Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme tipy pro úspěšné fotografování v ulicích, poněkud depresivní autoportréty v projektu Lost, fotografie netradičně vyzdobených japonských kamionů, video o síle portrétu a mnoho dalšího.
Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!
Články a zajímavosti
Tipy pro úspěšnou pouliční fotografii Amiho Strachana
Tvůrci SmugMugu, nástroje pro hostování fotografií, se snaží mimo jiné také o popularizaci a vzdělávání, ať už v rámci projektu SmugMug Films nebo na svém blogu. Zde vyšel článek street fotografa Amiho Strachana, v němž dává 10 rad pro úspěšné focení na ulici. Kovaným streetařům nebudou jeho tipy cizí a nejspíš je již vědomě či podvědomě zahrnuli do svých postupů, ale přesto jde o užitečné postřehy, které podle mě stojí za šíření – navíc se mi líbí i Amiho fotografie. Mimochodem, když už jsme u SmugMugu, sám jej pro své fotografie také používám a mohu jej doporučit. Pokud byste hledali způsob, jak své snímky prezentovat na webu, můžete jej také zkusit – a kdybyste mě snad chtěli i nepřímo podpořit, můžete k tomu použít tento odkaz, který mně i vám zajistí o 20 % nižší cenu.
Samanta Krivec – Lost
Fotografka Samanta Krivec vytvořila sérii netradičních autoportrétů Lost. Jde o fotografie, kterým nelze upřít originalitu, hloubku, emotivnost, ale zároveň nutno říct, že také temné až depresivní pojetí. Při jejich prohlížení se nelze zbavit dojmu, že Samanta do nich promítá něco ze svých niterných obav a strachů. Každopádně ať už tomu tak je či není, fotografie samozřejmě nemusí být veselá a rozjásaná, důležité je, jestli dokáže k divákům promlouvat, a to se v tomto případě podle mě daří skvěle. Za shlédnutí stojí i ostatní Samantiny fotografie.
Dekotora – extravagnatně vyzdobené japonské náklaďáky
Japonský seriál Torakku Yaro vysílaný v 70. letech stál u zrodu tradice extravagantního zdobení kamionů barvami, doplňky či neonovými světly, které se dokonce začalo označovat speciálním termínem dekotora. Ačkoliv v současnosti tento zvyk už poněkud opadá, stále se najde dost majitelů vozů, kteří ve zdobení pokračují. A právě na ně se zaměřil fotograf Todd Antony a nafotil řidiče i jejich nazdobené kamiony. Celá série stojí za vidění jak po stránce fotografické, kdy snímky mají velmi zajímavou atmosféru, tak jako vhled do netradičních zákoutí zvyklostí a tradic jiných kultur.
Síla portrétu (video)
Když se řekne portrét, můžeme myslet dost odlišné fotografie – od snímků na občanku přes rodinné focení v ateliéru, titulní strany módních časopisů až po reportážní záznam každodenního života obyčejných lidí. Některé z těchto oblastí nabízejí větší prostor pro tvořivost než jiné. Úspěšný fotograf Tyler Shields ve svém zajímavém videu The Power of the Portrait vysvětluje svůj pohled na stylizovaný portrét, kterým chce vyjádřit hlubší myšlenku než jen vyfotit něčí tvář – chce vyprávět něčí příběh, ukázat emoci, vytvořit ikonickou fotografii. Je to rozhodně zajímavé zamyšlení a doprovází jej řada velmi působivých a inspirativních portrétů.
Krátce
Extrémně širokoúhlé objektivy pro fotoaparáty s menšími snímači není snadné v odpovídající kvalitě a ceně vyrobit. Zdá se, že čínská společnost Venus Optics, která stojí za značkou Laowa, má slušně nakročeno se svým APS-C objektivem 9mm f/2.8 Zero-D ・ A ještě jednou objektiv Laowa – renomovaný makrofotograf Nicky Bay otestoval nový přírůstek do rodiny extrémních makroobjektivů Laowa 25mm f/2.8 2.5-5x, který, jak název prozrazuje, dovoluje fotit až při měřítku 5:1 ・ Výsledky fotografické soutěže Sony World Photography Awards 2018 ve mě opět budí rozporuplné pocity, ale fotografie je subjektivní záležitost, takže mrkněte ・ Zajímavý minipříběh fotografa, který smazal všechny sociální účty s 1,5 miliony sledujících a svou energii zaměřil na focení místo péče o profily ・ Několik tipů pro uživatele fotoaparátů Sony A7 (video) ・ Minule jsem tu odkazoval video věnující se minimalistické velkoformátové sestavě, dnes od stejného autora přidám další, v němž řeší, jak začít s velkým formátem levně ・ Také dřívější videa ze seriálu Laws of Light jsem zde odkazoval a nemohu tedy vynechat ani zatím poslední: 5 základních portrétních svícení ・ Pěkná připomínka, že portrét jde fotit různými skly – třeba i 24 mm širokáčem. Škoda jen, že autor srovnává výslednou fotografii s jinou pořízenou delším sklem za zcela odlišných podmínek, čímž zbytečně zdůrazňuje odlišnosti, které v tomto případě nejsou důležité, na úkor těch podstatných. ・ Začíná jaro, hlavní sezóna makrofotografů, tak se vám může hodit můj článek o skládání hloubky ostrosti v Affinity Photo ・ Ve studiu se dají fotografovat různé motivy – Matteo Tranchellini tvoří portréty drůbeže