179. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme kontroverzní otázku blesku ve street fotografii, inspirativní projekt zachycující příběh legendární řeky s pomocí tažných ptáků, které hostí, praktické rady, jak vyfotit kometu, než nám zase zmizí, historické portréty znovu vytvořené s potomky známých osob a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Blesk ve street fotografii (video)

Jen málo věcí polarizuje street fotografy tak, jako použití blesku. Tato pravdivá slova zazní v úvodu videa, v němž fotograf Robin Shimko poskytuje svůj pohled na blesk ve street fotografii. Je asi celkem pochopitelné, že se do toho tématu pustil proto, že sám s bleskem na ulici fotí, a i když já osobně bych se touto cestou asi nevydal, bylo pro mě velmi zajímavé si jej poslechnout a podívat se na fotografie, které takto vytváří. Ve videu najdete informace jak k přístupu k fotografovaným, tak techničtěji zaměřené pasáže věnované nastavení blesku nebo třeba i tomu, jaký blesk vlastně autor používá a proč (a je to mimochodem docela zajímavý kousek s jednou chytrou vlastností, který koupíte i v ČR).


Příběh řeky a tažných ptáků

Řeka Yamuna je plná paradoxů: podle legend je zdrojem nesmrtelnosti, ale zároveň v Novém Dillí umírá v záplavě odpadů a znečištění – a přesto se každou zimu stává domovem pro miliony tažných ptáků. Příběh této řeky vypráví fotograf Sankar Sridhar prostřednictvím projektu nazvaném The River is Dead, Long Live the River. Jeho fotografie často využívají právě motivu migrujících ptáků focených delšími expozičními časy a mají místy až surreální atmosféru.


Jak fotit kometu

V posledních dnech poutá pozornost astrofotografů kometa C/2020 F3 (NEOWISE), kterou můžeme v našich podmínkách pozorovat nad severním horizontem. Zatímco zpočátku ji bylo možné pozorovat jen v ranních hodinách, aktuálně máme šanci i večer. Asi za týden začne její jas klesat a postupně ji ztratíme z dohledu, takže pokud byste se rozhodli toto aktuální příhodné období využít k jejímu focení, může se vám hodit podrobný návod, jak kometu vyfotit. Obsáhlý článek se věnuje tomu, kdy a kde kometu spatříte, jaké vybavení se na focení hodí, jaké nástroje vám pomohou s plánováním, jak nastavit fotoaparát a dokonce i jaké kompozice můžete zkusit. A mimochodem, v češtině své tipy zveřejnil třeba Petr Pazour a přidal i povedenou fotku komety nad Prahou. To by v tom byl čert, abyste s těmito informacemi neuspěli :)


Fotograf znovuvytváří portréty slavných osobností s jejich potomky

Fotograf Drew Gardner pracuje na zajímavém projektu The Descendants, v němž znovuvytváří slavné portréty známých osobností s pomocí jejich žijících potomků. Je to projekt zajímavý hned z několika úhlů pohledu. Musím začít s obdivem k preciznosti, s jakou Gardner rekonstruuje původní scény od světla až po téměř ty nejmenší detaily rekvizit – sám jsem se kdysi v rámci cvičení pokoušel zopakovat jednu slavnou fotografii a už jenom napodobit světlo bylo velmi složité. Neméně zajímavé je vidět společné rysy osob vzdálených od sebe často několik generací. A v neposlední řadě je pro mě inspirativní přesah tohoto projektu do dalších disciplín – nestačí v něm totiž zdaleka jen dobře fotit, ale také mimo jiné zvládnout hledání potomků, jak ukazuje krátké video o pátrání po příbuzné pravděpodobné živoucí předlohy slavné Mony Lisy. Na základě tohoto projektu vznikl i doplňkový menší soubor American Descendants

Krátce

Zajímavý článek (a video) o tom, co se může fotograf přiučit od špičkového ilustrátora ・ Špatné návyky fotografů – jste některým z nich vinni? ・ Krátké video s několika tipy pro focení prstenů – podobné techniky samozřejmě budou fungovat i pro jiné drobné šperky ・ Fotografové by rozhodně měli cvičit – a to nejen focení, ale také provádět fyzickou aktivitu ・ V době široké nabídky dostupných softboxů a dalších modifikátorů se trochu zapomíná na ty nejjednodušší a obvykle nejlevnější – Gavin Hoey demonstruje využití studiových deštníků (video) ・ Přehledný úvod do problematiky jak fungují a k čemu jsou tilt/shift objektivy ・ Inspirativní článek o inspiraci – jak se inspirovat, ale nekrást ・ Povedené video, v němž filipínský fotograf Jiggie Alejandrino řídí portrétní focení na dálku (přes půl planety). Zajímavé je mimo jiné i to, že portrét vzniká v naprosto neuklizené garáži, která tvoří povedenou kulisu jen díky správnému nasvícení. Pokud byste chtěli vědět více o tom, jak světlem proměnit interiér, můžete se podívat na další video téhož autora