Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tu máme návod pro začínající dobrodruhy, jak strávit nějaký čas s fotoaparátem mimo civilizaci, představení práce fotografa jídla Erica Wolfingera, minimalistické pastelové krajiny Lucy Tomboliniho, dokument o jihoafrických a indických fotbalových fanoušcích a mnoho dalšího.
Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!
Články a zajímavosti
S fotoaparátem do divočiny
Pokud patříte k těm, kdo by občas rádi utekli z civilizace vyčistit si hlavu s fotoaparátem někde v přírodě, pak možná shledáte užitečným miniseriál Týden v divočině, v němž Daniel Laan popisuje své cestování po skotské vysočině a především poskytuje řadu rad o tom, co by se vám mohlo hodit a jak se na cestu připravit. Zkušení cestovatelé je už asi budou mít zažité, ale věřím, že pro řadu lidí to bude přínosné. Ačkoliv nejde o čistě fotografické téma, články doprovází i pěkné snímky (zejména prales v druhé části).
Eric Wolfinger – Beyond the Plate (video)
Projekt SmugMug Films představuje fotografy velmi poutavým způsobem, takže se na jejich videa vždy rád podívám, ať už jde o jakýkoliv žánr. Snímek Behind the Plate mě bavil dvojnásob, protože kromě fotografie v něm jde také o dobré jídlo, jehož poznávání a focení se Eric Wolfinger věnuje, a vlastně také trochu o surfování. Což je, jak jistě uznáte, neodolatelná směsice :) Každopádně Eric je zajímavý člověk s tak inspirujícím přístupem k focení i životu, že mě jeho video vyloženě pozitivně nabilo. A navíc opravdu skvěle fotí.
Luca Tombolini – Minimalistické krajiny
Krajina je krajina a vyfotíte jí jen tak, jak si tam leží a jak na ní svítí slunce. A nebo je to jinak? Fotograf Luca Tombiolini fotí krajinu svým zcela osobitým způsobem – většinou v pastelových barvách a minimalistickém podání, které jde proti proudu dnešních trendů, kdy krajina bývá barevná, nejlépe v zapadajícím slunci, motivy jsou dramatické a snímá se ultraširokoúhlým objektivem. Jestli je lepší to či ono se nemá cenu dohadovat, protože to záleží na vkusu a chuti každého z nás. A tak je to dobře, protože fotografie jako obor by měla určitě stavět na pestrosti a odlišných přístupech.
Indičtí a jihoafričtí fanoušci fotbalu a Premier League
Fotograf Charlie Clift se za podpory anglické Premiere League vydal fotografovat fotbalové příznivce ve světě. V článku představuje své zkušenosti s fotografováním v Jihoafrické republice a Indii a text pochopitelně doplňují jeho fotografie fanoušků a fotbalistů z těchto zemí. Povedený dokument ukazuje dosah popularity vrcholového sportu, ale také některé dopady vzdělávacího projektu Premier Skills, v jehož rámci se (nejen) s fotbalem setkávají děti v nejchudších oblastech světa. Velmi povedená série.
Krátce
Videotutoriál Aarona Nace ukazuje jak retušovat vlasy. Jsem docela rád, že nefotím žánry, kde jsou podobné úpravy žádané, ale kvalitu tohoto návodu to rozhodně nesnižuje (video). · Něco pro milovníky letadel – jak se točí a fotí propagační materiály pro leteckou společnost. Samozřejmě ve vzduchu, nikoliv na zemi (video) · Je lepší přirozené nebo umělé světlo? Užitečný článek říká, že jedno není lepší než druhé a nejlepší je ovládnout obojí · Výzva nudného pokoje aneb zajímavé cvičení pro začínající filmaře · Několik tipů, proč se nedržet za každou cenu určení objektivů, aneb i na portrét můžete použít širší sklo nebo na skupinu teleobjektiv (video) · Pokračování série Laws of Light, tentokrát o emocích, které světlo probouzí (video) · Úvod do panningu neboli sledování pohyblivého objektu při delším čase závěrky (video) · Přesně ostření hvězd s Bahtinovovou maskou · Nejlepší fotografie soutěže Dog Photographer of the Year 2017