121. vydání

Po kratší odmlce je tady nové vydání. Dnes tu máme focení plavek bez pláže, abstraktní letecké fotografie, výsledky soutěže Bird Photographer of the Year, noční asijská velkoměsta ozářená neony a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Focení plavek bez pláže? Proč ne…

Fotograf Rex Jones žije a pracuje v Utahu, což je stát bez oceánu a ani jinými plážemi prý zrovna neoplývá. Když dostal zakázku na focení plavek, musel si tedy poradit jinak. Namísto typického slunce, písku a azuru zvolil zeleň a skály zádumčivého lesního jezírka a výsledek je dle mého názoru vynikající. Pravda, Rex měl tu výhodu, že jeho zákazníkem byly samotné modelky a nikoliv módní studio, což pravděpodobně umožnilo větší tvůrčí svobodu, ale podle mého názoru je to přesně ta situace, kdy si okolnosti vynutily změnu přístupu a výsledkem jsou mnohem zajímavější fotografie. Pro našince je to o to užitečnější článek, že i my máme k moři pěkný kus cesty.


Abstraktní letecké fotografie

Focení z ptačí perspektivy přináší odlišný a často zajímavý pohled i na dobře známá místa, ale když se navíc pečlivě vybere lokalita, mohou vznikat zcela fascinující výtvarné fotografie. Dokazuje to výborný instagramový účet Abstract Aerial Art, který tvoří dva bratři a (jak jeho název napovídá) zaměřují se na abstraktní leteckou fotografii. Ať už bizarní tvary tvoří příroda nebo lidská ruka, jde povětšinou o úžasné fotografie, z nichž nejednu bych si uměl představit u sebe na zdi.


Výsledky soutěže Bird Photographer of the Year 2017

Žánru wildlife fotografie se věnuje řada soutěží, z nichž některé jsou zaměřené dokonce jen na jeho konkrétní podmnožinu. To je i případ soutěže Bird Photographer of the Year, která se věnuje pouze fotografiím ptactva. Není divu, že tato soutěž má kořeny v Británii, která je Mekkou birdwatchingu. Ve svém třetím roce existence se soutěž otevřela i mezinárodní účasti a výsledky určitě ukazují, že to byla dobrá volba. Detailnější členění kategorií oproti univerzálním soutěžím pak vynáší do popředí fotografie, které by možná jinak k naší škodě zapadly. Mezi oceněnými pracemi z letošního ročníku je řada inspirativních počinů a pokud máte k tématu blízko, výsledky určitě nevynechejte.


Ultraviolet Break of Day aneb asijská neonová velkoměsta

Fotograf Marcus Wendt se při svém pobytu v Číně, Hong Kongu a Soulu zaměřil na fotografování nočního města v záři neonů. Tím tentokrát nemyslím noční život v ulicích, ale spíše městskou krajinu oděnou do modravého či fialového světla reklamních poutačů. Ačkoliv i v našich městech se najde dost míst, kde od soumraku svítí či poblikávají barevné trubice nejrůznějších tvarů, podle Marcusových fotografií z projektu Ultraviolet Break of Day soudím, že oproti asijským velkoměstům jsme na tom ještě docela dobře. Každopádně ač sám jsem příznivcem toho, že v noci má být pokud možno tma, tyhle fotografie mají rozhodně něco do sebe. Ostatně, posuďte sami.

Krátce

Tipy pro noční fotografování v horách – článek doprovází řada povedených fotografií ・ V současné krajinářské fotografii hrají nezanedbatelnou roli objektivy s velmi krátkou ohniskovou vzdáleností. Focení s nimi ale není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát, proto přijdou vhod rady, jak správně používat ultraširokoúhlé objektivy (nejen) v krajině ・ Manny Ortez se rozpovídal o tom, co dělat a nedělat při focení s modelkou (video) ・ Rychlý způsob, jak prosvětlit hluboké stíny – tutoriál je určen pro Photoshop, ale stejný postup lze uplatnit i v jiných editorech. Daní za snadnost použití je trochu přehnaný efekt, který je dobré poněkud umírnit. (video) ・ A u postprodukce ještě chvilku zůstaneme – Jimmy McIntyre předvádí kompletní úpravu skládané fotografie západu slunce a jako vždy v jeho případě je to velmi poučné video. ・ Jednou z nejlevnějších variant fotografických pozadí jsou ta papírová. Nevýhodou je naopak jejich malá odolnost, proto se hodí několik tipů, jak ochránit papírové pozadí před poškozením a uchovat ho co nejdéle funkční (článek + video) ・ Jak přidat realistické tetování – nejsem si jist, jestli častějším problémem nebude, jak tetování z fotografie odstranit, ale i opačný postup se může hodit (video) ・ V USA bylo nedávno možné vidět zatmění Slunce, což pochopitelně naplnilo fotografické servery více či méně povedenými fotografiemi tohoto astronomického jevu. Jeden z nejzajímavějších snímků, které jsem v této souvislosti zaznamenal, je „malá planeta“, tedy speciální případ panoramatu, která zachycuje průběh celých 24 hodin. Zajímavé spojení hned tří technik – tedy 360stupňového panoramatu, denního časosběru a noční dlouhé expozice – tady vytvořilo neobvyklý a poutavý snímek.