141. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme kompletní interiéry tvořené v ulicích, působivé fotografie měst od fotografky, která pro své záměry staví vlastní fotoaparáty i objektivy, portréty mizejících kmenů, velmi neobvyklý projekt zachycující těžké podmínky bezdomovců v zimě a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

P.S. Z kapacitních důvodů bude newsletter Lepší fotky v následujících měsících vycházet jednou za dva týdny. Důvodem je jednak to, že po třech letech psaní je pro mě o něco těžší nacházet nová neotřelá témata, ale především pak fakt, že den má stále jen 24 hodin a já tak svůj čas musím rozvažovat mezi všechny osobní i pracovní projekty. Věřím, že Lepším fotkám i tak zachováte přízeň :)

Články a zajímavosti

Justin Bettman tvoří své scény v ulicích

Fotograf Justin Bettman začal se svým projektem #SetInTheStreet poměrně prozaicky – neměl peníze na to, aby si pronajal studio, ve kterém by mohl tvořit své kompletně aranžované interiérové scény, a tak je začal dělat (zpočátku partyzánsky bez povolení, dnes už naopak i na objednávku) v ulicích měst. Interiér v exteriéru zní nepochybně jako protimluv, ale Justin skutečně staví stěny, dováží nábytek a doplňky a angažuje modely, kteří hrají lidi bydlící v těchto falešných bytech. Vytvořená scéna nezřídka zůstává nějakou dobu na místě a Justin pobízí lidi, aby ji využili a publikovali své snímky s hashtagem #SetInTheStreet. Drobnou zajímavostí je, že jedna ze scén vznikla také v Praze.


Susan Burnstine – Absence of Being

I druhým dnešním příspěvkem je osobní projekt, který pracuje s motivem města – ale to tentokrát hraje hlavní roli a navíc naprosto jinak. Susaniny fotografie – nejen ty z projektu Absence of Being – jsou záměrně technicky nedokonalé, zato ovšem snové a s úžasnou atmosférou. Oné cílené nedokonalosti nedosahuje autorka v postprodukci – naopak se ve snaze získat kýžený výsledek přímo z fotoaparátu vydala netradiční cestou stavby vlastních přístrojů, k nimž si dokonce vyrábí i vlastní objektivy. Vypozoroval jsem, že v podobných případech bývá často cesta důležitější než cíl, ale Susan podle mého názoru vytváří i skvělé výtvarné fotografie a na jejich výstavu bych moc rád zašel. Za shlédnutí stojí i další autorčiny projekty.


Adam Kozioł – fotograf mizejících kmenů

Mladý polský fotograf Adam Kozioł portrétuje příslušníky kmenů a národů, které pod tlakem moderní civilizace zvolna (a někdy spíš docela rychle) mizejí nebo ztrácejí svou identitu, zvyky a kulturu. Od roku 2013, kdy s tímto projektem začal, dokumentoval 18 kmenů z Asie a Afriky. Ve svých fotografiích se zaměřuje zejména na zachycení specifických znaků – ať už přirozených či umělých, jako je malování ornamentů, tetování, piercing či zjizvování. Jedná se o projekt zajímavý svým námětem, za kterým ovšem rozhodně nezaostává ani provedení. Pokud by vás toto téma zajímalo více, mohu doporučit také fotografie Jimmyho Nelsona a nebo z českých luhů a hájů Vaška Šilhy.


Fotografie bezdomovců zachycené termokamerou

Počty bezdomovců stoupají a v podmínkách našeho teplotního pásma je pro ně bezpochyby nejtěžším obdobím zima, která je ohrožuje v některých případech i na životě. Právě tento problém se rozhodl zdokumentovat fotograf Grey Hutton – a zvolil k tomu netradiční metodu. Namísto obvyklého (a nutno říct, že často okoukaného) pojetí podtrhl právě problém přežívání v zimních měsících využitím termokamery. Výsledkem jsou působivé snímky, které dle mého názoru výrazně lépe vystihují zvolené téma a přitom navzdory neobvyklé metodě nerezignují na fotografickou zajímavost.

Krátce

Videoseriál Laws of Light pokračuje částí o usměrnění světla pomocí klapek ・ Noční můra všech pořadatelů fotografických soutěží – vítězný snímek z Wildlife Photographer of the Year byl diskvalikován, protože se experti shodli, že šlo o vycpané a nikoliv živé zvíře ・ Mobilní aplikace umožňuje fotit virtuální modely v reálném prostředí ・ První digitální velkoformátový fotoaparát 8×10 palců. Cena? Lidová – 106 000 dolarů ・ Malování světlem při focení automobilových interiérů – předváděnou techniku jde nepochybně využít i v jiných situacích (video) ・ Výsledky fotografické soutěže World Press Photo 2018 ・ Jak vytvořit staré poškrábané okno ve studiu – a když už jsme u toho, špatný není ani autorův návod, jak nafotit ve studiu portrét za oknem v deštivém dni nebo zimní portrét s vločkami sněhu (videa) ・ Devět kompozičních tipů pro krajináře ・ Fotograf Mandy Barker se rozhodl upozornit na problém zamoření oceánů plasty, když fotí (a digitální komponuje) sestavy z odpadků nalezených v mořích