164. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme mizející kultury objektivem Leifa Steinera, portréty stopařů, na které bylo třeba vzít hodně zvětšující objektiv, reportáž ze zajímavé akce Alpine Classic, několik rad pro focení architektury a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Mizející kultury objektivem Leifa Steinera

Fotograf Leif Steiner se věnuje fotografování tradičních kultur a málo dotčených kmenů a národů. V jeho podání se jedná vždy o výrazné černobílé portréty, které spojuje výborná práce se světlem, atmosféra a často i poměrně netradiční využití krajiny v pozadí, která spíše jen napovídá, kam nás autor tentokrát prostřednictvím svých fotografií zavedl. Musím říct, že na tomto tématu, které se nevyskytuje až tak často jako ostatní žánry, je velmi zajímavé pozorovat odlišná pojetí. Z fotografů, kteří se mizejícími kulturami zabývají, se už Lepšími fotkami mihli například klasik žánru Jimmy Nelson nebo výborný Adam Kozioł. V tuzemsku se mu věnuje Vašek Šilha a na posledních cestách si k focení wildlife přibral návštěvy kmenů také Igor Mikula. Ale zpět k Leifu Steinerovi – pokud se o jeho práci chcete dozvědět více, doporučuji tento rozhovor na webu Phase One.


Stopaři – semena afrických rostlin

Název Hitchhikers (Stopaři) projektu fotografa Dillona Marshe neodkazuje k lidem postávajícím u kraje silnice mávajíce vztyčeným palcem na projíždějící auta. Ve skutečnosti jde o makro (nebo dokonce spíš až mikro) fotografie semen afrických rostlin, které využívají nejrůznější háčky a ostny k tomu, aby se svezly s procházejícím zvířetem či člověkem do nové destinace, kterou by mohly obsadit. Kromě bezchybného technického provedení oceňuji i vzdělávací aspekt projektu, protože hádám, že většina z nás asi doposud neměla představu o tom, jaké rozmanité tvary a triky pro tento účel příroda vymyslela.


Laurent Nivalle – Alpine Classic

Alpine Classic je setkání nadšenců do historických aut, motorek, skútrů a lyžařských technik, které se koná každý rok ve francouzském lyžařském středisku Chamrousse. Fotograf Laurent Nivalle se sem vydal, aby vytvořil reportáž z této události. Výsledkem jsou skvělé snímky, u kterých byste díky věrohodnosti kostýmů, účesu i rekvizit leckdy mohli váhat, jestli náhodou nevznikly už před pár desítkami let.


Časté chyby při focení architektury

Fotograf Jonathan Reid sepsal nejčastější chyby, kterých se můžete dopustit při focení architektury. Jednotlivé postřehy doprovázejí zajímavé fotografie, které ukazují, jak postupovat správně. U některých tipů jsou i ukázky špatné realizace, ale u jiných chybí, což znamená, že si tentokrát určitě nevystačíte jen s prohlédnutím fotografií a budete se muset ponořit i do textu, nicméně obecně považuji článek za zajímavý a přínosný pro všechny, kdo s architekturou ve fotografii koketují.

Krátce

Výsledky soutěže National Geographic Travel Photo Contest 2019 ・ Sbírka několika praktických tipů spíše technického rázu (rozlišování nabitých a vybitých baterií apod.), které by se leckomu mohly hodit (video) ・ Zajímavé zamyšlení: jsou sociální sítě fotografickou soutěží bez data uzávěrky? ・ Opravdu komplexní pohled na kompoziční pravidla se spoustou užitečných tipů ・ Fotografie téhož stromu v různou dobu a v infračerveném světle ・ Jak si postavit vlastní balónové světlo ・ Populární sada pluginů pro úpravu fotografií Nik Collection přichází pod křídly DxO Labs s novou verzí 2. Cena celé sady je dočasně 99 dolarů ・ Krátké video s několika tipy pro focení produktů s jedním světlem ・ Skládání více snímků je důležitá technika pro fotografy noční oblohy. Kolik fotografií ale pro skládání pořídit? Odpoví vám video od Milky Way Mikea ・ Fotili jste už někdy melounem nebo chlebem? Brendan Barry ano – staví totiž funkční fotoaparáty z těch nejzvláštnějších předmětů a nepotřebuje na to ani žádné extra složité vybavení ・ Byly vyhlášeny Pulitzerovy ceny, které jako vždy obsahují i dvě fotografické kategorie ・ Fascinující historické fotografie Franka Hurleye z Shackletonovy výpravy do Antarktidy