Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme projekt zkoumající hranici mezi dětstvím a dospělostí, inspirativní černobílé fotografie z Údolí smrti, fotografie upozorňující na dopady CO2 na život v oceánech, lov skutečných monster, kterými jsou obří bouře, a mnoho dalšího.
Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!
Články a zajímavosti
Sebastian Baumann – Dospělí
Fotograf Sebastian Baumann vytvořil projekt Grown (Dospělí), v němž se podle svých vlastních slov snaží zkoumat hranici mezi dětstvím a dospělostí. Melancholický, možná místy až lehce depresivní projekt zachycuje dospělé lidi obklopené rekvizitami dětství – hračkami, balónky, dárky pod vánočním stromkem a podobně. Fotografie jsou pečlivě vystavěné, technicky propracované a záměrně výrazně stylizované.
Brian Kosoff – Death Valley & Beyond
Ve Spojených státech najdete řadu ikonických a velmi často fotografovaných míst. Jedním z nich je i Údolí smrti – Death Valley. Fotograf Brian Kosoff svou cestu do této oblasti dokázal přetavit do série černobílých krajinářských fotografií, které se nepochybně vymykají obvyklému pojetí. Kromě přímé inspirace samotnými snímky můžete z toho článku načerpat také motivaci hledat nové pohledy na notoricky známá místa.
Christine Ren – Sycený oceán
S Christine Ren se nesetkáváme v Lepších fotkách poprvé a i tentokrát jde o projekt poukazující na ekologický problém. Zatímco minule se věnovala problematice neudržitelného rybolovu, v projektu nazvaném The Carbonated Ocean se zaměřuje na ještě rozsáhlejší dopady nadměrné produkce CO2. Tento plyn reaguje s vodou v mořích a vytváří kyselinu uhličitou, jejíž působení má dramatické dopady na podmořský život. Stejně jako v minulém případě se Christine spojila s fotografkou, která výsledné snímky realizovala – tentokrát je to Chiara Salomoni z projektu Mermaids for Change, který se rovněž zaměřuje na vzdělávání a ochranu oceánů. Společně vytvořily nádherné snímky, které symbolicky znázorňují působení změny kyselosti vody.
Nick Moir – Lov monster
Už podruhé mám v tomto vydání problém s optimálním překladem názvu fotografického projektu. Nick Moir ve své sérii Chasing Monsters fotografuje skutečná monstra, protože máloco naplňuje svými rozměry i děsivostí tuto definici tak dobře, jako ty největší bouře a tornáda. Zatímco většina lidí by dala cokoliv, aby se jim tyto rozmary počasí vyhnuly, Nick je naopak vyhledává a dokumentuje. A jeho snímky jsou epické, přitažlivé, děsivé i nápadité najednou. V článku je doprovází krátké video, z nějž si můžete udělat i představu o tom, jaké to je fotit, když se blíží bouře hnaná větrem o rychlosti 200 km v hodině.
Krátce
Chytrý trik, jak upevnit kabel, aby se při focení do počítače nechtěně neodpojoval ・ Krátké video s užitečnými tipy pro správné pózování rukou v portrétním focení ・ Zajímavý vhled do výběru kompozice v krajinářské fotografii – Gary Gough natočil své video přímo v místě focení a vysvětluje a ukazuje v něm, jakým způsobem vybírá k finální kompozici ・ Focení s miniaturami a malými modely už v Lepších fotkách bylo několikrát. Dalším zajímavým autorem, který se mu věnuje, je Johnny Wu. Krátké video vás vezme do jeho dílny. ・ To takhle nastavíte fotoaparát na snímání timelapse videa noční oblohy, jdete si zdřímnout, a mezitím zaznamenáte explozi bolidu v atmosféře a viditelnou stopu tohoto dramatického jevu ・ Obsáhlý článek o tom, proč tilt/shift objektivy mohou být nejlepší volbou mezi širokoúhlými ohnisky. Text doprovází spousta příkladů z praxe ・ Tipy pro lepší vyprávění příběhů prostřednictvím fotoaparátů od Daniela Milnora (video) ・ Obsáhlý článek s množstvím praktických rad pro focení koncertů od Johna McMurtrieho, který je mimo jiné oficiálním fotografem kapely Iron Maiden