotograf Christian Schmidt realizoval v uplynulém roce zajímavou reklamní zakázku pro značku Toyota – úkolem bylo zachytit svět z pohledu Země. Není samozřejmě nic až tak neobvyklého na tom, že občas obracíme fotoaparát přímo vzhůru a fotíme z takzvané žabí perspektivy, ale v tomto případě se autor zaměřoval na to, aby fotografie opravdu vznikly až z úrovně povrchu země (nebo tak alespoň vypadaly), a hledal lokality, které by nejlépe vyjádřily zadanou myšlenku. Některé snímky jsou spíše tradičnější (běžec), ale další mě opravdu zaujaly a myslím, že si něco podobného příležitostně určitě vyzkouším.


Realistické fotografie z 24 hodin Le Mans vytvořené ve studiu (studio)

Když jste opravdu velkým fandou legendárního závodu 24 hodin Le Mans a současně jako fotograf máte jen mizivou naději, že na něj získáte akreditaci, nezbývá vám nic jiného, než si závodiště postavit doma ve studiu. Přesně to udělal David Tapin – nadšenec do aut a sběratel modelů. S jejich pomocí, šikovnými rukami a dostatečnou dávkou entuziazmu vytváří ve svém domácím studiu fotografie, které jen těžko rozlišíte od skutečných. Moc dobrá práce, které se dostalo zasloužené pozornosti – a kdo ví, třeba se díky tomu David dostane i k focení na závodišti :)


Kompoziční šablony jako pomůcka pro rychlé rozhodování (kompozice)

Tuším, že leckomu se při slově „šablona“ ve spojitosti s fotografií otevře pověstná kudla v kapse, ale v tomto případě se jedná opravdu o přínosný článek. Fotograf Etienne Bossot v něm vysvětluje, jak používá oblíbené kompozice zejména pro situace, které vyžadují rychlé rozhodování. Své kompoziční šablony představuje na spoustě ukázkových fotografií a rozhodně se nemusíte bát, že by šlo o holé klasické poučky. Etienne samozřejmě vychází i ze známých pravidel, ale používá je rozšířeně v kontextu dané situace (např. pravidlo třetin s vyváženým pozadím, rámování lidmi) a vysvětluje, kdy a proč k nim sahá.

Krátce

Dieta, jako přístup k fotografii? Samozřejmě nejde o stravovací návyky, ale o koncept znalostí DIET, což značí Design, Information, Emotion, Timing – jinak inspirativní krátké video, které stojí za shlédnutí ・ Seriál Laws of Light, ve kterém Jay P. Morgan demonstruje základní zákonitosti fungování světla pro fotografy, pokračuje dílem o svícení válce (předchozí části: koule, kostka) ・ Několik rad, jak si poradit s nervózním miminkem při focení novorozenců ・ Prý největší ambrotypie na světě – a příběh jejich vzniku ・ Pavel Schlemmer zveřejnil spoustu diagramů svícení ke svým fotografiím ・ Pravidla Instagramu přepsaná tak, aby jim rozumělo i dítě ・ A když už jsme i Instagramu, tady jsou k jeho používání rady od fotografů agentury Magnum ・ Také další fotografové se nám rozhodli poradit, jak na Instagramu získávat fanoušky ・ A Joe Edelman se rovnou vrhl na seriál o marketingu na sociálních sítích pro fotografy ・ Fotografie květin v UV spektru ・ Krátký dokument o fotografiích Roberta Capy z vylodění v Normandii ・ Zajímavý postup, jak odstranit nechtěný stín v postprodukci pomocí jasových masek ・ Poutavé historické fotografie severoamerických indiánů