Nemáte dobré fotky? Zkuste jít blíž!
Válečnému fotografovi Robertu Capovi je přisuzován následující citát:
„Pokud nejsou vaše fotografie dost dobré, možná nejste dost blízko.“
Jedním z nejužitečnějších nástrojů fotografa jsou jeho nohy, takže je neváhejte používat a nenahrazujte je delší ohniskovou vzdáleností. Ačkoliv jsou situace, kdy má použití teleobjektivů bezpochyby své opodstatnění, fotografie pořízené kratšími ohnisky z bližší vzdálenosti vždy diváka více vtáhnou do děje, působí autentičtěji a získají na dynamice. Proto nepřekvapí, že většina reportážních fotografů a dokumentaristů používá objektivy s ohniskovou vzdáleností v rozmezí 28 až 50 mm. A platí to i pro jiné, možná poměrně překvapivé, žánry – pamatuji si dodnes, jak jsem byl před lety při návštěvě putovní výstavy soutěže Wildlife Photographer of the Year překvapen, kolik z oceněných snímků bylo pořízeno relativně krátkými ohnisky. Až tedy budete příště zase fotit, zkuste se zamyslet nad tím, jestli nedosáhnete lepšího výsledku, když uděláte pár kroků místo toho, abyste zatočili zoomovacím kroužkem.
Dobré světlo a hezké počtení!
Fotograf týdne: Jakkree Thampitakkul
Jakkreeho Thampitakkula jsem vybral za fotografa týdne především díky jeho snímkům z thajského venkova. Za poznávací znamení jeho práce lze prohlásit měkké světlo s paprsky slunce pronikající tlumenými zelenými tóny hustého podrostu tropického pralesa, častými náměty jsou pak rodina, děti a domácí zvířata – nebo jejich kombinace. Ať už ale Jakkree zamíří objektiv na cokoliv, fotografie – byť možná částečně aranžované – nikdy nepostrádají atmosféru, která zejména na evropana žijícího v neustálém spěchu a shonu působí nepochybně klidem, pohodou a samozřejmě i vůní exotiky. Pokud potřebujete na chvíli vypnout, výlet do jihovýchodní Asie jejich prostřednictvím lze rozhodně doporučit.
Články a zajímavosti
Adorama: Through The Lens (inspirace)
adorama.nyc
Adorama je známý internetový obchod s fototechnikou, který se mimo jiné systematicky věnuje i tvorbě videonávodů pod značkou Adorama TV. Nejnovější počin Through The Lens se ovšem od předchozích videí odlišuje. Jedná se o dokumentární sérii, která „sleduje vývoj estetiky fotografie očima současné generace tvůrců“. V praxi to znamená, že krátká, cca 5minutová, videa představují fotografy úspěšné na sociálních sítích a nechává je promluvit o tom, co, jak a proč fotografují. Podle prvních dvou vydání představujících fotografy Giovanniho Elaa (na Instagramu jako @insighting) a Joseho Tutivena (na Instagramu jako @tutes) lze soudit, že si autoři dávají na výběru záležet – fotky obou dvou jistě stojí za shlédnutí. Na nový díl série se můžete těšit každou středu.
on1: Vaše fotky, náš vzhled (postprodukce)
on1.com
Společnost on1 je známá jako tvůrce kvalitních aplikací pro úpravy fotografií Perfect Photo Suite. Kromě toho také produkuje množství návodů k úpravám fotografií, které jsou samozřejmě součástí jejich marketingu, což ale nevylučuje možnost vzniku kvalitního obsahu. Poměrně zajímavou kampaní je Your photo, our look s jednoduchým nápadem – vy zašlete svou fotografii a profesionální fotograf jí upraví podle svých představ. Na webu je pak zveřejněn kompletní komentovaný videozáznam. Je samozřejmě možné, že se výsledek netrefí do vašich představ, ale zrovna tak se může stát, že objevíte novou cestu, která by vás třeba nenapadla. Jako studijní materiál jsou zajímavá i videa úprav cizích fotografií. (Videa v angličtině, jedno vydání obsahuje úpravy tří fotografií a má cca 16 minut)
Překonávání strachu z focení cizích lidí (street fotografie)
diyphotography.net
Marius Vieth se tady v newsletteru pomalu stává stálým hostem – tentokrát se pro server DIY Photography rozepsal o tom, jak překonávat strach z focení cizích lidí na ulici. Jeho metoda 180 ° spočívá v postupném přivykání – začínáte fotit lidi zezadu a postupně se posouváte až k pozici tváří v tvář. K tomu navíc přidal dvě další rady: jak se vyhnout konfrontaci a jak se stát při focení neviditelným. Všechny tři postupy jsou velmi užitečné pro všechny začínající fotografy žánru pouliční fotografie (anglicky, doba čtení 5 minut).
Jak na skvělé portréty psů (portrét, ateliér)
500px.com
Německá fotografka Elke Vogelsang se před časem rozpovídala v rozhovoru pro 500px o svém vztahu ke psům a fotografování, ale především – a to nás zajímá asi nejvíce – přidala pětici tipů, které vám pomohou, pokud se také rozhodnete nejlepšího přítele člověka portrétovat. Nečekejte rady, jak nastavit fotoaparát, ale spíš jak se psem vyjít, dostat ho do pohody, zaujmout ho pro focení (anglicky, doba čtení 6 minut + fotografie).
Jak na fotografie Mléčné dráhy ve světelném smogu (astrofotografie)
youtube.com
Hlavním nepřítelem astrofotografů je světelné znečištění – i když může být prostým okem neviditelné, i relativně krátké expozice odhalí světlo, které vyzařují města, osvětlené silnice, billboardy nebo památky. Fotograf Ian Norman připravil videotutoriál (video v angličtině, 8 minut), v němž ukazuje, že ani špatné podmínky nemusejí znamenat definitivní konec nadějím na fotografování Mléčné dráhy. Vyžaduje to ale upravit obvyklé postupy a přizpůsobit je situaci – klíčem je expozice na světla nebo-li na pravou stranu histogramu (anglicky ETTR – Expose to the Right) a následná masivní, i když nijak složitá úprava snímku ve formátu RAW. Tento postup nemůže nahradit fotografování v místech bez světelného smogu, ale někdy prostě nemáte jinou možnost.