187. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme opravdu silnou fotografii ze soutěže European Wildlife Photographer of the Year, perfektně načasované street fotografie okořeněné humorem, zajímavé portréty z dopravních prostředků, parádní fotografický dokument kapely Motörhead a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

P. S. Mou práci můžete sledovat na Instagramu, Facebooku nebo webu. Nabízím individuální fotografické kurzy nebo e-knihy o nástrojích pro úpravu fotografií. Kurz si u mě můžete objednat i v podobě dárkového poukazu – budete–li mít zájem, neváhejte mi napsat.

Články a zajímavosti

Silná vítězná fotografie soutěže European Wildlife Photographer of the Year 2020

Většinou publikuji odkazy na výsledky fotografických soutěží s tím, že v obvyklé záplavě kvalitních prací si najde inspiraci opravdu skoro každý. Tentokrát mě k tomu v případě soutěže European Wildlife Photographer of the Year 2020 přiměla především vítězná fotografie Jaspera Doesta, ačkoliv nezachycuje krásy divoké přírody, ale naopak nešťastné makaky – kdysi posvátné tvory, kteří jsou dnes nuceni bavit lidi v divadelních maskách a kostýmech. Je to velmi silná fotografie, která nutí k přemýšlení, kde se v lidech stále bere taková přezíravost k jiným živým tvorům. Mezi oceněnými fotografiemi samozřejmě najdete i množství pozitivněji naladěných fotografií pro vaší inspiraci.


Street fotografie s perfektním načasováním

Perfektní načasování je stěžejní ingrediencí street fotografií Edase Wonga, který v ulicích Hong Kongu vyhledává humorné situace, které vznikají interakcí náhodných obyvatel s předem vytipovanými scénami. Není to poprvé, co se v Lepších fotkách objevuje podobný styl, ale humoru není nikdy dost a hádám, že Edasovy fotografie vám přinejmenším úsměv na tváři vyloudí.


Portréty z dopravních prostředků

Dina Alfasi žije v Izraeli a kromě svého primárního zaměstnání velmi ráda fotografuje – a to konkrétně portréty cestujících v dopravních prostředcích. Opakovaně prokazuje cit pro světlo i zajímavé momenty, takže je opravdu zajímavé projít si její snímky. Články, které o Dininých fotografiích vyšly, často vyzdvihují, že fotí mobilním telefonem, což svádí k podle mě chybné interpretaci ve stylu „podívejte, čeho jde dosáhnout jen s iPhonem“. Osobně považuji za důležitější si spíše uvědomit, že volba nástroje ovlivňuje často i výsledek – na mobilní telefony jsme totiž už tak navyklí, že na ně příliš nereagujeme, zatímco fotoaparát zjevně fotící cizího člověka mnohem častěji budí emoce. To by podle mě mohlo být zajímavým námětem věcné debaty (k níž skoro jistě nedojde někde v komentářích na internetu či sociálních sítích). Závěrem pro jistotu jen doplňuji, že zvláště během cestování je při focení lidí na veřejnosti a publikování takových fotografií dobré mít přehled o právních aspektech.


Pep Bonet: Röadkill – Motörhead

Možná byste si mohli myslet, že když si potkám s Vaškem Šilhou, budou hlavním námětem našich debat zvířata, lokality, cestování. Ve skutečnosti se dost často bavíme o úplně jiných žánrech, a z jedné takové debaty jsem si odnesl jména Pep Bonet a Motörhead. To první patří fotografovi a druhé samozřejmě rockové skupině – a dohromady je to parádní dokument Röadkill – Motörhead z let 2008 a 2015, během nichž Pep Bonet zachytil kapelu Motörhead „on the road“, když si vypůjčím anglický termín, který podle mě v češtině nemá pro daný kontext optimální překlad. Soubor je tak napěchovaný skvělými fotografiemi ze zákulisí, přesunů, hotelů i koncertů, že jsem si dlouho nemohl vybrat jednu do newsletteru. Nakonec jsem zvolil tu, kde je Lemmy zachycen trochu jinak, než by se u něj snad dalo čekat. Ale nebojte, když si projekt projdete celý, dočkáte se i divočejších kousků :) A Vašku, díky za skvělý tip!

Krátce

Před delší dobou jsem tu odkazoval na projekt Giants, v němž Jen Cresswell dokumentoval život keporkaků. Nedávno se jeho práce dočkala stejnojmenného knižního vydání se 105 nádhernými černobílými fotografiemi těchto majestátních velryb. ・ Pro nadšence do historických technik je tu krátký, ale přehledný návod na vyzkoušení daguerrotypie – prvního komerčně dostupného fotografického procesu – bez nutnosti používat přitom nebezpečnou rtuť. ・ Někdy se stane, že dynamický rozsah scény nejde rozumně zachytit a obětí v tomto boji jsou přepálená místa v obloze. Pokud se tak stane, může se hodit tento tutoriál na opravu těchto přepálených ploch ve Photoshopu (ekvivalentní postup lze uplatnit i jiných editorech, které mají klonovací razítko a vrstvy s funkcí Blend If, jako např. Affinity Photo) ・ Když potřebujete záběr shora, nemusíte hned pořizovat dron – v některých případech stačí jen dost dlouhá tyč se stavovou hlavou (video) ・ Povedený článek nabízí řadu technik, jak do fotografií dostat dojem hloubky. Jednotlivé metody pochopitelně doprovázejí ilustrační fotografie. ・ Zajímavý pohled do zákulisí stylizovaného focení s malým rozpočtem. Jednou z výsledných fotografií dnešní vydání zakončíme: