Nepravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme výborný a kreativní projekt 365°, kompoziční techniku s využitím vrstev, Toskánsko z ptačí perspektivy, 21 lekcí od 21 portrétních fotografů a mnoho dalšího včetně „karanténního bonusu” – čtěte až do konce.
Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!
Články a zajímavosti
Eugenio Recuenco – 365°
Myslím si, že projekty patří zcela neoddělitelně k fotografii v podstatě každého žánru a do každé fáze fotografova života. Na počátku se díky nim můžete hodně naučit, později vám mohou přinést inspiraci a otevřít další dveře a nakonec vám dají prostor k vyjádření vašeho názoru, postoje či vidění světa. Některé projekty jistě nedopadnou dobře, ale to nevadí, je třeba to zkoušet znovu a znovu. A pak možná vznikne něco, jako je projekt 365° španělského fotografa Eugenia Recuenca. V minimalistickém prostředí místnosti, kterou si sestavil z dřevěných desek, vytvořil stovky fotografií, jimž byla inspirací umělecká díla, historické události našich dějin i osobní sny a vzpomínky. Autor sám říká, že jeho snímky míchají realitu s fantazií a minulost se současností. To hlavní ale je, že tak činí s lehkostí, nápaditostí i důrazem na estetiku. Myslím, že stojí za to projít si celou rozsáhlou galerii na webu projektu a doporučuji i podívat se na video, které najdete tamtéž.
Jak na kompozici s pomocí vrstev (video)
Mitchell Kanashkevich (dříve na Lepších fotkách) probírá ve svém videu kompoziční techniku využitím vrstev. Jedná se o přístup, který zdůrazňuje hloubku a prostor a při správném použití umí zajímavým způsobem akcentovat příběh, který fotografie mají vyprávět. Krajináři tento přístup budou dobře znát, protože často pracují s ideální kombinací popředí, střední části a pozadí, ale Mitchell, který se věnuje cestovatelské fotografii, vám ukáže, jak tuto techniku využívá v řadě různých dalších situací. Dozvíte se, jak využívá různě vzdálené či různě velké motivy, hloubku ostrosti, barvy, průhledy a mnoho dalšího. Povídání provázejí povedené ilustrační příklady.
Toskánsko z ptačí perspektivy
Pokud čtete Lepší fotky pravidelně, možná jste postřehli, že si občas malinko stěžuji, že fotky z dronů jsou někdy zajímavé nejvíce tím, že jsou pořízené z neotřelé perspektivy. Někdy je to ale vlastně perfektní edukační aspekt, který ukazuje, že i notoricky známý motiv lze zaznamenat jinak a dosáhnout zcela odlišného efektu. Nenašel bych asi vhodnější motiv k demonstraci této myšlenky, než jsou fotografie z Toskánska pořízené dronem. Toskánsko je přesně tím místem, kde najdete notoricky známé motivy patřící možná k nejfotografovanějším na světě. Sám jsem měl možnost se loni přesvědčit, jak zde to na známých lokalitách vypadá – desítky fotografů stojí jeden vedle druhého a pořizují skoro jistě téměř stejné fotografie. Fotograf Gabor Nagy zvolil dron a dobře udělal – v jeho pojetí uvidíte tato místa ve zcela jiném a nepochybně působivém pojetí.
21 lekcí od 21 portrétních fotografů
Fotograf Michael Comeau sestavil článek s 21 lekcemi, které se naučil od 21 portrétních fotografů. Víme už, že pokud je v titulku číslovka, dost často bývá obsah výplňová rychlovka, ale občas jde o výjimku potvrzující pravidlo, a to je i tento případ. Rozhodně nejde prostý o seznam autorů, ale o pečlivě vybrané a ozdrojované postupy, a ačkoliv rozhodně netvrdím, že každého zaujmou všechny, troufám si odhadnout, že něco si z článku odnese každý, ať už jste ve svém fotografování na jakékoliv úrovni. Najdete zde mimo jiné něco o výrazech, o kompozici, o pozadí, o „duši“ fotek. Mým osobním objevem jsou jemné, ale působivé dokumentární portréty lidí na okraji společnosti fotografky Mary Ellen Mark.
Krátce
Přijměte nedokonalost, říká nomádský fotograf vystupující pod jménem aows ve svém krátkém videu. Jistě to není rada pro každého a pro všechny situace, ale jeho fotografie rozhodně ukazují alternativní cestu, která může být inspirativní. ・ Několik rad pro focení vodopádů (video) ・ Od vodopádů do ulic měst – úspěšný fotograf Alan Schaller pro změnu sdílí své nejdůležitější tipy z žánru street fotografie (video) ・ Zajímavá technika v portrétní fotografii, kterou autor tohoto krátkého videa nazval jeskynním svícení – jde v ní o využití přirozeného světla a ze stran i shora zastíněného prostoru, jako je například vstupu do domu ・ Mám rád inspirativní videa Seana Tuckera, ale stejně zajímavé jsou i jeho tipy z profesionální praxe. Mezi ně patří i video o chytrém způsobu realistické změny barev, což se hodí třeba v módní nebo produktové fotografii. A mimochodem, špatný není ani jeho videonávod k tvarování světla pomocí technicky dodging a burning. ・ Jeden tip pro filmaře – tedy vlastně pět tipů pro natáčení videa z ruky, které mohou pomoci (nejen) tehdy, pokud natáčíte videa občas a nechcete si pořizovat hromadu dalších doplňků jako je gimbal, slider a podobně ・ Ve videích Daniela Milnora o dokumentární fotografii nacházím často inspirativní postřehy a výjimkou není ani další z nich se sedmi tipy pro lepší vyprávění příběhů. Jako vždy v něm uvidíte i povedené fotografie a jednou z nich dnešní vydání uzavřeme (tedy skoro – určitě odskrolujte dolů za fotografii, kde najdete několik bonusových tipů pro období izolace):
Bonusy do karantény
Doba koronavirová přináší kromě spousty problémů také příležitosti. Můžete se naučit nové věci, získat dočasně některé nástroje zdarma a podobně. Vybral jsem pro vás pár tipů, které by se vám mohly hodit:
- Capture One Pro si po celý duben můžete pořídit s 25% slevou. Stačí při objednávce zadat kód
PRO25
. Funguje na licenci i předplatné, s i bez stylů. Pokud máte zájem o licenci pro Fujifilm nebo Sony, využijte pro stejnou slevu kódSPRING25
. Pokud s Capture One začínáte, můžete se vám hodit i má e-kniha Capture One efektivně. - Affinity Photo na 90 dní zdarma nebo koupě za poloviční cenu – společnost Serif nabízí své vynikající grafické nástroje Affinity Photo, Designer a Publisher nově se zkušební dobou 90 dní. Pokud se rozhodnete rovnou nakupovat, získáte je nyní se slevou 50 % (platí i pro verze pro iPad). Rovněž k Affinity Photo jsem připravil e-knihu Affinity Photo efektivně.
- Apple rovněž prodloužil zkušební dobu profesionálního střihového softwaru Final Cut Pro na 90 dní. Sleva bohužel nenásleduje, přesto je to zajímavá možnost pro filmaře užívající Macy vyzkoušet si tento povedená nástroj trochu intenzivněji.
- Magazín FUJILOVE na 30 dní zdarma – jak název prozrazuje, najdete v něm články od fotografů využívajících techniku Fujifilm, ale osobně jej mohu s klidným svědomím doporučit jako vynikající zdroj inspirace, ať používáte jakoukoliv značku.
- Společnost f-stop sestavila velký přehled nástrojů a kurzů, které nabízejí její ambasadoři, mezi něž mám tu čest patřit. Můžete se mrknout, jestli zde nenajdete něco užitečného pro vás.