Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme výsledky soutěže podvodních fotografií, krásné digitální kompozice, které umělec tvoří z cizích snímků, vtipné shody okolností z ulic New Yorku, návod na focení s miniaturami a mnoho dalšího.
Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!
Články a zajímavosti
Výsledky soutěže Underwater Photographer of the Year 2018
Rok se s rokem sešel a máme tu výsledky dalšího ročníku fotografické soutěže zaměřené na podvodní fotografie Underwater Photographer of the Year 2018 (předchozí ročníky na Lepších fotkách: 2016, 2017). Jelikož kategorií je tradičně poměrně hodně, čeká vás slušná dávka povedených fotografií jak podvodního života, tak zajímavých zákoutí, vraků či jeskyní. Škoda jen, že oceněné snímky jsou prezentovány v poměrně malém rozlišení a kvalitě.
Digitální kompozice Bashara Hjooje
Pravidelní čtenáři mého newsletteru už vědí, že se občas neváhám vydat mimo hranice čisté fotografie do hájemství digitálního umění. To je i případ palestinského umělce Bashara Hjooje, který pracuje s fotografiemi jiných tvůrců – vyhledává a spojuje cizí snímky do nových neotřelých kompozic, pro něž si bere inspiraci z poezie, hudby nebo filmů. Některé z nich jsou romantické až naivní (a rozhodně nepochybuji, že zcela záměrně), jiné přemýšlivé či vtipné. Zajímavé je také to, že každý příspěvek na Instagramu, kde Bashar publikuje, obsahuje nejen výslednou kompozici, ale i zdrojové fotografie – a podle svých slov používá vždy jen snímky, jejichž autoři podobné využití dovolují. Následující ilustrační kompozici najdete na Instagramu zde.
Shody okolností Jonathana Higbee
Jonathan Higbee fotí v ulicích New Yorku. Nezaměřuje se přitom na klasickou street fotografii, ale na hledání vtipných souvislostí v obraze. Ačkoliv odkazovaný článek používá v nadpisu označení těchto fotografií za shody okolností, všichni dobře víme, že jde o jistou nadsázku, neboť Jonathan nepochybně nesází jen na náhodu, ale hlavně na představivost, plánování a vyčkávání. To ale samozřejmě jeho fotografiím neubírá na nápaditosti ani na humoru.
Jak na focení a úpravu fotografií miniatur (video)
Focení miniatur jsme tu už měli několikrát, nejčastěji v podání fenomenálního Felixe Hernandeze. K jeho fanouškům patří i fotograf a retušér pracující pod přezdívkou The Image Engineer, který vytvořil svůj vlastní návod, jak připravit, zachytit a zpracovat fotografie malých modelů aut pro vytvoření pseudorealistické scény. Autor sám přiznává, že to byl určitý experiment, při němž nedosahuje kvalit zpracování právě Felixe Hernandeze, ale to nebylo tak docela cílem – podstatnější bylo zkusit si, co takové focení obnáší, a případně to ukázat i dalším zájemcům. Kvalita přijde, jak známo, až s delší praxí :) Pokud vás toto téma zajímá, video jako úvod do problematiky jej doporučuji. Připravte se ovšem na to, že notná část práce se odehrává v postprodukci.
Krátce
Co se můžeme naučit od Rembrandta o světle (video) ・ Společnost Macphun se definitivně přejmenovává na Skylum a při té příležitosti opět nabízí své editory Luminar a Aurora HDR za sníženou cenu, z níž se navíc s naším kupónem LF10
odečte dalších 10 eur. ・ Pokud používáte tužkové baterie do blesků, jednou z nejlepších voleb jsou Eneloop Pro. Výrazně levnější variantou jsou baterie IKEA Ladda, které se podle některých testů zdají být shodné či dokonce lepší (článek + videa) ・ Zajímavé video o tom, jak ve Photoshopu používat kontrolní vrstvy, které pomáhají vizualizovat skvrny, nekonzistence různého druhu, odchylky odstínů a podobně (video) ・ Nejvíce fotoaparátů se prodává v Evropě, objektivy jdou ale více na dračku v Asii, přes 35 % z prodaných fotoaparátů s výměnnými objektivy jsou bezzrcadlovky. To a další zajímavé informace přináší přehled dění ve fotografickém průmyslu za rok 2017 (článek + video) ・ Povedený úvod do použití voštin na softboxu pro úplné začátečníky (video) ・ Pět rad, co nedělat při portrétním focení – a jsou docela praktické (video) ・ Zajímavá ukázka úpravy od RAWu až po finální fotografii jen v Capture One (článek + video)