Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme nejlepší svatební fotografie z projektu Fearless, výsledky prestižní soutěže Wildlife Photographer of the Year, několik praktických rad, jak ozvláštnit fotografie jídla, jeden dosti odlišný pohled na tentýž žánr a mnoho dalšího.
Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!
Články a zajímavosti
Fearless Awards: nejlepší svatební fotogafie
Projekt Fearless Awards vybírá prostřednictvím svých kurátorů ty nezajímavější svatební fotografie a rozhodně je na co se dívat. Nabídka je velmi pestrá a skýtá snímky emotivní i humorné, reportážní i aranžované, barevné i černobílé, zkrátka vše, co si jen můžete přát. S potěšením jsem ve výběrech zahlédl i některé práce českých fotografů. Pokud svatby fotíte nebo se prostě o svatební fotografii zajímáte, rozhodně doporučuji tyto stránky nevynechat. Kdyby na vás bylo těch fotografií přeci jen moc, zkuste alespoň tento „výběr z výběrů“ na serveru DeMilked.
Wildlife Photographer of the Year 2017
Před několika dny byly vyhlášeny výsledky fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year, kterou zde jakožto fotograf přírody samozřejmě nemohu neuvést. Letošní nejvýše oceněná fotografie patří k těm, na které se nedívá právě lehce, protože explicitně demonstruje dopady pytláctví na ohrožené nosorožce, ale bohužel je to téma, které nelze přehlížet. Výběry finalistů a vítězů v jednotlivých kategoriích naštěstí ukazují i to, že příroda vzdor tlaku, který je na ní vyvíjen, má téměř všude stále ještě co nabídnout.
9 způsobů, jak ozvláštnit fotografie jídla
Normálně dávám články, které mají v názvu číslovku následovanou slovy „způsobů“, „triků“ nebo „rad“, spíše do sekce Krátce na konci každého vydání, ale tento text o focení jídla talentovaného litevského fotografa Robertase Daskevičiuse podle mě vybočuje z obvyklých mezí a dává opravdu užitečné rady. Sympatické mi je na něm to, že přemýšlí v širším kontextu, takže nejde jen o obvyklé rady jak svítit či aranžovat, ale naopak nabízí různé svěží nápady, jako třeba použití zcela nekulinářských rekvizit, kombinování módy a jídla nebo zaměření se na příběh místo pouhého obrázku, což je ostatně rada, která platí pro všechny fotografické žánry. Text provází řada povedených ukázek.
Jídlo rozebrané na suroviny
A ještě jedno pojetí fotografování jídla se vejde do dnešního vydání – tentokrát tedy nejde tak docela o čistou fotografii jídla, jak si jí obvykle představujeme, ale spíše o koncept vytvořený v rámci kampaně výrobce kuchyňských potřeb, v němž dánský fotograf Mikkel Jul Hvilshøj zachycuje recepty rozložené na suroviny. Finální produkt v této sérii snímků nikdy neuvidíte, ale to jí neubírá na zajímavost – minimalistická kompozice surovin vyskládaných na jednobarevném pozadí do pravidelných až geometrických obrazců, a to včetně tekutin a sypkých ingrediencí, vytváří obrazy, které nejen plní účel, pro nějž byly nafoceny, ale uměl bych si je představit na zdi i tam, kde o jídlo přímo nejde.
Krátce
V společné akci DxO a serveru Practical Photography můžete do konce listopadu získat DxO OpticsPro 11 zdarma ・ Své nominace zná jedna z nejprestižnějších domácích fotografických soutěží Czech Press Photo ・ 7 tipů pro přirozený úsměv (video) ・ Některé nepřesnosti či přímo nepravdy mezi fotografy mají tuhý kořínek. Přispět jejich vymýcení a rozšířit vám obzory se pokouší ve svém videu Tony Northrup ・ Ukázka kompletního zpracování krajinářské fotografie v Lightroom pro vytvoření dramatického efektu a nálady s pomocí místních úprav (video) ・ Několik tipů, jak využít GorillaPod při filmování (video) ・ Adobe vydalo novou verzi Lightroom. Přesněji řečeno dvě verze, z nichž ta revolučnější označovaná jako Lightroom CC přesouvá fotografie i jejich úpravy do cloudu, zatímco konzervativní pokračovatel Lightroom, jak jsme jej znali doposud, se nyní jmenuje Lightroom Classic CC. Kromě tohoto rozdělení (a také faktu, že nyní již definitivně nekoupíte novou verzi ani jednoho produktu bez předplatného) přibylo v „klasické“ verzi pár novinek. Není jich mnoho, ale jsou celkem užitečně – a na ně se zaměřuje například toto video od Mango Street. ・ Nápaditý projekt, v němž fotograf Stefan Draschan fotí v muzeích lidi, kteří se podobají vystaveným uměleckým dílům