133. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme využití projektoru pro svícení stylizovaných portrétů, rady 15 expertů pro kvalitní černobílou fotografii, město objektivem tokijského fotografa, doporučení dvou neobvyklých míst pro focení portrétů a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Projektor jako kreativní prvek ve fotografii

V Lepších fotkách se už princip promítání do scény objevil v nejrůznějších podobách několikrát – od jednoduchých stínítek před světly až po obří projekce do korun stromů. Fotograf Nick Fancher (který tu také není není nováčkem) tentokrát pracuje s projektorem jako hlavním zdrojem světla a popisuje své zkušenosti, počínaje výběrem modelu, který má slušný světelný výkon a současně vás nezruinuje, přes správné pozicování, které zamezí viditelnosti pixelů digitálního obrazu, až po volbu motivu a postprodukci. Zajímavý nápad, který může vnést do focení nový tvořivý prvek. V článku najdete celou řadu ukázek různého pojetí této techniky.


15 expertů radí jak na dobrou černobílou fotografii

Dobrá černobílá fotografie vyžaduje trochu odlišný přístup než ta barevná – absenci barev je třeba něčím kompenzovat, posílit sdělení jinými prvky. Server DSLR Vision se zeptal 15 renomovaných fotografů, co považují za nejdůležitější při černobílém focení. Některé rady jsou tak trochu opakováním již mnohokrát řečeného, jiné jsou praktičtější. Zaujal mě ale hlavně samotný výběr fotografů s pečlivě doplněnými odkazy na jejich stránky a sociální profily, který už sám o sobě může posloužit jako velmi zajímavý zdroj inspirace. Nejlepší hláška z článku zní: „Many black and white photographs are created because the initial image didn’t work well in color. It was Plan B (and W).“ Chuck Kimmerle.


Město objektivem Tatsuta Shibaty

Fotograf Tatsuto Shibata vystupující pod přezdívkou Deepsky se věnuje převážně fotografování města. Ačkoliv u něj narazíte i na zajímavé fotografie přírody nebo portréty, zřejmě nejčastějším námětem mu je zajímavá moderní architektura, zákoutí starých tokijských uliček i pohledy do malých obchůdků a stánků. Pro mě osobně jsou z jeho prací nejpoutavější ty, kde využívá lidský prvek – ať už aranžovaně nebo přirozeně, který tvoří poutavý kontrast, zjemňuje technicistní díla, ale také poskytuje měřítko nebo dodává dynamiku. Celkově stojí za to si Tatsutův instagramový profil projít, protože je tu opravdu hodně zajímavých fotografií.


Dvě neobvyklá místa, kde byste měli zkusit fotit stylizovaný portrét

Tenhle text má sice pro našince jednu podstatnou nevýhodu, protože ona doporučená netradiční místa pro focení stylizovaných portrétů se v tuzemsku příliš nevyskytují, nebo alespoň ne v takové míře jako v USA, ale přesto jsem se jej rozhodl do Lepších fotek zařadit, protože mi připadá, že je velmi inspirativní v onom kýženém smyslu uvažování mimo obvyklé mantinely. Jeho autorka Gabrielle Colton totiž doporučuje využít prostředí herny s herními automaty, kde se nabízí řada extravagantních světelných situací (poznámka: v tomto případě nejde o neblaze proslulé jednoruké bandity, kterých bychom možná u nás našli dost, ale o arkádové hry), a veřejných prádelen, kde se dá naopak často najít měkké rozptýlené světlo odrážející se ze všech stran od bílých stěn i praček. Inspirativní ukázka zajímavého způsobu uvažování, který je dle mého názoru hoden následování.

Krátce

Videa bratří Koldunovových sleduji rád, protože v krátké stopáži obvykle přinášejí neobvyklé nápady a techniky. V posledním z nich jde o polarizační filtr, ale poměrně nečekaně demonstrují jeho využití i u portrétu ・ Po čase zase něco pro začínající filmaře: jak začít točit zajímavější videa z cest ・ Vskutku kuriózní kousek je k mání na eBay – fotoaparát v podobě leteckého kulometu sloužil za druhé světové války na stíhačkách k tréninkovým účelům, případně k ověřování zásahů ・ Povedené video z focení produktové fotografie způsobem nevyžadující pozdější úpravy ・ Jak doostřovat fotky s šumem v Lightroom či Camera Raw – pro zkušenější uživatele asi nic převratného, ale začátečníkům může toto video Blakea Rudise pomoci ・ Krátké video Craiga Robertse připomíná, že skvělé fotky krajiny jde pořídit i pár minut od domova ・ Několik rad pro čištění objektivů (video) ・ Fotografie Herba Rittse jste už skoro určitě viděli, ale pokud ne, je čas to napravit – začít můžete třeba od tohoto krátkého dokumentu (video) ・ Příběh povedené fotografie startu rakety SpaceX pořízené z orlandského fotbalového stadionu